Jak prać len? Praktyczny przewodnik dla utrzymania tkanin w doskonałym stanie
Jak prać len? Len jest tkaniną naturalną, przez co szczególnie korzystną dla naszego ciała i środowiska. Włókno lniane powstaje z łyka, znajdującego się wewnątrz łodygi. Odpowiednio oczyszczone i uprzędzone daje miękką nić, z której tka się lniane tkaniny. Odzież z lnu jest przewiewna, antyalergiczna, odpycha kurz, świetnie pochłania wodę i odprowadza ją na zewnątrz, dodatkowo w jego skład wchodzą ligniny, które są naturalnymi filtrami promieni UV. Zalety lnu można wymieniać bardzo długo. Jak jednak zadbać o lnianą odzież, aby służyła przez lata? Jak prać len, aby nie stracił koloru i kształtu? Jak prasować len? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Produkcja lnu
Produkcja lnu jest bardzo korzystna dla naturalnego środowiska. W trakcie wytwarzania lnianych tkanin nie używa się żadnej chemii. Łodygi lnu wyrywa się z korzeniami, aby nie stracić ani jednego centymetra włókien. Po usunięciu korzeni oraz nasion, len jest namaczany, a następnie obdzierany z wierzchniej warstwy, tak powstają paździerze, zwane też paździorami. Włókna pozyskane z łodyg lnu najpierw się wyczesuje z resztek paździorowych paprochów. Wyczesane i gładkie przędzie się i uzyskuje lnianą nić, z której powstają tkaniny. Nasiona wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, a paździerze stanowią składnik pakuł do uszczelniania rur lub stają się składnikiem papieru. Dlatego z rośliny nic się nie marnuje. I właśnie choćby z tego względu, warto nosić ubrania z lnu, ale powodów jest więcej.
Jaki rodzaj lnu wybrać?
Ubrania lniane występują w dwóch odmianach – stonewashed i prewashed. Konfekcja typu stonewashed została przed oddaniem do sprzedaży dwukrotnie wyprana w ciepłej wodzie. Spowodowało to wykurczenie lnu, czyli stan, w którym len się skurczył maksymalnie. Dzięki temu w trakcie prania w domu nie powinien się już kurczyć. Dwukrotne pranie powoduje też, że len jest bardziej miękki i lepiej układa się do ciała. Len prewashed nie podlega procesowi wykurczania ani podwójnego prania, więc przy nim należy bardzo uważać na możliwość skurczenia się. Dlatego koszule, sukienki, spodnie lepiej kupować z lnu stonewashed.
Metka producenta
Zanim zdecydujesz się wyprać lnianą sukienkę czy koszulę, dokładnie przeczytaj metkę producenta wszytą w ubranie. Znajdziesz na niej wskazówki dotyczące temperatury wody, sposobu prania, suszenia i prasowania. Metka to źródło wszystkich informacji, które pozwolą nam utrzymać garderobę w idealnym stanie. Jeśli należysz do tych, których wszelkie wszywki drapią, odetnij metkę, ale zachowaj ją w bezpiecznym miejscu tak, aby móc w każdej chwili do niej wrócić. Jeśli jednak już jej nie masz, to pomoże Ci nasz artykuł.
Pierwsze pranie lnu
Zanim założysz swoją nową koszulę lnianą, należy ją wyprać. Postępujemy tak z każdą częścią garderoby oraz z lnianą pościelą. Pierwsze pranie jest bardzo ważne. Pozwala zmiękczyć ubrania lniane, powoduje lepsze ułożenie i zmywa ewentualne paprochy. Pościel przed włożeniem do pralki przełóż na lewą stronę i pozapinaj guziki. W przypadku koszul, sukienek czy marynarek, zapięcie guzików też jest dobrym pomysłem, nie trzeba jednak ich obracać na drugą stronę. Zanim przystąpisz do działania, najpierw sprawdź instrukcje prania. Unikniesz wtedy trwałego skurczenia lnianych rzeczy.
Instrukcje prania lnu
Len jest wdzięczną tkaniną, którą jak najbardziej można prać w pralce. Trzeba zachować pewną dozę ostrożności, pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury i obrotów prania. Należy również pamiętać o tym, że lnianych ubrań nie mieszamy z innymi. Len pierzemy tylko z lnem. To ważne, aby tkanina nie straciła swoich właściwości. Nie zapominajmy również o tym, że len lubi luz. W bębnie pralki musi być wolna przestrzeń. Nie uciskajmy ubrań z lnu na siłę. Pozwólmy in się swobodnie przemieszczać, aby uniknąć trwałych zagnieceń. Pamiętajmy też o tym, żeby nie mieszać ze sobą kolorów. Białe ubrania z lnu muszą być prane same, a kolory pierzemy osobno.
Pranie ręczne lnu musi odbywać się w niskich temperaturach. Pod wpływem ciepła len kurczy się. Trzeba też pamiętać, że zbyt gwałtowne ruchy powodują powstawanie trwałych zagnieceń.
Jak prać len w pralce?
Włókno lniane nie lubi wysokich temperatur prania. Piorąc len w pralce ustaw temperaturę na 30 stopni Celsjusza przy ubraniach kolorowych i maksymalnie 60 przy ubraniach białych. Do prania lnu używaj łagodnych detergentów. Pod żadnym pozorem nie stosuj wybielaczy i intensywnych, silnych środków piorących. Uważaj z wirowaniem. Mocne wirowanie może pozostawić na lnianej tkaninie zagniecenia nie do rozprasowania. Ustaw wirowanie na maksymalnie 400 obrotów na minutę. Po wyjęciu z pralki ubranie strzepnij, aby wszystkie włókna się wyprostowały.
Jak wywabić plamę z lnianego ubrania?
Len jest tkaniną, która nie lubi brudu. Ma właściwości odpychające kurz, które zadziałają też na plamy. Dlatego, kiedy nasza koszula czy sukienka zaplami się tłustym sosem, winem lub kremem z ciasta, natychmiast polewamy plamę delikatnym środkiem czyszczącym, może być nawet szampon dziecięcy i umieszczamy w misce z wodą na godzinę. Po upływie tego czasu plama sama odejdzie.
Uwaga! Nie trzyjmy, nie gniećmy, nie szarpmy lnu. Tkaniny lniane wymagają delikatnych, oszczędnych ruchów. W przeciwnym razie mogą na nim powstać przetarcia, włókna mogą się połamać, a materiał straci swoje właściwości.
Silnie zabrudzone lniane ubrania mogą wymagać czyszczenia chemicznego.
Czy len można suszyć w suszarce?
W przypadku lnu są zalecane niskie temperatury suszenia. Nie powinno się go suszyć w suszarce bębnowej. Wysoka temperatura i obroty suszarki mogą zniszczyć włókna tkaniny bezpowrotnie. Jeśli koniecznie chcesz wysuszyć lnianą konfekcję w suszarce bębnowej, wybieraj niskie temperatury suszenia i ogranicz wirowanie. Pamiętaj też o tym, żeby wyciągnąć ubrania jeszcze wilgotne.
Jak bezpiecznie suszyć ubrania z lnu?
Lniane ubrania wyjmij z pralki, strzepnij i rozwieś na wieszakach. Suszenie klasyczne jest dla tej tkaniny najlepsze. Wieszaki umieść w przewiewnym, cienistym miejscu. Len schnie bardzo szybko i nie potrzebuje specjalnego traktowania. Pamiętaj, że musisz zostawić ubrania lekko wilgotne do prasowania.
Jak prasować lniane wyroby?
Lnianą konfekcję prasujemy na lewej stronie. Żelazko do prasowania lnu ogrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Przejeżdżamy nim lekko po wilgotnych lnianych rzeczach. Jeśli lniane wyroby schły zbyt długo, należy je spryskać wodą i zwinąć w rulon. To wystarczy, aby tkanina lniana ponownie była wilgotna. Len można też prasować przy użyciu parownicy. Do prasowania parownicą lniane tkaniny nie muszą być wilgotne. Wilgoć zapewni im gorąca para. Utrzymanie wilgoci w trakcie prasowania jest bardzo ważne dlatego, że suche lniane włókna się łatwo łamią.
Można też uniknąć konieczności prasowania lnu. Wystarczy dodać do prania odrobinę octu. To spowoduje, że po strzepnięciu włókna łatwo się wyprostują.
Lniane płaszcze i marynarki
Powyższe porady dotyczą lekkiej konfekcji lnianej: sukienek, koszul, spodni. Jednak co zrobić z lnianym płaszczem lub marynarką? Cięższe części ubioru zdecydowanie lepiej oddać do czyszczenia chemicznego. Płaszcze i marynarki są gęściej tkane. Tkaniny, z których są uszyte, są też grubsze. Dlatego wypranie tych części garderoby środkami chemicznymi będzie bardziej skuteczne i odbędzie się bez najmniejszych szkód.
Poznaj inne tkaniny naturalne
Przeczytaj Jak prać jedwab?
Jak przechowywać len?
Tak jak w praniu, tak i w szafie len potrzebuje przestrzeni. Ugnieść lniane rzeczy na półce to najprostsza droga do stałych odkształceń. Ściskanie odzieży z lnu sprawia, że jego włókna pękają. Prowadzi to do powstawania stałych zagnieceń, przetarć, a w końcu dziur. Dlatego rozwieszaj koszule i sukienki, zachowując między nimi dużo przestrzeni.
Jak prać len? Podsumowanie
Jak prać len? Powyższe porady pomogą ci zachować len w dobrej kondycji przez wiele lat. Naturalne, roślinne włókno dobrze traktowane, odwdzięczy ci się komfortem noszenia. Jeśli zadbasz odpowiednio o swoją lnianą garderobę, będzie cię chłodziła, odprowadzała wodę z twojego ciała i działała jak naturalny filtr promieni UV, czym jest. Pamiętaj też, że wybierając lnianą odzież, dbasz o zachowanie środowiska naturalnego.
Czy można prać len w pralce?
Tak, większość ubrań i tekstyliów z lnu można prać w pralce. Warto jednak sprawdzić etykietę na odzieży, aby upewnić się, czy producent nie zaleca innych metod czyszczenia. W przypadku bardziej delikatnych lub ozdobnych przedmiotów z lnu może być konieczne pranie ręczne.
Czy lnianą odzież można suszyć w suszarce?
Wielu producentów zaleca suszenie lnu na powietrzu, aby uniknąć skurczenia i odkształceń. Jeśli jednak decydujesz się na suszenie w suszarce bębnowej, wybierz niską temperaturę lub program do tkanin delikatnych. Unikaj nadmiernego suszenia, ponieważ to może prowadzić do utraty miękkości i elastyczności lnu.