jak prać kaszmir

Jak prać kaszmir?

Kaszmir jest kwintesencją elegancji. Swetry, szale, płaszcze i marynarki z tej wełny są bardzo wytworne i świadczą o dobrym guście tego, kto je nosi. Jednak ten materiał też się brudzi. Jak prać kaszmir? Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kaszmirowego szala? W jaki sposób usunąć plamy z kardigana? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Co to jest kaszmir?

Kaszmir jest wełną powstającą z podszerstka kóz kaszmirskich. Sierść tych kóz składa się z dwóch warstw: wierzchniej i spodniej. Spodnia warstwa jest niezwykle miękka i delikatna i to właśnie z niej powstaje kaszmir. Kozy kaszmirskie są regularnie strzyżone, przy czy strzyże się tylko wierzchnią, grubszą i twardszą warstwę. Po strzyżeniu kozy są dokładnie wyczesywane. Następnie podszerstkowy puch oddziela się od reszty. Z niego są przędzione włókna kaszmiru. Włókna te są bardzo cienkie, mają około 15 mikronów średnicy, podczas gdy najdelikatniejsza wełna z owiec ma średnicę około 22 mikronów. To właśnie z powodu tej cienkości włókien kaszmirowe ubrania nie gryzą.

Metka producenta

Metka producenta to niezwykle ważny element ubrania. Znajdziemy na niej wskazówki jak prać ubranie, czy można je wyprać w pralce, czy oddać do pralni chemicznej, w jakiej temperaturze prać i temu podobne. Dlatego, jeśli metka jest umieszczona w takim miejscu, że Ciebie drapie i musisz wyciąć, zachowaj ją. Włóż do woreczka lub pudełeczka i schowaj w miejscu, do którego będziesz mieć zawsze dostęp.

Jeśli jednak nie masz metki, a Twój kaszmirowy sweter potrzebuje prania, to przeczytaj nasze porady.

Przygotowanie kaszmirowej odzieży do prania

Kaszmirowa odzież powinna być przed praniem wytrzepana z drobinek brudu. Pamiętajmy, że nie można jej strzepywać, trzymając w rękach i machając nią. Kaszmir jest na tyle delikatny, że takie potraktowanie mogłoby spowodować przerwanie włókien. Trzymając kaszmirowe ubranie w ręku lub na wieszaku, strzepujemy je poprzez niezbyt mocne uderzanie tkaniny. Następnie należy sprawdzić, czy niczego nie ma w kieszeniach. Dokładnie je opróżniamy. Zapinamy wszystkie zamki, napy i guziki i wywracamy na lewą stronę.

Środki do prania kaszmiru

Środki do prania kaszmiru powinny być jak najdelikatniejsze. Sprawdzi się szampon dziecięcy lub płyn do prania wełny i jedwabiu. Piorąc kaszmir, absolutnie nie możemy używać proszku, kapsułek ani płynu do prania. Są to środki zbyt intensywne. Nie używamy też płynów do płukania, żeby nie rozciągnąć delikatnych włókien.

Czy kaszmir można prać w pralce?

Producenci odzieży z kaszmiru odradzają pranie w pralce automatycznej. Sweter, szal czy spódnica z kaszmiru może się zniszczyć w wyniku obracania w pralce. Zniszczeniu mogą ulec niezwykle delikatne włókna kaszmiru. Wydaje się więc, że lepszym wyborem będzie pranie ręczne lub oddanie kaszmiru do pralni chemicznej. Jednak przy zachowaniu dużej dozy ostrożności kaszmir można wyprać w pralce.

Jak prać kaszmir w pralce automatycznej?

Aby wyprać kaszmirowe rzeczy w pralce automatycznej, musimy wybrać program o najniższej temperaturze, najmniejszej ilości obrotów na minutę przy wirowaniu i o najkrótszym czasie całego prania. W większości współczesnych pralek automatycznych jest program do prania wełny. Ten program jest najlepszym wyborem przy praniu kaszmiru. Jeśli w naszej pralce go nie ma, możemy wybrać program do prania delikatnej odzieży. Upewnijmy się jednak wcześniej, czy temperatura wody nie przekracza 30 stopni Celsjusza, ilość obrotów na minutę przy wirowaniu nie jest większa niż 600 (a najlepiej 400), a całe pranie nie trwa dłużej niż 30 minut.

Pranie kaszmiru w pralce wymaga przygotowania. Dobrze jest włożyć kaszmirowe ubranie do specjalnych woreczków, które można kupić w sklepach. Kaszmir zamknięty w takim woreczku na pewno się nie rozciągnie, będzie dobrze wyprany, gdyż wspomniane woreczki są tkane luźno, podobnie do firan, więc woda ze środkiem czyszczącym będzie miała łatwy dostęp do kaszmiru.

jak prać kaszmir, wełna od owiec kaszmirskich
Kaszmir robi się z wełny owiec kaszmirskich. Ma to ogromny wpływ na właściwości kaszmiru.

Jak wyprać kaszmir ręcznie?

Kaszmir najlepiej prać ręcznie. W tym celu musimy nalać do miski chłodnej wody i dodać środek czyszczący. Dobrze sprawdzi się dziecięcy szampon, gdyż jest bardzo delikatny. W sporządzonym roztworze zanurzamy kaszmirową odzież i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie możemy delikatnie pougniatać ubranie. Nie można trzeć kaszmiru, gdyż się poniszczy. Następnie wodę ze środkiem czyszczącym wylewamy, a do miski wlewamy czystą, zimną wodę. Woda musi być naprawdę zimna, nie tylko chłodna. Płuczemy w niej nasze kaszmirowe.

Usuwanie plam z kaszmiru

Plamy z kaszmiru należy usuwać jak najszybciej, od ich powstania. Plamę polewamy łagodnym środkiem czyszczącym, bardzo dobrze sprawdzi się dziecięcy szampon. Następnie pierzemy w pralce lub ręcznie.

Co zrobić, gdy kaszmir się sfilcuje?

Kiedy nasza kaszmirowa odzież się sfilcuje, czyli skurczy, nie trzeba jej od razu wyrzucać. Jest sposób na to, aby wróciła do właściwych rozmiarów. Sfilcowany sweter, szal, pulower czy kamizelkę zanurzamy w zimnej wodzie z dodatkiem szamponu dziecięcego i pozostawiamy na pół godziny. Następnie lekko odciskamy i wkładamy na cztery godziny do mieszanki wody z mlekiem. Płuczemy kaszmir w zimnej wodzie, następnie odciskamy nadmiar wody i lekko modelując, rozciągając, układamy do suszenia na płasko.

Jak odcisnąć kaszmir ręcznie?

Kaszmiru nie wolno wyciskać, skręcać, szarpać. Kaszmirową odzież po płukaniu składamy i naciskamy na nią. Woda wypłynie z ubrania pod wpływem nacisku. Możemy naciskanie powtórzyć, owijając wcześniej kaszmir ręcznikiem. Nie trzemy, nie wykręcamy, nie szarpiemy kaszmiru. Kaszmir jest tkaniną bardzo delikatną i takie potraktowanie zniosłaby bardzo źle. Delikatne włókna kaszmirowe mogłyby się poprzerywać. W swetrze czy szalu porobiłyby się dziury i ubranie byłoby do wyrzucenia.

Suszenie kaszmiru

Kaszmiru nie wolno suszyć w suszarce bębnowej, dosuszać suszarką do włosów ani wieszać na gorącym kaloryferze. Kontakt z wysoką temperaturą uszkodzi włókna i sprawi, że kaszmirowe ubrania się skurczą. Kaszmir rozkładamy na płasko, najlepiej na suchym ręczniku i pozostawiamy w przewiewnym, chłodnym miejscu bez dostępu słońca. Kaszmirowych ubrań nie wolno rozwieszać do suszenia na suszarce do ubrań. Pod swoim ciężarem sweter, szal czy kamizelka rozciągnęłyby się i przypominałyby raczej worek, niż elegancką odzież. Aby zachować piękny wygląd, kaszmirowe ubrania wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Zobacz też, jak prać inne odmiany wełny

Przeczytaj Jak prać wełnę merino

Prasowanie odzieży z kaszmiru

Prasowanie kaszmiru może się odbywać wyłącznie przy pomocy pary. Jeśli więc nie mamy parownicy ani żelazka z dyszą parową, lepiej kaszmiru nie prasować. Kaszmir jest wełną miękką, więc ułoży się do ciała. Na końcówkę dyszy można założyć specjalne delikatne szczotki, które sprawią, że ubranie będzie bardziej puszyste. Należy pamiętać, że temperatura pary nie może być zbyt wysoka. Marynarki i płaszcze z kaszmiru lepiej w takiej sytuacji oddać do pralni, aby tam zostały wyprasowane.

Jak przechowywać kaszmir?

Ubrania z kaszmiru wymagają specjalnej opieki także po wypraniu i wysuszeniu. Kaszmirowe swetry, szale czy kamizelki nie mogą leżeć na jednej półce, czy w jednej szufladzie, z innymi ubraniami. Kaszmir wymaga dużo miejsca tak, aby wokół niego było dużo powietrza. Pozwoli to na utrzymanie niezwykłej puszystości. Warto też każdą sztukę kaszmirowej konfekcji schować do osobnego worka. Pamiętajmy, że kaszmir jest mocno narażony na ataki moli. Dlatego tam, gdzie przechowujemy kaszmir, musimy włożyć również zabezpieczenie przeciwko tym owadom. Może to być materiałowy woreczek z suszoną lawendą lub chemiczny środek odstraszający.

Podsumowanie

Kaszmir to wełna niezwykle miękka, puszysta i lekka. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, stosując się do wskazówek ujętych w tym artykule, odzież z kaszmiru będzie ci służyła przez długie lata. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania dotyczące kaszmiru. Życzymy miłego użytkowania eleganckiej odzieży z tej wspaniałej wełny kóz kaszmirskich.

Czy można prać kaszmir w pralce?

Nie jest zalecane pranie kaszmiru w pralce. Kaszmir najlepiej prać ręcznie, aby uniknąć uszkodzeń włókien. Delikatne ruchy w zimnej wodzie z łagodnym detergentem będą najlepszym rozwiązaniem.

Czy można suszyć kaszmir w suszarce?

Nie jest zalecane suszenie kaszmiru w suszarce bębnowej. Suszenie na powietrzu jest najlepszym rozwiązaniem. Po delikatnym wyciśnięciu wody z kaszmiru połóż go na płaskiej powierzchni, np. na ręczniku, aby wyschnął naturalnie.

Jak często powinienem prać kaszmir?

Kaszmir nie wymaga częstego prania, ponieważ naturalnie odporny jest na brud i zapach. Zwykle wystarczy wywietrzyć go na świeżym powietrzu, aby odzyskał świeżość. Pranie kaszmiru co 3-5 noszeń jest zazwyczaj wystarczające.

Czy powinienem przechowywać kaszmir w specjalny sposób?

Aby przechowywać kaszmir w dobrym stanie, zaleca się składanie go w miękki papier lub płótno, aby chronić przed kurzem i owadami. Trzymaj kaszmir w suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła.

Jeden komentarz

  1. Darek pisze:

    Własnie kupiłem sobie marynarke z kaszmiru , nie sądziłem że az tak trzeba o nia dbac. Dzieki za ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *