jak prać buty w pralce

Jak prać buty w pralce? Zrób to dobrze!

Odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie butów, nie tylko zwiększa komfort użytkowania obuwia, ale też wydłuża jego żywotność. Pranie butów można wykonać na wiele sposobów. Najprostsze i najbardziej skuteczne jest wykorzystanie pralki automatycznej. Które obuwie można prać w pralce? Jakiego programu prania użyć? Jak prać buty w pralce, by im nie zaszkodzić? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się.

Czy można prać buty w pralce?

Kurz, brud, woda, błoto czy śnieg to negatywne czynniki atmosferyczne, na jakie narażone są nasze buty. Obuwie zazwyczaj najszybciej ulega zabrudzeniu, gdyż ma bezpośredni kontakt z zewnętrznym podłożem. Ręczne czyszczenie jest zwykle czasochłonne, mozolne i bywa niezadowalające. O wiele prostszym sposobem byłoby wrzucenie butów do pralki.

Można to zrobić!

Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj obuwia dobrze zniesie mechaniczne pranie w pralce automatycznej. Warto też wiedzieć, że piorąc obuwie, należy przestrzegać pewnych zasad, by do minimum ograniczyć możliwość zniszczenia butów czy pralki.

Jakich butów nie można prać w pralce?

Niestety nie każde obuwie lubi długotrwały kontakt z wodą czy szybkie ruchy obrotowe podczas prania w pralce. Jeśli nie ma oznaczenia dopuszczającego pranie mechaniczne, to warto wiedzieć, że nie wolno prać w pralce. Dotyczy to tego rodzaju obuwia:

Butów skórzanych – zarówno z naturalnych skór licowych czy zamszowych, jak i z syntetycznych skór ekologicznych. Dotyczy to również butów, które mają jedynie skórzane wstawki. W trakcie prania w pralce skóra pęcznieje, pęka, ulega deformacjom czy uszkodzeniom.

Butów na obcasach, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie bębna pralki.

Espadryli – sznurkowy spód może ulec uszkodzeniu pod wpływem wody, detergentów czy ruchu obrotowego pralki.

Butów klejonych – na skutek działania wody i wysokiej temperatury klej może się rozluźnić. Powodować to może powstanie żółtych plam i zacieków lub całkowite rozklejenie obuwia.

Butów z membraną, która jest gwarantem wodoodporności i oddychalności obuwia. Podczas prania w pralce mogłaby stracić swoje właściwości.

Butów z ćwiekami, kolcami, koralikami – w trakcie prania drobne elementy zdobnicze mogą się odkleić, powodując np. uszkodzenie pralki czy obuwia.

Butów mocno zniszczonych, przetartych, z popękaną podeszwą. Pranie może zwiększyć uszkodzenia.

Jakie buty można prać w pralce?

Podstawowym wyznacznikiem powinny być zalecenia producenta zamieszczone na metce. Niektórzy z nich dopuszczają możliwość prania mechanicznego. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, czy buty nadają się do takiego czyszczenia, lepiej unikać wrzucania obuwia do pralki. Zasadniczo bez większych obaw w pralce wyprać można większość butów sportowych, trampek, tenisówek oraz adidasów wykonanych z materiałów tekstylnych. Jednak pamiętać należy, by były to buty szyte, a nie klejone, gdyż klej w wysokich temperaturach może ulec zniszczeniu.

jak prać buty w pralce
Jak prać buty w pralce? Zrób to dobrze! 4

Jak bezpiecznie prać buty w pralce?

Zabrudzone obuwie sportowe w większości można prać w pralkach, o czym informuje nas metka. Pranie mechaniczne pozwala na szybkie usunięcie nawet opornych i długotrwałych zabrudzeń. Należy jednak zadbać o to, by proces ten przebiegał w sposób bezpieczny i nie doprowadził do zniszczenia butów lub pralki. Warto odpowiednio przygotować obuwie, dobrze dobrać program prania, temperaturę oraz detergenty, a także dokładnie wysuszyć buty.

Nieumiejętne wypranie może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia butów, ale też wykluczyć możliwość ich reklamacji. Warto pamiętać, że zbyt częste pranie butów w pralce, nawet jeśli wykonywane jest prawidłowo, może im zaszkodzić. Pierzmy buty w pralce jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. I postępujmy przy tym właściwie.

Pranie butów w pralce – czynności wstępne.

Jeśli jesteśmy pewni, że możemy wyprać buty w pralce, to przed rozpoczęciem procesu, należy wykonać kilka czynności wstępnych:

Ręcznie usunąć większe kawałki zabrudzeń np. zaschnięte błoto, żwirek, piasek, liście. Możemy to zrobić przy użyciu szczoteczki, gąbki albo szmatki. Pozostawienie takich zabrudzeń może spowodować uszkodzenie pralki.

Wyjąć sznurówki oraz wkładki (o ile jest to możliwe) – pomoże to w dokładnym wypraniu wszelkich zakamarków obuwia. Sznurówki i wkładki warto wyprać oddzielnie, najlepiej ręcznie, co pozwoli na usunięcie kurzu i zabrudzeń bez szkód dla twoich butów.

Włożyć buty w worki do prania – najlepiej każdy but do osobnego pokrowca. Zapobiega to ewentualnym uszkodzeniom obuwia oraz nadmiernemu obijaniu o bęben pralki. Jeśli nie mamy specjalnych woreczków do prania, można użyć zwykłych woreczków materiałowych lub niewielkiej poszewki.

Włożyć do pralki ręcznik – nie jest to wymagane, choć niewątpliwie zalecane. Ręcznik lub koc stanowić będą dodatkowy amortyzator i buty nie będą zbyt mocno obijać się o bęben automatu.

Pranie butów w pralce – temperatura prania.

Buty należy prać w niskich temperaturach lub lekko ciepłej wodzie. Najlepiej by nie przekraczała ona 30°C – 40°C. Niektóre źródła podają, że temperatura prania butów może nie przekraczać nawet 20°C. Tak niskie temperatury minimalizują możliwość ewentualnych uszkodzeń np. rozklejenia, deformacji, farbowania.

Pranie butów w pralce – program prania

Buty powinny być prane krótko (około 30 minut), najlepiej bez wirowania. Należy wybrać krótki czas prania na niskich obrotach. Sprawdzi się tu funkcja prania ręcznego lub delikatnego. Jeśli zdecydujemy się na wirowanie butów, to obroty wirowania nie powinny przekraczać 400 obrotów na minutę.

Pranie butów w pralce – detergenty

Zaleca się, by do prania butów w pralce używać niewielkich ilości płynu lub proszku do prania. Zazwyczaj preferowany jest płyn do prania, gdyż łatwiej się rozpuszcza i nie pozostawia zacieków. W sklepach dostać można również specjalistyczne preparaty do czyszczenia obuwia, zarówno do prania ręcznego, jak i w pralkach automatycznych. Nie powinno się jednak stosować płynów zmiękczających, wybielaczy czy odplamiaczy. Mogą one mieć niekorzystne skutki dla struktury materiału obuwia.

Pranie butów w pralce – suszenie obuwia

Po zakończeniu prania, buty należy odpowiednio wysuszyć. Pamiętajmy, by nie wyciskać obuwia po wyjęciu z pralki, gdyż może się ono trwale odkształcić. Dla zachowania właściwego kształtu butów, warto, na czas suszenia, ich wnętrze wypełnić kulkami z gazet lub ręczników papierowych. Dodatkowo wchłoną one nieco wilgoci, co może skrócić czas suszenia.

Dla obuwia najlepsze jest suszenie naturalne, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych i innych źródeł ciepła np. grzejnika, kaloryfera. Przyspieszanie suszenia butów może doprowadzić do trwałych zmian w ich stanie i wyglądzie np. żółte plamy, odbarwienia, blaknięcie. Najlepiej zostawić buty w przewiewnym miejscu. Jeśli wyjątkowo zależy nam na czasie, to w takich wypadkach dopuszcza się możliwość użycia suszarki do włosów. Ustawić należy wtedy łagodny strumień powietrza o niezbyt wysokiej temperaturze, a odległość między obuwiem a suszarką nie może być zbyt mała.

Jak prać białe buty w pralce?

Na białym obuwiu wszelkie zabrudzenia są szczególnie widoczne i często ciężko się ich pozbyć. Dlatego pranie białych butów w pralce, wydaje się szczególnie korzystne, gdyż w prosty sposób mogą one odzyskać swój śnieżnobiały kolor. Oczywiście dotyczy to białego obuwia, które może być prane w pralce automatycznej np. trampki czy tenisówki. Pamiętajmy również, że pranie mechaniczne może przyczynić się do szybszego zniszczenia butów. Warto więc co jakiś czas wyprać je ręcznie.

Proces prania białego obuwia w pralce jest praktycznie taki sam jak innych butów. Należy tu przestrzegać dokładnie takich samych zasad. Jednak warto wiedzieć, że dodanie sody do proszku do prania w proporcji 1:1, może mieć zbawienny wpływ na odzyskanie śnieżnobiałego koloru naszych butów. Niektórzy wręcz zastępują proszek do prania sodą oczyszczoną.

Czyszczenie białych butów — kilka praktycznych porad

Jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne białego obuwia, warto skorzystać z kilku prostych metod, by pozbyć się silnych zabrudzeń.

Soda oczyszczona z płynem do mycia naczyń – zwilżony materiał butów delikatnie pocieramy mieszanką sody i płynu do naczyń. Powstałe mydliny zbieramy papierowym ręcznikiem.

Soda oczyszczona z octem – mieszankę, w proporcji 1:1, nakładamy szczoteczką na zabrudzenia i pozostawiamy na kilka minut. Następnie dokładnie spłukujemy pod bieżącą wodą.

Woda z pudrem dziecięcym – mieszankę, w stosunku 1:1, wcieramy w zabrudzony materiał i zostawiamy do wyschnięcia. Puder odpadnie wraz z brudem.

Pranie butów sportowych w pralce

Buty sportowe są narażone na trudne do usunięcia plamy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sportowe buty można wyprać w pralce automatycznej. Bez większych obaw wrzucić do niej możemy buty materiałowe i szyte. Jeśli więc nasze adidasy wykonane są z materiału, to można je bezpiecznie wyprać w pralce, o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań producenta. Jednak gdy buty sportowe np. adidasy, wykonane są ze skóry naturalnej, zamszowej czy syntetycznej lub posiadają membranę, to wypranie ich w pralce grozi zniszczeniem obuwia oraz brakiem możliwości jego reklamacji. Dotyczy to również butów sportowych, które mają jedynie skórzane wstawki.

Podobnie jak innych butów, obuwia sportowego nie należy prać w pralce zbyt często, gdyż przyspiesza to jego zużycie. Piorąc buty sportowe np. adidasy, należy postępować zgodnie z opisanymi wcześniej zaleceniami.

Jak prać buty skórzane i zamszowe?

Butów wykonanych ze skóry licowej, zamszowej czy syntetycznej nie wolno prać w pralce. Obuwie tego typu zaleca się jedynie oczyszczać i pielęgnować, najlepiej suchą szmatką, stosując jedynie odpowiednie dla danego typu skóry preparaty.

Buty ze skóry licowej oczyszczamy specjalną szczoteczką z piachu, kurzu i zabrudzeń, następnie przecieramy wilgotną szmatką i pastujemy. Jeśli buty są silnie zabrudzone, można zastosować specjalistyczne szampony do butów lub naturalne sposoby na usuwanie plam np. woda z octem, lub sokiem z cytryny.

Buty z zamszu oczyszczamy z piachu i kurzu, szczoteczką z miękkiego włosia lub gumy. Większe zabrudzenia usuwamy specjalną gumką do zamszu lub gumową szczoteczką z niewielką ilością piany z mydlin, dbając, by butów nadmiernie nie zamoczyć. Można zastosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji zamszu, zazwyczaj w sprayu. Istnieje też wiele naturalnych sposobów na pozbycie się plam z butów zamszowych np. woda z octem, mleko z sodą .

Należy pamiętać, że zarówno buty zamszowe, jak i skórzane warto impregnować. Zapobiegnie to nadmiernemu nasiąkaniu butów wodą, jak również zabezpieczy obuwie przed zbytnim zabrudzeniem.

Jak prać buty w pralce? Podsumowanie

Zabrudzone buty możemy prać na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest pranie w pralce automatycznej. Jednak nie każde buty można bezpiecznie wyprać w ten sposób. Zależy to od materiału, z jakiego są wykonane oraz zaleceń producenta obuwia. Istotne jest również przestrzeganie pewnych zasad prania m.in. niska temperatura, niskie obroty pralki, krótki program prania. Dbałość o właściwe przygotowanie i wykonanie prania obuwia w pralce pozwoli bezpiecznie je przeprowadzić i zakończyć sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *