jak prać merino

Jak prać wełnę merino?

Wełna merino, czyli wełna z owiec rasy merynos, to bardzo dobry materiał na dzianinę. Dzianina powstająca z niej jest mocna i jednocześnie delikatna. Ubrania z wełny merynosów, jak swetry, szaliki, czapki, skarpety, a także bielizna i pościel są bardzo ciepłe i jednocześnie niezwykle lekkie. Jak wiele cudów natury, jakie udało się nam przetworzyć na nasze potrzeby, wełna z merynosa wymaga szczególnej dbałości. O tym, jak prać wełnę merino i jakich błędów się ustrzec, dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest wełna merino?

Zanim zaczniemy nosić i prać wełnę merino, warto ją lepiej poznać. Ta wiedza pozwoli Ci ocenić, czy ubrania w wełny merynosów są dla Ciebie. Dowiesz się też, dlaczego trzeba o nie dbać.

Delikatność wełny merino

Wełna merynosów jest niezwykle delikatna. Wynika to z niewielkiej grubości włókien. Zwykła wełna, którą pamiętamy sprzed lat, była gryząca i drapiąca, ponieważ grubość jej włókien wynosiła około 30 mikronów. Grubość włókien wełny merino waha się między 15 a 23 mikrony, co sprawia, że jest łagodniejsza i milsza w dotyku. Niezwykła cienkość włókien powoduje, że ubrania z wełny merino są elastyczne i łatwo dopasowują się do ciała. Daje to wygodę ruchów. Właśnie dlatego wełna z merynosa nie gryzie i nie kłuje. Grubsze włókna zwykłej wełny nie są tak elastyczne i nie układają się do poruszającego się ciała, w wyniku czego stają się bardzo nieprzyjemne w dotyku.

Termoizolacja wełny merino

Pomiędzy włóknami wełny z merynosa tworzą się maleńkie bąbelki powietrza. Odpowiadają one za termoizolację merino. Latem, kiedy jest ciepło, odprowadzają ciepło z organizmu na zewnątrz. Zimą, kiedy panuje chłód, nie dopuszczają go do skóry. Ta cecha sprawia, że w wełnie z merynosa możemy chodzić cały rok. Dodatkowo tkanina ta świetnie radzi sobie z wilgocią. Od wewnątrz jej włókna są hydrofilowe, co oznacza, że chłoną wilgoć z naszej skóry. Od zewnątrz zaś są hydrofobowe, dzięki czemu wilgoć jest szybko odprowadzana na zewnątrz. Nosząc ubrania merino, możemy być pewni, że nie grozi nam ani przegrzanie, ani zmarznięcie, a także że nie zagotujemy się we własnym pocie. To dobrze wpływa na nasze samopoczucie i kondycję skóry.

Przewiewność wełny merino

Oprócz świetnej termoizolacji oraz zdolność odprowadzania wilgoci przynoszą skutek w postaci przewiewności. W wierzchniej warstwie włókna merino posiadają mikrołuski, które tworzą mikrokanaliki służące do odprowadzania powietrza z wewnątrz ubrania i wymianie go na świeże powietrze z zewnątrz. Skóra ma więc dostęp do tlenu i nie pocimy się zanadto.

Brak brzydkich zapachów

Wełna merino dba również o komfort w zakresie zapachowym. Ponieważ cała wilgoć jest odprowadzona na zewnątrz, nie rozmnażają się na niej bakterie. To właśnie bakterie namnażające się w wilgoci są odpowiedzialne za brzydkie zapachy. Skoro wełna merino zadbała o odprowadzenie całej wilgoci, to bakterie nie mają się jak rozmnażać, co skutkuje brakiem przykrych zapachów.

Łatwość dbania

Ponieważ nie wchłania ani nie zatrzymuje wilgoci, nie mogą się na niej namnożyć bakterie. Nie ma zatem potrzeby częstego prania wełny z merynosów. Często wystarczy przewietrzyć ubrania, aby znów były świeże. Lanolina, która naturalnie występuje we włóknach wełny merino, powoduje, że ciecze nie dostają się tak szybko do głębszych struktur. Zatem kiedy wylejemy przypadkowo kawę na sweter z wełny merino, nie wsiąknie ona natychmiastowo we włókna, tworząc plamę. Szybkim wytarciem możemy uniknąć powstania plamy.

Przeczytaj również: Jak prać czarne ubrania?

Jak prać wełnę merino?

Kiedy na naszym ubraniu z wełny merino pojawią się plamy niemożliwe do usunięcia miejscowego, konieczne jest pranie. Wełnę merino możemy prać ręcznie lub w pralce automatycznej. Ważne jest, aby zachować kilka podstawowych zasad.

Pranie ręczne wełny merino

Przed praniem warto przeczytać metkę produktu. Jest na niej napisane, w jakiej temperaturze prać i jakich środków używać. Metki są jednak często szyte ze sztucznych tkanin, które mogą podrażniać skórę. Wielu z nas pozbywa się więc ich jak najszybciej. Dlatego podaję zasady prania ręcznego wełny z merynosa.

Temperatura wody

Temperatura wody przy ręcznym praniu wełny nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Łatwo to sprawdzić, nawet bez termometru. Temperatura naszego ciała to około 36 stopni Celsjusza. Zatem wodę do prania wełny merino powinniśmy odczuwać jako lekko chłodniejszą, ale nie zimną i tym bardziej nie cieplejszą od naszych rąk.

Środki czyszczące

Do miski z wodą dodajemy kilka kropli środka do prania wełny merino. Zwykłe środki do prania mogą zniszczyć cudowną strukturę wełny merino. Postępowanie według zaleceń producenta wydłuży użyteczność ubrań.

Delikatne pocieranie

Włożywszy do miski ubranie, ostrożnie je ugniatamy. Nie wolno trzeć fragmentów ubrania o siebie, rozciągać ani szarpać. Wełna merino to delikatny materiał wymagający specjalnego traktowania. Szarpanie, rozciąganie czy tarcie spowoduje, że ubranie straci swój kształt i właściwości. Po praniu płuczemy ubranie w takiej samej temperaturze, znowu dbając o to, aby go nie rozciągnąć i nie szarpać. Po wypłukaniu delikatnie odciskamy nadmiar wody.

Pranie wełny merino w pralce automatycznej

Większość pralek ma program do prania wełny. Zapewnia on niską temperaturę i wolne wirowanie. Przed praniem warto przepłukać pralkę tak, aby nie zostały w niej żadne ślady zwykłych środków piorących, a także płynów do płukania. Najlepiej jest ustawić cykl prania przy pustej pralce i bez dodatku żadnych detergentów. Do tak przygotowanej pralki wkładamy nasze ubranie z wełny merino, znów dodajemy kilka kropel specjalnego środka do prania wełny, ustawiamy program prania wełny i włączamy pralkę.

Jak prać wełnę z merynosa
Wiedząc, jak prać wełnę z merynosa, zyskasz wspaniałe ubrania i koce.

Suszenie wełny z merynosa

Zarówno po praniu ręcznym, jak i po tym w pralce, wełna z merynosa jest ciężka i nadal bardzo mokra. Absolutnie nie wolno jej powiesić na suszarce tak, żeby pręt suszarki dzielił ubranie z wełny merino na pół, a obie połowy swobodnie zwisały. Doprowadzi to do rozciągnięcia naszej odzieży, która nie wróci później do wcześniejszego kształtu. Z tego samego powodu tekstyliów z wełny merino nie wolno suszyć w suszarce bębnowej. Odzież z wełny merino należy rozłożyć na płaskiej i miękkiej powierzchni, na przykład ręczniku rozłożonym na podłodze i poczekać, aż wyschnie.

Pielęgnowanie wełny z merynosa

Dzianina z wełny z merynosa nie jest podatna na plamy i często wystarczy ją przewietrzyć, wieszając na kilkadziesiąt minut w przewiewnym miejscu. Jest jednocześnie niezbyt odporna na rozciąganie. Dlatego tekstylia z merynosówzawsze składamy, odkładając do szafy, nigdy nie wieszamy na wieszaku. Z czasem na wełnianych ubraniach tworzą się malutkie kulki. To proces zupełnie naturalny dla merino. Z tym problemem poradzi sobie golarka do ubrań. Po zgoleniu brzydkich kulek sweter, skarpety, szalik lub czapka z wełny merino będą znowu zachwycać swoim wyglądem.

Podsumowanie

Teraz wiesz już, jak opiekować się tekstyliami z wełny merino. Wiesz, że nie należy prać jej zbyt często. Znasz już zasady pielęgnacji wełny merino tak, żeby długo zachowała swoje wspaniałe właściwości, a także cieszyła się pięknym wyglądem. Potrafisz tak dobrać temperaturę wody i środek do prania, aby w trakcie prania nie uszkodzić struktury włókien. Jesteś więc gotów na wszystkie wyzwania, jakie stawia nam ta cudowna dzianina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *