jak prać śpiwory

Jak prać śpiwór, aby służył przez wiele lat?

Jak prać śpiwór? Śpiwory są niezwykle praktycznym sprzętem biwakowym. Zastępują prześcieradło, kołdrę i poduszkę. Dlatego nie musimy wszędzie zabierać pościeli. Wystarczy jeden ciepły śpiwór ciasno zrolowany w pokrowcu. Niestety gromadzi się w nim nasz naskórek, a także pot i kurz, co powoduje namnażanie drobnoustrojów. Trzeba go czasem czyścić, aby uniknąć zakażeń i chorób. Jak prać śpiwór? W jakich środkach i temperaturze to robić? Jak często? To wszystko wyjaśnię w poniższym artykule.

Jak wyprać śpiwór w zależności od rodzaju?

Rozróżniamy śpiwory puchowe i syntetyczne. Rodzaj wypełnienia to najczęstszy sposób klasyfikacji. Różnica skutkuje różnymi sposobami dbania. Jak wyprać śpiwór, żeby przyniosło to najlepsze efekty?

W przypadku śpiworów puchowych częstym problemem jest zbrylenia puchu. W konsekwencji nie daje on ciepła i robi się niewygodny. Przy wypełnieniu syntetycznym ten problem odpada.

Warto zwrócić uwagę na podział ze względu na grubość i przeznaczenie. Zwykły śpiwór turystyczny jest cieńszy i lżejszy od wojskowego lub górskiego. Te różnice wpływają też na to, jak należy prać śpiwór. Inaczej dobierzemy intensywność i częstotliwość prania, w zależności od grubości. Inne programy prania ustawimy, gdy będziemy prać śpiwór syntetyczny i puchowy. Dlatego istotną rzeczą jest wiedzieć, który rodzaj śpiwora posiadamy.

Przygotowanie śpiwora do prania w pralce

Użycie pralki do prania śpiwora jest możliwe, niezależnie od tego, czy posiadamy śpiwór syntetyczny, czy puchowy i jakiej on jest grubości. Trzeba go do tego przygotować. Postępuj zgodnie ze wskazówkami:

  1. Po pierwsze wilgotną gąbką przecieramy największe plamy. Krótkimi, zdecydowanymi ruchami przejeżdżamy mokrą gąbką po splamionym miejscu, aż plama zniknie lub przynajmniej straci intensywność.
  2. Po drugie warto śpiwór wywietrzyć przed praniem. Wietrzenie śpiwora pozbawi go przykrych zapachów, co sprawi, że śpiwór po praniu będzie tym bardziej ładnie pachnący.
  3. Po trzecie puchowy śpiwór należy zamoczyć przed praniem. Śpiwór, jeszcze zrolowany i w pokrowcu, namaczamy w wodzie o niskiej temperaturze. Kiedy nieco nasiąknie, wyjmujemy go z pokrowca i wkładamy do pralki.

Przygotowanie pralki do prania śpiwora

Przed praniem śpiwora w pralce automatycznej należy ją gruntownie wypłukać. Robimy tak ze względu na mogące zalegać w pralce resztki powszechnych środków piorących oraz płynów do płukania. W celu dogłębnego wypłukania pralki najlepiej jest nastawić pełny przebieg prania przy pustej pralce i bez dodatku żadnych detergentów. Detergenty mogą wypłukać impregnat, co sprawia, że śpiwór traci właściwości izolacyjne. Płyny, kapsułki i proszki do prania są intensywne i mogłyby uszkodzić wypełnienie zarówno syntetyczne, jak i z puchu.

Jak prać śpiwór? Jakie środki do prania śpiwora stosować

Śpiwór jest na tyle wymagającym produktem, że stworzono specjalne środki do prania śpiworów. Są one na tyle delikatne, aby nie sprać impregnacji i na tyle silne, aby wniknąć do środka śpiwora i dokładnie wyprać wypełnienie.

Absolutnie nie używamy ogólnodostępnych proszków, płynów i kapsułek! Zaszkodzą one śpiworowi. Nie dość, że zmyją warstwę impregnującą, to mogą trwale uszkodzić wypełnienie.

Śpiwór wyprany w zwykłym proszku, czy płynie do prania pozbawia się właściwości termicznych. Z powodu zmycia wierzchniej warstwy impregnującej będzie dopuszczał do skóry temperaturę z zewnątrz, a także wypuszczał ciepło z wnętrza. Dlatego wybierajmy tylko te środki piorące, które przeznaczone są do prania śpiwora. Warto też w miarę możliwości, ograniczyć liczbę prań.

Przeczytaj również: Jak prać kołdrę?

Jak prać śpiwór
Jak prać śpiwór, aby służył przez wiele lat? 4

Pranie śpiwora w pralce automatycznej

Przed włożeniem śpiwora do pralki sprawdzamy, czy jest zapięty. Pozostawienie niezapiętego zamka może spowodować uszkodzenia zewnętrznej powłoki śpiwora. Ząbki otwartego zamka mogą ją naruszyć, a nawet przerwać. Jeśli w pralce jest program prania ręcznego, to ustawiamy właśnie jego. Jeśli typ naszej pralki takiego programu nie posiada, najlepiej jest ustawić program do prania delikatnych tkanin. Pamiętajmy również, że prędkość wirowania nie może przekroczyć 600 obrotów na minutę. W przypadku prania śpiwora puchowego do pralki dobrze jest włożyć piłeczki tenisowe. Obracając się w bębnie razem ze śpiworem, będą rozbijać puch, dzięki czemu nie utworzą się grudki.

Ręczne pranie śpiwora

Jeśli nie posiadamy pralki lub jest ona zbyt mała, możemy śpiwór wyprać ręcznie. Nalewamy wtedy letniej wody do wanny i dodajemy do niej środek do prania śpiworów. Rozkładamy śpiwór wzdłuż wanny i pocieramy brudne miejsca. Możemy się wspomóc gąbką, ale najlepiej jest wziąć fragmenty śpiwora w obie ręce pocierać nimi o siebie. Pranie ręczne nie jest mniej skutecznym od prania w pralce. Po takim praniu należy jednak śpiwór odwirować w pralce.

Jak suszyć śpiwór w suszarce bębnowej?

Jeśli posiadamy suszarkę bębnową, suszenie śpiwora będzie bardzo proste. Odwirowany śpiwór wkładamy do suszarki, włączamy ją i to właściwie wszystko. Pamiętajmy, żeby ustawić niską temperaturę suszenia — nie może ona przekroczyć 60 stopni. W przypadku śpiworów puchowych, do bębna suszarki, podobnie jak było z bębnem pralki, wkładamy piłeczki tenisowe. Pomogą rozbić puch i zachować lekkość, miękkość i jego termikę.

Suszenie śpiwora bez suszarki bębnowej

Jeśli nie jesteśmy właścicielami suszarki bębnowej, śpiwór musimy wysuszyć bez jej pomocy. W celu wysuszenia śpiwora z syntetycznym wypełnieniem rozpinamy go i rozkładamy na całej powierzchni rozłożonej suszarki do ubrań. Tak ułożony zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Ze śpiworem z wypełnieniem puchowym postępujemy podobnie, przy czym żadna część śpiwora nie może zwisać z suszarki. Jeśli nie posiadamy odpowiednio dużej suszarki do ubrań, śpiwór puchowy rozkładamy na ręczniku położonym na podłodze. Śpiwór z pierzem trzeba też co jakiś czas ugniatać, tarmosić, przeklepywać. Robimy tak po to, aby puch się nie zbił w grudki i aby po wyschnięciu śpiwora był znowu puszysty i miękki, jak przed praniem.

Uwaga! Schnięcie śpiwora może trwać nawet 48 godzin. Szczególnie długo schną śpiwory wypełnione puchem. Nie próbujmy przyspieszać tego procesu suszarką do włosów lub układając śpiwór blisko kaloryfera.

Kiedy lepiej oddać śpiwór do pralni?

Czasem oddanie śpiwora do pralni jest najlepszym rozwiązaniem. Powodem może być za mała pralka. Śpiwór, aby się dobrze wyprał, potrzebuje miejsca w pralce. Wciskanie na siłę grubego i dużego śpiwora do małej pralki, nie ma sensu. Pranie nie będzie skuteczne, a przeciążona pralka może się popsuć i będziemy musieli płacić za jej naprawę.

Koszt prania śpiwora w pralni to około 80 złotych, a naprawa pralki kosztuje kilkaset złotych.

Inną sytuacją, w której lepiej oddać śpiwór do pralni, jest bardzo silne zabrudzenie śpiwora. Jeśli na biwaku lub wycieczce zdarzyło nam się jeść i pić w śpiworze i poplamiliśmy go tłuszczem, kawą, piwem lub winem, pralka może sobie nie poradzić z takimi plamami, zwłaszcza jeśli wniknęły do środka.

Jak często prać śpiwór?

Śpiwora nie należy prać zbyt często. Wprawdzie zastępuje on prześcieradło i kołdrę, a pościel zmieniamy dość często. Zbyt częste pranie śpiwora może jednak popsuć jego strukturę i sprawić, że stanie się niewygodny i niedający żądanego ciepła. Dlatego, jeśli używaliśmy śpiwora podczas krótkiego, dwu lub trzydniowego wypadu, nie musimy go prać. W takim wypadku wystarczy wilgotną gąbką wytrzeć zewnętrzne zabrudzenia, jeśli takie się pojawiły i dobrze wywietrzyć śpiwór. Śpiwór należy wyprać po dwóch tygodniach spędzonych w namiocie.

Wkładki do śpiwora

Dobrym i praktycznym rozwiązaniem są wkładki do śpiwora. Wyglądają jak dodatkowy, bardzo cienki śpiwór. Wkładamy je do środka tak, że okrywają całe jego wnętrze. W rezultacie pot i brud pochodzące z ciała nie docierają w ogóle do śpiwora, lecz zatrzymują się na wkładce. Oszczędza to śpiwór, gdyż po powrocie z letniego wypadu na łono przyrody możemy wyprać tylko wkładkę. Najczęściej spotykane wkładki do śpiwora, to zrobione są z bawełny. Bywają jednak również wkładki jedwabne, a na zimowy wypad dobrze jest się wyposażyć we wkładkę polarową.

Jak dbać o śpiwór?

Między praniami należy o śpiwór szczególnie zadbać. Bardzo ważną rzeczą jest, aby nie dopuścić do zawilgocenia śpiwora. Zwinięty, wilgotny śpiwór to świetna pożywka dla rozmaitych drobnoustrojów. Dlatego często wietrzmy śpiwór.

Aby dobrze to zrobić, należy go rozwiesić w suchym i przewiewnym miejscu. Przewietrzony i suchy śpiwór będzie ładniej pachniał i gdy wyjmiemy go następnym razem z pokrowca, nie poczujemy żadnych brzydkich zapachów.

Pamiętajmy też nigdy nie spać w śpiworze bezpośrednio na trawie lub ziemi. Plamy po trawie piorą się bardzo ciężko. Dodatkowo kontakt z wilgotną ziemią znów prowadzi do zawilgotnienia śpiwora. Dlatego zawsze śpimy w śpiworze rozłożonym na karimacie lub w namiocie.

Jaki śpiwór wybrać?

Wspomniała na początku, że są różne rodzaje śpiworów. Jak zatem wybrać ten najlepszy dla nas?

Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach śpiwór ma być używany. Jeśli potrzebujemy go podczas letnich wypadów nad morze lub jeziora, spokojnie wystarczy nam śpiwór turystyczny. Wyposażeni weń oraz wkładkę i karimatę możemy nie bać się nawet letnich wieczornych i nocnych chłodów.

Jeśli jednak wybieramy się w góry lub planujemy zimową wyprawę po Skandynawii lepiej kupić śpiwór wojskowy. Jest on grubszy i cieplejszy. Jeśli dokupimy dodatkowo wkładkę polarową, możemy się nie bać największych nawet mrozów.

Jeśli planujemy spędzić wolny czas, maszerując i codziennie rozkładać namiot w innym miejscu, najlepsze będą śpiwory puchowe. Można je zwinąć bardzo ciasno. Zajmują wtedy niedużo miejsca i ważą również niewiele.

Ceny śpiworów

Ceny śpiworów wahają się od 400 złotych do 1000 złotych. Najtańsze są śpiwory dziecięce i te, przeznaczone na jeden sezon – letnie lub zimowe. Najdroższe dwuosobowe i przeznaczone na oba sezony, czyli dwuwarstwowe. Jeśli dołożymy do tego wkładkę bawełnianą, około 160 złotych, termiczną, polarową – około 220 złotych lub jedwabną – około 340 złotych, przekonamy się, że zakup dobrej jakości śpiwora to nie byle jaki wydatek. Pamiętajmy jednak, że dobry śpiwór będzie nam służył przez wiele lat. Dlatego nie warto wyszukiwać i kupować najtańszych śpiworów. Ich używalność będzie dużo krótsza, a i wygoda będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Odpowiednie pranie śpiwora wpływa na jego wytrzymałość

Teraz wiesz już, ile wydasz na swój śpiwór turystyczny. Wiesz też, jak o niego dbać, aby dłużej zachował właściwości. Znasz procedurę prania, zarówno tego w pralce automatycznej, jak i ręcznego. Potrafisz wysuszyć twój śpiwór. Zostało mi życzyć Ci wygodnych nocy w namiocie lub pod gwiazdami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *