jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Czasami wnętrze naszej pralki brzydko pachnie lub wręcz śmierdzi. Jest to bardzo uciążliwe, bo brzydki zapach przedostaje się do pranych ubrań. Skąd się bierze? Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Dowiesz się z tego artykułu.

Skąd biorą się brzydkie zapachy w pralce?

Przykry zapach dochodzący z pralki może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi są grzyby lub zgnilizna. Grzyby lubią się zagnieżdżać zwłaszcza na gumowym kołnierzu, ponieważ tam pozostają resztki wody i jest ciemno, ciepło, czyli dla grzybów niezmiernie przytulnie. Zgnilizna w pralce bierze się z resztek, pozostawionych przez środki piorące. Zalegają one w szufladzie, z czasem tworzą gęstą breję, która zaczyna gnić. Powodem pojawienia się przykrego zapachu w pralce może być też zapomniany filtr. To właśnie na nim osadzają się włosy i sierść zwierząt, niewyjęte śmieci z kieszeni i inne paprochy. Pozostawione w mokrym środowisku, zaczynają pleśnieć lub gnić. Żeby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, myjemy wszystkie elementy pralki. Czyszczenie filtra pralki to ważny krok, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Czyszczenie szuflady pralki

W przypadku odkładania się w szufladzie gnijących resztek środków do prania należy niezwłocznie wyczyścić szufladę. W tym celu wyjmujemy szufladę z pralki i wkładamy ją do plastikowej, łazienkowej miski. Wlewamy bardzo ciepłą wodę i dodajemy pół szklanki octu i pół szklanki sody oczyszczonej. Dzięki tym składnikom woda stanie się bardziej miękka, więc lepiej poradzi sobie z zabrudzeniami. Dodatek sody sprawi też, że woda stanie się lekko bąbelkowa i jeszcze lepiej rozpuści brud. Szufladę pralki czyścimy ostrą ściereczką do momentu, kiedy wszystkie jej ścianki, te zewnętrzne i te wewnętrzne, będą czyste i gładkie. Wtedy wylewamy wodę z miski, szufladę dokładnie płuczemy, na koniec wycieramy do sucha i wkładamy z powrotem do pralki.

Środki do usuwania brzydkiego zapachu z pralki

Brzydkie zapachy można usunąć wraz z ich przyczynami. Mogą do tego posłużyć środki chemiczne. Na rynku znajduje się duża ilość środków do czyszczenia pralek. Wystarczy kupić jeden z nich i postąpić zgodnie z jego etykietą. Jest też wiele domowych sposobów radzenia sobie z brudem i brzydkimi zapachami. Możemy wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną, tabletki do zmywarki lub płyn domycia naczyń. Sprawdzą się też środki czyszczące z dodatkiem chloru.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Ocet to znany od lat środek do odkamieniania, odgrzybiający i odkażający. Dlatego świetnie posłuży pralce, z której śmierdzi stęchlizną lub grzybem. Wystarczy wlać do bębna pralki 2-3 litry octu lub 200-500 mililitrów do szuflady na środki czyszczące i ustawić pusty cykl prania w jak najwyższej temperaturze.

Dlaczego ocet? Ocet jest kwasem, a kwasy dodane do wody sprawiają, że woda staje się bardziej miękka. Miękka woda lepiej rozpuszcza wszelki brud. Ocet jest również niepokonany w odkażaniu. Zabija bakterie równie dobrze co alkohol etylowy, dodatkowo niszcząc grzyby i pleśnie. Jego rozmiękczająca moc sprawia też, że kamień się rozpuszcza.

A co z zapachem octu, który nie jest przecież przyjemny? Wystarczy do octu, wlewanego do bębna pralki lub szuflady, dodać kilka kropli olejku eterycznego. To świetny sposób na łagodzenie nieprzyjemnych zapachów.

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona również ma wspaniałe zdolności. Po pierwsze sprawia, że woda, do której ją dosypaliśmy, zaczyna się pienić, robi się gazowana. Bąbelki odznaczają się tym, że łatwiej trafiają do najmniejszych choćby zakamarków. Sodą oczyszczoną usuniemy brud z trudnodostępnych gumowych elementów. Po drugie zwalcza bakterie i grzyby, w tym pleśnie.

Aby wyczyścić pralkę, wsypujemy do bębna szklankę sody oczyszczonej. Przy dużym stopniu zabrudzenia można wsypać 2 szklanki. Następnie ustawiamy program z wysoką temperaturą prania. Soda oczyszczona wraz z gorącą wodą uczynią cuda we wnętrzu urządzenia i nasza pralka na długo pozostanie czysta i pachnąca.

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Przy wyjątkowo dużych zabrudzeniach i bardzo brzydkim zapachu warto użyć jednocześnie octu i sody. Ta mieszanka na pewno poradzi sobie z drobnoustrojami i grzybami. W celu wyczyszczenia pralki octem z sodą oczyszczoną wsypujemy do bębna pralki trzy czwarte szklanki sody i dolewamy dwa litry octu. Octowe bąbelki docierają wszędzie. Odkażą i odkamienią wszystkie zakamarki bębna pralki. Takie domowe sposoby nadaja się do wyczyszczenia gumowego kołnierza i filtra pralki. Po mieszance octu i sody oczyszczonej drobnoustroje, grzyby i kamień nie mają szans przetrwania.

jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki

Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki?

Tabletki do zmywarki zawierają w sobie segment odpowiedzialny za czyszczenie. Środek czyszczący w nim zawarty świetnie radzi sobie z brudem znajdującym się na talerzach, miskach i kubkach. Oprócz zmycia brudu z naczyń odpowiada on również za ich odkażenie, a przecież tego właśnie potrzebujemy w walce z brzydkim zapachem z pralki. Dodatkowo tabletki do zmywarki zawierają odkamieniacz i nabłyszczacz, które też przysłużą się pralce.

Jak używać tabletek do zmywarki przy pozbywaniu się przykrych zapachów z pralki? Na dno bębna wkładamy 2-3 tabletki i tak samo, jak w poprzednich przypadkach ustawiamy puste pranie i wysoką temperaturę. Gorąca woda rozpuści tabletki i wszystkie substancje czynne zostaną rozprowadzone po całej pralce.

Jak wyczyścić pralkę chlorem?

Przy pozbywaniu się przykrych zapachów z pralki może nam posłużyć również chlor. Jest to znany od dawna środek odkażający. Zabija bakterie i grzyby i pozostawia czyszczone powierzchnie wolne od wszelkich drobnoustrojów. Użycie stężonego chloru byłoby dla nas bardzo niebezpieczne. Skorzystamy zatem ze środków czyszczących zawierających chlor.

Z takimi środkami należy postępować bardzo ostrożnie. Przede wszystkim przed ich użyciem zakładamy gumowe rękawiczki. Następnie na ściereczkę nalewamy trochę chlorowego płynu czyszczącego i wkładamy ją do pralki. Jeśli zapach naszej pralki jest wyjątkowo brzydki, jeśli chcemy mieć pewność, że pralka po zabiegu czyszczenia będzie na pewno pachnąca, do bębna pralki wkładamy kilka ściereczek z wybranym środkiem posiadającym w składzie chlor. Następnym krokiem jest włączenie pustego prania na najwyższą temperaturę, aby wraz z gorącą wodą chlor mógł dotrzeć wszędzie tam, gdzie odkładają się drobnoustroje i grzyby. Po takim czyszczeniu pralka będzie na pewno dobrze odkażona.

Jak wyczyścić gumowy kołnierz?

Gumowy kołnierz, który znajduje się w każdej pralce automatycznej, jest szczególnym miejscem. Zawsze zostaje tam trochę wody, jest cieplej niż w pustym bębnie i nie dochodzi światło. Taki klimat bardzo sprzyja namnażaniu się grzybów, w tym pleśni oraz rozmaitych drobnoustrojów. Podane przeze mnie sposoby czyszczenia pralki powinny dać radę odkazić i wyczyścić również gumowy kołnierz, ale zdarza się, że trzeba go doczyścić ręcznie.

Do ręcznego czyszczenia gumowego kołnierza będzie nam potrzebna miękka szmatka i mieszanka: ocet, soda oczyszczona i woda. Trzy czwarte szklanki sody zalewamy dwoma litrami octu i dodajemy około litra wody. Ściereczką zamoczoną w roztworze czyścimy dokładnie wszystkie zakamarki gumowego kołnierza. Po tej czynności ściereczkę płuczemy w czystej wodzie i równie dokładnie zmywamy ocet z gumowego kołnierza naszej pralki.

Jak wyczyścić filtr pralki?

W każdej pralce automatycznej znajduje się filtr. Należy go szukać z przodu w dolnej części pralki, tuż nad podłogą. Aby się do niego dostać, należy zdjąć prostokątną klapkę. Następnie ukaże się prosty zamek, który otwiera się poprzez przekręcenie elementu obrotowego. To jest właśnie filtr. Na nim znajdziemy wszystkie „śmieci”, które dostały się do pralki razem z praniem. Znajdą się tutaj brudy niewyjęte z kieszeni, włosy, oderwane guziki i inne drobiazgi. Dlatego czyścimy dokładnie zarówno komorę, w której znajduje się filtr, jak i sam filtr.

Filtr należy czyścić bardzo dokładnie, przy pomocy detergentu, mocnego na tyle, że jest w stanie zmyć trudny do usunięcia brud i na tyle delikatnego, żeby nie uszkodził plastiku, z którego filtr jest zrobiony. Dobrym wyborem będzie mleczko do czyszczenia wanny. Do czyszczenia filtra używamy również szczotki, a nawet szczoteczki do zębów, aby dotrzeć we wszystkie zakamarki. Następnie filtr płuczemy w świeżej wodzie.

Komorę również czyścimy mleczkiem przy pomocy ostrej ściereczki. Miękką i wilgotną zaś płuczemy i wycieramy. Czysty filtr umieszczamy na miejscu.

Ten element pralki często jest pomijany przy czyszczeniu i stąd się bierze nieprzyjemny zapach. Na filtrze urządzenia zbiera się mnóstwo brudu, który należy usuwać, najlepiej po każdym zakończonym praniu.

Jak zapobiegać powstawaniu brzydkich zapachów w pralce?

Jest kilka zasad, których stosowanie zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów w pralce.

  1. Wkładając brudne ubrania do pralki, sprawdź dokładnie kieszenie, czy nie zostały w nich żadne śmieci.
  2. Po zakończeniu cyklu prania zawsze zostawiaj uchylone drzwiczki pralki, aby usunąć z niej wilgoć.
  3. Regularnie przemywaj szufladę pralki tak, aby nie pozostawały w niej resztki detergentów.
  4. Regularnie czyść filtr pralki.
  5. Raz na kilka prań przeprowadź pranie w bardzo wysokiej temperaturze. Może to być pranie przy pustym bębnie pralki.
  6. Sprawdzaj wąż spustowy, może on wymagać wymiany.

Stosując powyższe zasady, sprawisz, że Twoje pranie będzie zawsze świeże i pachnące. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli usunąć nieprzyjemny zapach z pralki i uniknąć częstych napraw. Zabezpieczy bowiem wszystkie elementy przed wilgocią i brudem, mogącym wpływać na funkcjonowanie mechanizmu.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Podsumowanie

Teraz wiesz, jak wyczyścić pralkę i usunąć brzydki zapach. Wiesz, które części pralki są szczególnie narażone na zaleganie w nich brudu. Znasz również zasady dotyczące zapobiegania tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. Niech więc Twoja pralka służy ci jak najdłużej i przyniesie dużo satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *