metody-usuwania-plam-soli

Metody usuwania plam soli z obuwia

Solne plamy na obuwiu to zmora większości osób w okresie zimowym. Możemy je usunąć, wykorzystując zarówno różne domowe sposoby, jak i specjalistyczne preparaty. Poznaj skuteczne metody usuwania plam soli z butów zamszowych, wykonanych ze skór naturalnych czy syntetycznych – zapraszamy do lektury.

Wpływ soli drogowej na obuwie

W okresie zimowym sól drogowa, czyli chlorek sodu, jest powszechnie stosowana na drogach i chodnikach. Umożliwia ona rozmrożenie i usunięcie zalegających mas lodu czy śniegu, poprawiając bezpieczeństwo poruszania się pojazdów i pieszych. Ma ona jednak negatywny wpływ nie tylko na krawężniki, rośliny czy karoserię samochodów, ale także na nasze obuwie. Może niszczyć fakturę skóry, odbarwiać cholewki czy przyspieszać rozklejanie butów. Białe plamy z soli mogą pojawić się nawet na umytych i wyczyszczonych botkach. Aby tego uniknąć, należy jak najszybciej skutecznie oczyścić obuwie z soli, by nie wniknęła ona zbyt głęboko w strukturę materiału.

Ogólne zasady czyszczenia butów z soli

Różne rodzaje obuwia wymagają różnego traktowania. Jednak warto pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach.

Zabrudzenia z soli czy błota usuwamy jak najszybciej – z czasem będą trudniejsze do wywabienia, ponieważ sól może wniknąć w głębsze warstwy materiału.

Należydopasować metodę czyszczenia i pielęgnacji do rodzaju materiału, z jakiego wykonano obuwie.

Przed przystąpieniem do wywabiania plam z soli usuwamy piasek i drobny żwir – unikniemy porysowania powierzchni butów podczas czyszczenia.

Nie suszymy obuwia bezpośrednio przy źródle ciepła np. piec, grzejnik – może to zdeformować lub uszkodzić materiał butów.

Metody usuwania plam soli na butach

Jest kilka sposobów czyszczenia butów z soli. Możemy je ogólnie podzielić na:

metody naturalne – stosowane przez nasze babki i wykorzystujące ogólnie dostępne produkty spożywcze

metody chemiczne – w postaci specjalistycznych środków czyszczących

Domowe sposoby czyszczenia plam z soli

Jeśli sól na ulicy jest w małej ilości, zazwyczaj wystarcza oczyszczenie obuwia i przetarcie go wilgotną szmatką bezpośrednio po powrocie do domu. Jednak jeśli soli jest więcej, a buty nie zostały dobrze lub w porę oczyszczone, mogą pojawić się bardziej uporczywe plamy. Wtedy warto sięgnąć po kilka dobrych, sprawdzonych domowych sposobów na ich wywabienie.

Skórka od chleba

Jeden z najpopularniejszych sposobów pozbycia się plam z soli. Wykorzystujemy tu wewnętrzną, miękką stronę skórki od chleba, którą pocieramy solne zabrudzenia. Najlepiej, aby chleb był kilkudniowy, ale nie czerstwy. Pieczywo ma właściwości adsorpcyjne i w prosty sposób wchłania zanieczyszczenia z soli. Jest to metoda małoinwazyjna, szczególnie zalecana dla butów z zamszu, nubuku i delikatnych skór naturalnych.

Ciepłe mleko

To również bardzo popularny i skuteczny sposób usuwania solnych plam z butów. Wacikiem, szmatką lub gąbką namoczoną w ciepłym mleku delikatnie pocieramy zabrudzone solą miejsca. Czynność powtarzamy aż do usunięcia plam. Na koniec można przetrzeć buty zwilżoną w wodzie szmatką, aby pozbyć się resztek mleka. Metoda zalecana dla delikatnych materiałów np. do czyszczenia butów zamszowych.

Woda z płynem do mycia naczyń

Równie skutecznym i łatwym sposobem na usunięcie soli z butów jest użycie wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na pół szklanki wody stosujemy 5 kropli płynu i w takim roztworze zwilżamy gąbkę lub ściereczkę. Oczyszczamy nią buty, a jeśli to konieczne, czynność powtarzamy. Specyfik można stosować do obuwia z delikatnych materiałów np. zamsz, skóry naturalne.

Ciepła woda z octem

Polecanym specyfikiem na plamy z soli jest woda z octem. Dla bezpieczeństwa zaleca się roztwór z 1 łyżki stołowej octu na szklankę wody, choć niektórzy sugerują proporcję 1:1. Istnieje jednak zagrożenie odbarwienia obuwia. Przygotowanym płynem pocieramy zabrudzone solą miejsca. Ostry zapach szybko się ulatnia. Metoda polecana dla butów z zamszu i skór naturalnych.

Roztwór wody i soku z cytryny

To kolejny domowy sposób na plamy z soli. Roztworem soku z cytryny i wody w proporcji 1:1, przecieramy miejsca solnych zacieków. Jeśli efekt nie będzie zadowalający można czynność powtórzyć po przeschnięciu obuwia. Niektórzy stosują cytrynę bezpośrednio na solne plamy. Należy jednak sprawdzić, na niewidocznej powierzchni buta, czy nie spowoduje to np. odbarwienia skóry.

Woda utleniona

Innym od dawna stosowanym sposobem usuwania solnych zabrudzeń jest wodny roztwór wody utlenionej. Należy dokładnie wymieszać 2 łyżki wody utlenionej w połowie szklanki wody. Szmatką zwilżoną roztworem należy delikatnie pocierać plany z soli. Warto zachować tu ostrożność, gdyż woda utleniona może powodować odbarwienia niektórych materiałów.

Profesjonalne preparaty do czyszczenia obuwia z soli

Jeśli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i pewność skuteczności czyszczenia naszych butów, to warto sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia i pielęgnacji obuwia. Są wśród nich preparaty specjalnie dedykowane do usuwania plam z soli. Warto z nich skorzystać, gdy buty wykonane są z delikatnych skór naturalnych czy innych wymagających materiałów. Preparaty takie możemy znaleźć w ofercie większości sklepów obuwniczych lub firm zajmujących się produkcją czy dystrybucją tego typu specyfików. Wybierając preparat, należy pamiętać, by był on odpowiednio dopasowany do koloru i rodzaju materiału, z jakiego buty zostały wykonane. Należy też zawsze stosować go zgodnie z załączoną na opakowaniu instrukcją.

Czyszczenie butów skórzanych z soli

Zarówno obuwie ze skór naturalnych, jak i ekologicznych źle znosi kontakt z solą drogową. Zazwyczaj skóra ekologiczna jest znacznie mniej trwała i odporna od naturalnej, a przez to bardziej narażona na negatywny wpływ soli. Dlatego zawsze należy pamiętać, by buty oczyścić jak najszybciej, zaraz po powrocie do domu, nim sól wniknie w głębsze warstwy materiału. Buty ze skór naturalnych i syntetycznych czyścimy podobnie.

Czyszczenie rozpoczynamy od przetarcia butów lekko wilgotną ściereczką wcześniej zanurzoną jedynie w wodzie. Pozwoli to na usunięcie powierzchniowych zabrudzeń. Następnie można zabrać się za solne zacieki, wykorzystując jeden z opisanych wyżej sposobów np., wodę z octem, ciepłe mleko, czy skórkę od chleba. Po usunięciu solnych plam pozostawiamy buty do wyschnięcia w suchym, przewiewnym miejscu. Później skórzane buty warto odpowiednio zabezpieczyć, by spowolnić możliwość wnikania soli w ich strukturę.

Czyszczenie butów zamszowych z soli

Zamsz oraz jego syntetyczny odpowiednik – nubuk, wymagają nieco więcej troski i delikatności podczas czyszczenia. Zbyt inwazyjne metody mogą uszkodzić strukturę materiału i doprowadzić do zniszczenia obuwia.

W pierwszej kolejności wilgotną szmatką delikatnie przecieramy buty w celu pozbycia się piachu, śniegu czy błota. Kiedy obuwie przeschnie, za pomocą specjalnej gumowej szczoteczki do butów zamszowych, wyczesujemy resztki soli czy piasku. Następnie pozbywamy się pozostałych plam z soli, korzystając z opisanych powyżej metod. Ponieważ buty zamszowe łatwo mogą ulec odbarwieniom, warto zastosować np. ciepłe mleko, wodę z płynem do mycia naczyń, skórkę od chleba czy specjalistyczny preparat do usuwania soli z zamszu. Pamiętajmy, aby nadmiernie nie moczyć butów zamszowych, gdyż bardzo tego nie lubią. Po tych zabiegach suszymy buty w ciepłym miejscu, jednak z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Wysuszone obuwie ponownie szczotkujemy i zabezpieczamy odpowiednimi preparatami.

Przeczytaj również: Jak prać czapkę z daszkiem?

Jak pozbyć się soli z butów w podróży?

Często w podróży nie mamy możliwości, by odpowiednio zadbać o buty. Długo przebywając poza domem, narażamy się na przeniknięcie soli w głębsze warstwy materiału. Jednym ze sposobów na szybkie pozbycie się nadmiaru soli z butów jest użycie delikatnych chusteczek nawilżających, które pozwolą na szybkie przetarcie obuwia i pozbycie się nadmiaru soli.

Profilaktyka – sposób na zapobieganie plamom z soli na butach

Odpowiednia impregnacja i pielęgnacja obuwia to największy sprzymierzeniec w walce z solnymi zaciekami. Impregnacja odpowiednimi preparatami, stosowanie past natłuszczających właściwych dla danego rodzaju obuwia czy polerowanie mogą doskonale zabezpieczyć przed śniegiem, mrozem, wilgocią i wnikaniem soli w materiał. Warto się tym zająć jeszcze przed sezonem zimowym, a później powtarzać zabiegi w miarę potrzeb, choć nie częściej niż raz w miesiącu.

Impregnacja – niezbędna zimowa profilaktyka

Dzięki pokryciu powierzchni butów odpowiednim środkiem impregnującym stają się one odporne na wilgoć i przemakanie, a przez to nie dopuszczają do przenikania kryształków soli w głąb materiału buta. Impregnacja pomaga również zapobiegać pęknięciom i odkształceniom obuwia.

Należy ją wykonywać po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu butów. Impregnowanie wilgotnej powierzchni może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam, których można już nie usunąć. Impregnację wykonujemy przed pokryciem butów pastą lub innym środkiem pielęgnującym.

Warto wiedzieć, że obuwie z różnych materiałów wymaga różnych impregnatów. Nie należy używać tego samego impregnatu do skóry licowej, zamszowej czy ekoskóry. Jeśli nie mamy impregnatu, możemy natłuścić obuwie wazeliną lub tłustym kremem, które zadziałają podobnie jak impregnat. Nie można tego jednak zastosować dla zamszu czy nubuku.

Właściwa pielęgnacja butów zimowych

Odpowiednia pielęgnacja butów, szczególnie w okresie zimowym, zapewni im nie tylko estetyczny wygląd, ale też skutecznie wydłuży ich żywotność oraz ograniczy wnikanie wilgoci, soli i zanieczyszczeń w głąb skóry. Zimą niezbędne jest regularne natłuszczanie skóry butów. Osiągniemy to, stosując specjalistyczne preparaty ochronne i pielęgnacyjne oraz woski i pasty do butów, najlepiej na bazie wosku pszczelego z dodatkiem fluoru. Zimą unikajmy stosowania past w płynie, które głównie nabłyszczają, a nie natłuszczają skórę.

Ważne, by użyć odpowiedniego preparatu do danego rodzaju skóry. Standardowe pasty do butów można stosować jedynie na obuwie z naturalnych skór licowych. Buty z zamszu, ekoskóry, czy innych materiałów pielęgnujemy jedynie preparatami dla nich zalecanymi, gdyż tradycyjna pasta może im wręcz zaszkodzić.

Pastowanie rozpoczynamy po zaimpregnowaniu i wysuszeniu obuwia. W okresie zimowym zaleca się dwukrotne nałożenie pasty na skórzane buty. Pasty i woski dobieramy kolorem do odcienia materiału. Buty należy pastować tak często, jak zaleca producent.

Podsumowanie

Sól drogowa potrafi być zabójcza dla obuwia. Jednak odpowiednia pielęgnacja i impregnacja butów, w dużym stopniu potrafi ograniczyć jej negatywne skutki. Dobrze dobrane preparaty impregnujące i pielęgnujące pozostawią wilgoć, sól czy zanieczyszczenia na powierzchni obuwia, skąd łatwo będzie je usunąć. Jeśli jednak na butach pojawią się solne zacieki, istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów, aby się ich pozbyć nawet z delikatnych skór naturalnych, zamszu czy nubuku. Nie brak również specjalistycznych preparatów chemicznych, które w bezpieczny sposób zlikwidują solne plamy z każdego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *