Jak prać jedwab? Zasady dbania o jedwab
Jedwab jest tkaniną cenioną od tysięcy lat. Posiadanie jedwabnej koszuli, apaszki czy sukienki jest oznaką elegancji. Jednak jak prać jedwab, aby go nie uszkodzić? Co robić, aby nasza jedwabna garderoba cieszyła się jak najdłużej dobrym stanem? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł
Właściwości jedwabiu
Jedwabiem nazywamy zarówno nić, jak i tkaninę powstającą z niej. Jedwab jest ceniony za swoją miękkość i lekkość. Jednak oprócz tych cech, odznacza się też dużą odpornością na uszkodzenia. Nici jedwabne bardzo trudno przerwać. Dlatego tym bardziej zachwyca miękkość jedwabiu przy jednoczesnej trwałości nici. Jedwab jest też tkaniną antyalergiczną i bardzo delikatną i miłą dla skóry. Jedwabiowi towarzyszy zawsze piękny, lekki połysk, dodający mu szyku. Właściwości te dotyczą zarówno jedwabiu naturalnego, jak i sztucznego.
Jedwab naturalny
Jedwab naturalny powstaje z kokonu jedwabnika, który jest motylem. Poczwarki motyli w kokonie zwykle nazywa się gąsienicą. Zdjąwszy owijkę z poczwarki jedwabnika, skręca się z niej cudowne nici, a z nich tworzone są tkaniny i dzianiny. Istnieje kilka rodzajów jedwabiu. Zależnie od gatunku jedwabnika, z którego pochodzi jedwab, wyróżniamy:
- jedwab morwowy, powstały z kokonu jedwabnika morwowego;
- jedwab tussowy, produkowany z kokonów jedwabnika dębowego;
- jedwab eri, wytwarzany z kokonów jedwabnika eri, który występuje tylko w Indiach;
- jedwab muga, pozyskiwany z kokonów jedwabnika muga.
Najdelikatniejszy jedwab uzyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego. Tkaniny uzyskiwane z przędzy jedwabnej to: aksamit, batyst, krepa, szyfon, mora, muślin, popelina, satyna, szantung, tafta i tiul.
Jedwab syntetyczny
Jedwab naturalny jest jednak bardzo drogi, a proces jego wytwarzania bardzo długi. Dlatego opracowano sposób na uzyskanie nici bardzo podobnej do jedwabnej. Nić taką uzyskuje się z celulozy. Najczęściej jest to nić wiskozowa. Odzież ze sztucznego jedwabiu jest na tyle podobna do tej z naturalnego, że bardzo trudno ją rozpoznać. Niezłym sprawdzianem jest podpalenie odzieży. Ta z włókna wiskozowego się pali, ta z włókna naturalnego, zamiast się palić, zaczyna się topić. Wydaje jednocześnie woń palonych włosów.
Czy można jedwab prać chemicznie?
Pranie chemiczne jedwabnych rzeczy jest zalecaną metodą czyszczenia. Oddając jedwabne ubranie do pralni chemicznej, możemy być pewni, że wróci do nas czyste i bez żadnych uszkodzeń. Jeśli jednak wolimy prać swoją jedwabną konfekcję w domu, to musimy wiedzieć, jak i czym prać jedwab. Należy pamiętać, że jest on materiałem wymagającym specjalnego traktowania.
Jak prać jedwab? Czy można jedwab prać w pralce?
Tak, jedwabne rzeczy można prać w pralce. Trzeba jedynie zachować pewne środki ostrożności. Ta tkanina nie lubi namaczania. Nie pierzemy w gorącej wodzie, a wirowanie nie powinno mieć zbyt wysokich obrotów. Warto też zastosować specjalny płyn do tego materiału, zamiast prać w zwykłych proszkach.
Pranie jedwabiu w pralce — szczegółowe zasady
Chcąc wyprać jedwab w pralce, najpierw sprawdź wskazówki producenta umieszczone na metce. Nigdy nie postępuj wbrew tym informacjom, w przeciwnym razie materiał może się uszkodzić.
Niektóre pralki mają program do prania jedwabiu. Jeśli jednak twoja pralka go nie posiada, możesz ustawić program do prania tkanin delikatnych. Pamiętaj, że temperatura wody nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Wirowanie zaś powinno być jak najkrótsze i o jak najmniejszej prędkości.
Przed praniem należy jedwab posegregować według koloru. Można zastosować siatki ochronne. Czyszczenie jedwabiu wykonaj przy użyciu środka do prania delikatnych tkanin. Dobrym rozwiązaniem są szampon do mycia delikatnej skóry głowy lub produkty do prania ubrań dziecięcych. Równie delikatny musi być płyn do płukania, zaleca się te dziecięce. Jedwabne ubrania wyciągamy z pralki od razu po praniu. Należy unikać wykręcania ubrań z jedwabiu. Możemy lekko odcisnąć z nadmiaru wody. Materiał rozwieszamy bez zagnieceń do wysuszenia lub rozkładamy na płasko, na przykład na czystym, suchym ręczniku.
Ręczne pranie jedwabiu
Jeśli boimy się powierzyć jedwabne ubrania naszej pralce, dobrym wyborem będzie pranie ręczne. Aby dobrze wyprać jedwabne ubrania, należy użyć zimnej wody i bardzo łagodnych środków do prania. Chłodną wodę nalewamy do miski, dodajemy do niej delikatny środek piorący. W wodzie ze środkiem zanurzamy całą sztukę odzieży jedwabnej. Ważne, aby prać całość jedwabnej powierzchni, nie tylko zabrudzony fragment. Czyszcząc jedynie zabrudzony fragment, łatwo doprowadzić do miejscowego odbarwienia.
Zanurzywszy jedwabną konfekcję w wodzie, pocieramy zabrudzone fragmenty miękką, delikatną gąbką lub bawełnianą szmatką. Robimy to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić jedwabnej tkaniny. Po wypraniu wymieniamy wodę w misce na czystą i dokładnie płuczemy jedwab, aż przestaną wypływać mydliny. Do płukania możemy dodać ocet w proporcji jedna łyżka octu na jeden litr wody. Zmiękczy to twardą wodę i sprawi, że na jedwabnej tkaninie nie osiądzie kamień pochodzący z wody. Po wypłukaniu nie odciskamy, nie wykręcamy naszej jedwabnej odzieży. Mogłoby to doprowadzić do zniszczenia struktury materiału, który może stracić swój połysk. Konfekcję jedwabną możemy zawinąć w ręcznik i delikatnie odcisnąć.
Suszenie jedwabiu
Do suszenia jedwab najlepiej rozłożyć na płaskiej powierzchni. Należy rozłożyć na niej najpierw gruby, duży ręcznik, a na nim naszą jedwabną konfekcję. W ten sposób włókna jedwabne się nie naciągną i nasza odzież będzie po wysuszeniu nadal we właściwym kształcie. Ostatecznie ubrania takie jak suknie, płaszcze, bluzki lub krawaty można rozwiesić na wieszakach tak, aby nie powstawały zagniecenia trudne do rozprasowania. Pamiętać należy o tym, że wieszaki muszą mieć miękkie wykończenia. Pod żadnym pozorem nie suszymy jedwabiu przy ciepłych grzejnikach ani na słońcu. Materiał sam pozbędzie się wody, choć może to trochę trwać.
Prasowanie jedwabiu żelazkiem
Jedwab to delikatny materiał. Potraktowanie go bezpośrednio żelazkiem rozgrzanym do wysokiej temperatury, byłoby dla niego zabójstwem. Tak jak pranie robimy w zimnej wodzie, tak też żelazko ustawmy na niską temperaturę. Między żelazko a tkaninę włóżmy bawełnianą szmatkę. W ten sposób pozbawimy jedwab wszelkich zmarszczek bez obaw o to, że go uszkodzimy. Możemy jedwabne ubrania dodatkowo wywrócić na lewą stronę.
Prasowanie jedwabiu parą
Dobrym wyborem przy prasowaniu jedwabiu jest też prasowanie parą. Należy uważać, aby para nie była zbyt gorąca i aby padała z dość dużej odległości. Wystarczy rozwiesić jedwabną odzież na wieszaku lub rozłożyć na płaskiej powierzchni i potraktować strumieniem pary. Pod jego wpływem wszystkie fałdki się wyprostują i nasza odzież będzie znów cieszyła oko gładką strukturą.
Jak przechowywać jedwab?
Jedwab potrzebuje sporo miejsca w szafie. Odzież jedwabna upchnięta w za małej szafie będzie wymięta i za każdym razem, gdy będziemy potrzebować naszej ulubionej jedwabnej bluzki, wyjąwszy ją z garderoby, będziemy musieli ją prasować. Jeśli dojdzie do tego pośpiech i nie zachowamy ostrożności, o uszkodzenie ubrania będzie bardzo łatwo.
Jedwabnej odzieży nie przechowujemy też w foliowych pokrowcach, aby uniknąć tworzenia się wilgoci, która może zniszczyć jedwabną tkaninę lub dzianinę. Jedwabnej konfekcji będzie znacznie lepiej w bawełnianych, naturalnych pokrowcach. Pamiętajmy też o tym, żeby jedwabna odzież trzymana była zawsze w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.
Jedwab a promienie słoneczne
Jedwab nie lubi promieni słonecznych. Tkanina ta, wystawiona na działanie słońca, blaknie. Znikają z niej kolory. Staje się również nieco sztywniejsza. Jest to tym bardziej widoczne, im ciemniejszy materiał mamy. Dlatego chroń swoje ubrania przed wystawieniem na promienie słoneczne. Zaleca się suszyć jedwab w miejscu ciepłym, ale z dala od bezpośredniego źródła ciepła.
Owady w jedwabiu
Przeglądaj często swoją garderobę, gdyż jedwab jest bardzo lubianym przez mole i ćmy siedliskiem. Jako tkanina naturalna, w dodatku pochodząca z owadzich kokonów, przyciąga te owady i lubią one się w nim gnieździć. Mają one niesłychaną zdolność szybkiego namnażania się. Zaglądaj więc często do swojej szafy i sprawdzaj, czy niechciany przychówek nie zrobił sobie w niej domu. Umieszczaj też w szafie woreczki z suszoną lawendą i inne substancje odstraszające owady.
Podsumowanie
Po przeczytaniu tego artykułu wiesz, że dbanie o jedwabne tkaniny nie jest trudne. Zachowując ostrożność i stosując się do tych kilku zasad pielęgnacji jedwabiu, które umieściłam w powyższym tekście, sprawisz, że twoja pościel i garderoba z jedwabiu zachowają czystość, połysk i kolor na długo.