Jak prać kurtkę narciarską? Praktyczne porady nie tylko dla narciarzy
Jak prać kurtkę narciarską? Kurtka narciarska to idealny wybór, nie tylko na stok. Jest często wybierana przez tych, którzy lubią spacerować, jeździć na rowerze lub uprawiają nordic walking. Jak każdy element odzieży narciarskiej, wymaga czasem odświeżenia. Aby ją skutecznie oczyścić, należy uważnie zapoznać się z zaleceniami producenta na metce. Informują nas one szczegółowo, jak prać kurtkę narciarską.
Jeśli jednak pierwszą rzeczą, jaką zrobiłeś, po przyniesieniu nowej kurtki narciarskiej do domu, było odcięcie i wyrzucenie wszystkich metek, ten artykuł jest dla ciebie. Wyjaśnię w nim:
- jak należy dbać o kurtkę narciarską,
- jak wybrać tę kurtkę, która będzie dla nas najlepsza,
- jak impregnować kurtkę narciarską, aby nie traciła swojej wodoszczelności.
Najważniejsze właściwości kurtek narciarskich
Dobra kurtka narciarska cechuje się wysoką wodoodpornością i równie wydajną oddychalnością. Kurtki takie wyposażone są w ocieplenie zewnętrznej warstwie oraz zapewniającą nieprzemakalność i dobre oddychanie kurtki warstwę wewnętrzną, zwaną membraną. Oddychalność i nieprzemakalność kurtki narciarskiej to najważniejsze z jej kryteriów. Nieprzemakalność zapewni nam, że woda nie dostanie się do środka kurtki, nie zamoczy ciała. Oddychalność natomiast umożliwi odprowadzenie potu, co spowoduje, że się nie przegrzejemy.
Kurtki z membraną — co to jest?
Membrana jest najważniejszym elementem kurtki narciarskiej. Odpowiada ona za właściwości wodoodporne i oddychalność. Tworzywem, z którego powstają membrany, jest teflon odkryty w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Jednak dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych zaczęto go stosować w kurtkach. Membrana jest wyposażona w maleńkie otworki, zwane porami. Są one mniejsze od cząstek wody i jednocześnie większe od pary wodnej. Pozwala im to nie przepuszczać wody, a odparowywać parę z potu. Z tego powodu kurtka z membraną sprawdza się tak dobrze na stoku, gdzie łatwo o wywrotkę w śnieg. Membrana nie dopuści do środka zimnej wody. Jednocześnie kurtka z membraną zapobiegnie przegrzaniu się organizmu, które mogłoby doprowadzić do przeziębień.
Oznaczenia kurtek narciarskich
Kupując odzież narciarską, znajdziemy na niej dwa oznaczenia. Jeden rodzaj określa stopień wodoszczelności membrany, drugi zaś stopień jej oddychalności. Wodoszczelność mierzy się w milimetrach słupa wody naciskającego na kurtkę. Oznaczenia wodoszczelności wahają się od 3000 mm słupa wody do 40000 mm słupa wody. Kurtka o oznaczeniu 8000 mm słupa wody spokojnie wystarczy na spacer lub jogging w deszczową pogodę. Jednak, kiedy chcemy uprawiać trekking po górach lub szusować na nartach wybieramy kurtkę o symbolu 15000 mm słupa wody i wyżej.
Oddychalność kurtki mierzona jest w gramach na metr kwadratowy na dwadzieścia cztery godziny – g/m2/24h. Wielkość ta podaje, ile gramów pary wodnej jest odprowadzone z membrany na metr kwadratowy jej powierzchni w ciągu doby. Niektórzy producenci membran określają jej oddychalność w litrach na metr kwadratowy na sekundę – l/m2/s. W tym przypadku odczytujemy, ile litrów odprowadzane jest na metr kwadratowy membrany w ciągu sekundy. I tak membrana o przepuszczalności pary wodnej 5000 g/m2/24h okazuje się nie lepsza od worka foliowego, co poczujemy bardzo wyraźnie. Parametr 10000/m2/24h i wyższy zapewni nam już niezły komfort. W przypadku l/m2/s – litra na metr kwadratowy na sekundę – wystarczy 0,5 l/m2/s, abyśmy czuli, że w kurtce jest sucho.
Jak prać kurtkę membranową
Wiedza o odzieży narciarskiej przyda nam się nie tylko przy wybieraniu. Także czyszczenie i pielęgnacja są uzależnione od konstrukcji ubrania. Przy zachowaniu ostrożności odzież membranową można wyprać samemu. Nie musimy jej oddawać do pralni chemicznej.
Przed praniem musimy sprawdzić, czy w kieszenie są puste. Wyjmujemy wszystkie drobiazgi: chusteczki higieniczne, papierki, bilety lub ostre przedmioty. Większe zabrudzenia usuwamy delikatnie gąbką z płynem piorącym. Zaschnięte błoto spłukujemy zaś strumieniem wody z prysznica. Następnie zapinamy wszystkie rzepy, suwaki i zatrzaski oraz wywijamy odzież na drugą stronę. Robimy tak, aby uniknąć uszkodzenia membrany.
Przed włożeniem kurtki narciarskiej należy przygotować pralkę. Wypłukujemy dokładnie resztki płynów do prania i do płukania z dozownika. Przepłukujemy także samą pralkę, ustawiając na pełny cykl prania bez dodatku żadnych środków piorących. Postępujemy tak, jak w przypadku prania śpiwora.
Do tak przygotowanej pralki wkładamy kurtkę, ustawiamy delikatny program i dodajemy odpowiednie środki piorące.
Środki do prania kurtek narciarskich
Choć można prać odzież narciarską, to trzeba zachować ostrożność. Stosujemy wyłączenie delikatne środki piorące. Muszą to być płyny do prania. Proszek do prania lub kapsułki, a także wybielacze są zbyt mocne. Do prania kurtek narciarskich nie dodajemy płynów zmiękczających ani do płukania tkanin. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na stan szwów, które są klejone, nie zaś szyte. Najdelikatniejsze środki do prania to te, które przeznaczone są do ubranek dziecięcych. Mogą to być także płyny do prania materiałów syntetycznych lub odzieży sportowej. Dlatego w sklepach chemicznych najlepiej szukać właśnie takich detergentów.
Na jakim programie prać kurtkę narciarską?
Kurtki i spodnie narciarskie, które świetnie sprawdzą się również jako przeciwdeszczowe, uszyte są ze sztucznej tkaniny. Dlatego pralkę ustawiamy na maksimum 30 stopni. W wyższej temperaturze kurtka mogłaby się stopić, a na pewno straciłaby cenne właściwości i pierwotną objętość. Nie ustawiamy także szybkiego wirowania. Wystarczy 600 obrotów na sekundę. Kurtki narciarskiej nie prasujemy, więc nie możemy dopuścić do tego, aby się zanadto pogniotła.
Suszenie kurtek narciarskich
Kurtkę narciarską najlepiej rozwiesić na wieszaku i poczekać, aż będzie całkowicie sucha. Absolutnie nie suszymy kurtek narciarskich w pobliżu źródła ciepła. Mogłoby to doprowadzić, analogicznie jak pranie w zbyt wysokiej temperaturze, do uszkodzenia membrany. Możemy natomiast wysuszyć kurtkę narciarską w suszarce bębnowej. W takim przypadku ustawiamy temperaturę suszarki na 60 stopni i wyjmujemy ubranie po jednym cyklu suszenia, około czterdziestu pięciu minutach. Suszenie w tej temperaturze przywróci kurtce właściwości wodoszczelności. Jeśli nie mamy suszarki do ubrań, można kurtkę, po wstępnym wyschnięciu na wieszaku, przewrócić na właściwą stronę, nakryć ręcznikiem i przeprasować żelazkiem nagrzanym najwyżej do 110 stopni. Ten zabieg również przywróci kurtce wodoszczelność.
Impregnat do prania kurtek narciarskich
Na rynku jest duży wybór preparatów do impregnacji ubrań membranowych. Najlepsze są te w sprayu, którymi spryskujemy kurtkę. Nie poleca się używania środków piorących dwa w jednym – wraz z impregnatem. Taka mieszanka nie wpływa dobrze na stan kurtki narciarskiej. Na uszkodzenia szczególnie narażone są kurtki z ociepleniem, które mogłoby się zbić w cienką, sztywną warstwę, która nie dawałaby wcale ciepła. Kurtki bez ocieplenia można wyprać w dwóch cyklach: najpierw z samym płynem do prania, potem z samym impregnatem.
Kiedy w ogóle należy sięgnąć po impregnat? Najlepiej jest impregnować kurtkę narciarską po każdym praniu. Bezwzględnego impregnowania wymagają te kurtki, na których powstały jakiekolwiek przetarcia. Wtedy używamy impregnatu miejscowo, na przetarty fragment kurtki, a później dodatkowo spryskujemy całą kurtkę. Impregnatu w sprayu możemy użyć zarówno na mokrej kurtce narciarskiej, jak i suchej. Stan jej wilgotności nie wpływa na skuteczność impregnatu.
Jak prać kurtkę narciarską? Podsumowanie
Kurtki narciarskie dzięki swojej wodoszczelności i oddychalności są powszechnie stosowane jako kurtki przeciwdeszczowe. Jeśli dodatkowo mają ocieplenie, na przykład z puchu, spokojnie możemy je nosić zimą. Puch sprawi, że ciało będzie zabezpieczone nie tylko przed wodą, ale i przed wiatrem. Dodatkowy pas, który nazywamy pasem śnieżnym, zapinany na ciele pod kurtką zapewni, że nie będzie się ona przesuwać w górę. To jest dodatkowy atut kurtek narciarskich. Wszystkie te udogodnienia zostały wymyślone dla narciarzy, ale często służą i zwykłym użytkownikom.
Przeczytawszy ten artykuł, znasz zasady prania ubrań narciarskich. Stosując je, spędzisz w swojej kurtce niejeden sezon narciarski i wiele zim.