Jak odświeżyć kurtkę skórzaną

Jak odświeżyć kurtkę skórzaną? Sposoby na czyszczenie skóry

Jak odświeżyć kurtkę skórzaną? Odzież skórzana, niegdyś kojarzona wyłącznie z motocyklistami, dzisiaj stała się bardzo popularna w szerokich kręgach. Ubrania ze skóry noszą zarówno eleganckie kobiety, jak i szykowni panowie. Jest również wybierana przez wielu ludzi różnych profesji. Oprócz skórzanych kurtek pojawiły się skórzane spodnie, a nawet spódnice. Klasyką gatunku są jednak nadal skórzane kurtki.

Co zrobić, gdy nasza skórzana kurtka zaczyna brzydko pachnieć? Jak odświeżyć kurtkę skórzaną kurtkę? Jak usunąć plamy i przebarwienia? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł. Zanim cokolwiek zrobisz, musisz się dokładnie zapoznać z metką producenta.

Czy kurtkę skórzaną można prać w pralce?

Kurtki ze skóry nie wolno wyprać w pralce. Choć ten sposób wydaje się najprostszy i najbardziej efektywny, to pranie skórzanych kurtek w pralce doprowadzi do całkowitego zniszczenia. Po pierwsze – skóra pogniecie się tak, że nie rozprostujemy jej żadnymi, choćby najlepszymi sposobami. Po drugie – tarcia powstające podczas obrotów bębna pralki, spowodują, że zetrze się cały impregnat, a następnie uszkodzi się struktura skóry. Po trzecie – wraz z impregnatem zejdzie cała farba. Jednym słowem z pralki wyjmiemy coś, co będzie się nadawało tylko do wyrzucenia.

Do czyszczenia skórzanej odzieży używamy tylko specjalnych środków, przeznaczonych do czyszczenia skóry i obchodzimy się z nią delikatnie. Jedynie tak traktowana skórzana kurtka posłuży nam przez długie lata.

Jak wyczyścić kurtkę z niewielkich zabrudzeń?

Kurtkę ze skóry po prostu zakurzoną rozwieszamy na wieszaku i ścieramy z niej kurz lekko wilgotną ściereczką. Jeśli jest jednak przepocona lub widać na niej ślady użytkowania, ale nie są to wyraziste plamy, możemy wyprać kurtkę ręcznie. Pamiętajmy, żeby używać do tego wyłącznie specjalnego płynu do czyszczenia skóry. Taki środek nakładamy na kurtkę skórzaną i pocieramy używając miękkiej gąbki. Następnie spłukujemy i rozwieszamy do wyschnięcia. Przepoconą podszewkę myjemy wodą z dodatkiem mydła. Nanosimy ciecz na gąbkę i trzemy delikatnie podszewkę. Potem spłukujemy i suszymy.

Jak odświeżyć kurtkę skórzaną? Jak zetrzeć z kurtki plamy?

Na kurtce skórzanej powstają czasem rozmaite, trudne do usunięcia plamy: od długopisu, atramentu, z tłuszczu, a nawet farby. Można sobie z nimi poradzić w domu, choć należy to robić wysoce ostrożnie. Jeśli jednak boisz się, że zamiast poprawić stan swojej kurtki skórzanej, ją zniszczysz, oddaj kurtkę do pralni. Plamy z tuszu długopisu, atramentu lub farby czyścimy wodą z mydłem. Pocieramy plamę miękką ścierką zanurzoną w wodzie z mydłem. Można też dodać soku z cytryny. Jeśli te środki zawiodą, spróbuj usunąć je spirytusem.

Na tłuste plamy zastosuj pastę z mąki ziemniaczanej i benzyny. Nałóż ją na zabrudzenia i chwilę pocieraj miękką szmatką. Pastę zmyj z kurtki odrobiną spirytusu. Tłuste zabrudzenia możemy również posypać talkiem lub rozdrobnioną kredą. W przypadku kurtek zamszowych dodatkowo należy kurtkę wyszczotkować sylikonową szczoteczką. Nie używamy żadnych rozpuszczalników, w tym zmywaczy do paznokci. Wszelkie zabrudzenia czyścimy z pomocą ściereczki lub gąbki o miękkiej powierzchni. Do czyszczenia skórzanych kurtek absolutnie nie używamy ostrych szczotek i ścierek.

Jak odświeżyć kurtkę skórzaną? Suszenie skórzanej kurtki

Kurtek skórzanych nie wieszamy na gorącym kaloryferze. Nie należy ich również suszyć w suszarce bębnowej ani na suszarce do ubrań, przypinając klamerkami. Kurtkę skórzaną najlepiej jest rozwiesić na wieszaku w ciepłym, ale nie gorącym, suchym i przewiewnym miejscu. Niestety, kurtka skórzana musi wyschnąć sama i może to trwać nawet kilkanaście godzin. Po ulewnym deszczu kurtkę skórzaną należy wytrzeć suchym i miękkim ręcznikiem. Jeśli powstały jakieś zacieki, czyścimy je octem rozcieńczonym wodą.

Jak odświeżyć kurtkę skórzaną
Jak odświeżyć kurtkę skórzaną? Trzeba na to dużo czasu. Poczekaj, aż sama wyschnie.

Jak prasować pogniecioną kurtkę skórzaną?

Kurtki skórzane należy wieszać w szafie luźno i unikać ich składania. Kurtki skórzanej absolutnie nie wolno prasować bezpośrednio żelazkiem. Można użyć żelazka z generatorem pary. Pamiętaj jednak, że strumień pary nie może być skierowany zbyt blisko kurtki skórzanej. Para nie może też być zbyt gorąca. Odległość od niej powinna być nie krótsza niż 20 centymetrów.

Innym sposobem na wyprostowanie kurtki jest zwilżenie jej wodą. Wisząc na wieszaku, wilgotna kurtka powinna sama wrócić do właściwych kształtów. Można też zastosować suszarkę do włosów. Ciepły strumień powietrza sprawi, że skóra zmięknie i ułoży się, jak należy. W ostateczności kurtkę można przeprasować letnim żelazkiem, bez użycia pary, przez bawełnianą ściereczkę.

Jak odświeżyć zapach kurtki skórzanej?

Skóra jest materiałem dobrze wchłaniającym zapachy. Aby temu zapobiec, umieść w szafie woreczki zapachowe, na przykład z lawendą. Uchronią kurtkę przed wchłanianiem nieprzyjemnego zapachu z zewnątrz. Podszewka kurtki jest natomiast narażona na przepocenie, co również prowadzi do brzydkich zapachów. Jeśli więc twoja kurtka brzydko pachnie, rozwieś ją, koniecznie na drewnianym wieszaku, w miejscu przewiewnym. Nie może to być miejsce słoneczne, gdyż słońce sprawi, że jej kolor wyblaknie. Szukajmy zatem cienistego, przewiewnego miejsca i zostawmy w nim kurtkę skórzaną na kilka godzin.

Co zrobić, gdy pojawią się odbarwienia?

Kiedy pojawią się odbarwienia, należy odnowić kurtkę skórzaną. Na rynku można dostać wiele rodzajów balsamów koloryzujących do skóry. Pomogą one odświeżyć kolor kurtki skórzanej. Rozcieramy taki balsam dokładnie po całej skórze. Robimy to miękką ściereczką, aby nie uszkodzić struktury skóry. Zostawiamy kurtkę, aż balsam całkowicie wsiąknie. Po tym zabiegu po odbarwieniach nie zostanie najmniejszy ślad.

Jak pielęgnować kurtkę skórzaną?

Kurtkę skórzaną warto natłuszczać. W tym celu kupujemy specjalny balsam odżywczy do odzieży skórzanej i dokładnie smarujemy nim całą powierzchnię. Wybieramy balsamy z dodatkiem oleju z jojoby i wosku pszczelego. Produkt wnikając głęboko w skórzaną kurtkę, sprawi, że będzie miękka i elastyczna. Warto sprawdzić działanie takiego balsamu na niewidocznym kawałku skóry, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia skóry. Materiał ten wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu nasza kurtka jest bardziej odporna na odbarwienia i ewentualne przetarcia. Jeśli więc chcemy, żeby nasza skórzana kurtka służyła nam dłużej, nacierajmy ją balsamem raz, a najlepiej dwa razy w roku. Aby zapobiec wysuszeniu skóry i pojawieniu się delikatnych pęknięć należy kurtkę przetrzeć gąbką nasączoną mieszanką wody i gliceryny.

Impregnacja kurtki ze skóry

Zanim przystąpisz do impregnowania swojej kurtki, sprawdź, z jakiego rodzaju skóry jest uszyta. Skóra gładka, lakierowana, anilinowa lub zamszowa odznaczają się otwartymi porami. Po lakierowanej woda spływa i nie wsiąka w nią, porowata zaś szybko nasiąka. W związku z tym różne rodzaje skóry impregnuje się odmiennymi impregnatami. Kiedy nasza kurtka jest już czysta, sucha a balsamy koloryzujący i pielęgnujący już dobrze wsiąkły, przychodzi czas na impregnację. Dzięki niej kurtka ze skóry jest nieprzemakalna i bardziej odporna na odbarwianie. W sklepach z galanterią skórzaną można znaleźć bardzo dużą ilość płynów impregnujących. Występują najczęściej w sprayu, więc łatwo je nałożyć na kurtkę. Spryskujemy po prostu skórzaną kurtkę dokładnie i czekamy, aż wyschnie.

Kiedy należy kurtkę skórzaną oddać do pralni?

Postępując według powyższych rad i przeczytawszy wcześniej metkę od producenta, znajdującą się na twojej kurtce skórzanej, odświeżysz ją, wyczyścisz i nie uszkodzisz. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, czy stosowana metoda jest dobra, czy dasz radę wyczyścić kurtkę skórzaną, powierz kurtkę skórzaną specjalistom z pralni chemicznej. Pranie kurtki skórzanej kosztuje od 50 do 150 złotych. Nie jest to zatem wielki koszt. Piorąc w domu swoją kurtkę skórzaną, być może oszczędzisz, ale pamiętaj, że to odzież bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Czasem lepiej zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że odzież będzie dobrze wyczyszczona i nieuszkodzona.

Jak odświeżyć kurtkę skórzaną? Podsumowanie

Teraz wiesz, że najważniejsza sprawa to postępować według instrukcji producenta umieszczonej na metce. Znasz różne rodzaje skóry, z których robi się ubrania. Potrafisz zadbać o odpowiednią pielęgnację skórzanej odzieży. Zdajesz sobie również sprawę, że czasem warto kurtkę skórzaną oddać jednak do pralni. Dbaj więc o swoją skórę, aby długo ci służyła i błyszczała na imprezach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *