pranie firanek

Pranie firanek. Kompletny poradnik jak prać firanki?

Czyste firany są wizytówką wnętrza, warto więc włożyć nieco wysiłku w ich pielęgnację, by długo prezentowały się jak najlepiej.  Pranie firanek wydawać się może czasochłonną i często skomplikowaną pracą. Jednak wystarczy wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o delikatny materiał naszych firanek,  by proces ten znacznie uprościć.

Z artykułu dowiesz się, jak wyprać firanki i jak dbać o firany, by pozostały w świetnej kondycji i zachwycały przez długie lata.

Przygotowanie firanek do prania

Niezależnie od tego, czy pierzemy firanki ręcznie, czy w pralce, przed przystąpieniem do  prania należy je odpowiednio przygotować i stosować do prostych zasad. Zapobiegnie to uszkodzeniu firan i ułatwi ich dobre oczyszczenie.

Usuwanie elementów zdobniczych

Pomyślałeś o praniu firan? Zanim przejdziesz do tej czynności, przygotuj je odpowiednio. Przede wszystkim należy zdjąć z firanek wszelkie haczyli, spinki, zapinki, przelotki, kółka i inne zdobienia. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom delikatnej tkaniny  firanek. Jeśli pewnych elementów nie można zdjąć, warto je zabezpieczyć, aby nie uszkodziły firanki lub bębna pralki i same nie uległy zniszczeniu w trakcie prania.

Przeczytaj również Jak prać kurtkę puchową?

Odkurzanie firanek

Firany, które długo wisiały w oknie, warto dokładnie wytrzepać i oczyścić z nadmiaru kurzu. Dotyczy to szczególnie firan wykonanych z grubszych tkanin.  Jeśli mamy taką możliwość, możemy to zrobić na zewnątrz np. na balkonie. Jeśli nie, to można posłużyć się odkurzaczem, uważając, by nie uszkodzić tkaniny firanek. 

odkurzanie firan
Pranie firanek. Kompletny poradnik jak prać firanki? 4

Namaczanie firan

Brudne firanki, przed praniem właściwym, dobrze jest przez kilka godzin namoczyć w letniej wodzie, o temperaturze  max 40 ℃. Do wody możemy dodać:

Firany kolorowe – płyn do prania, gdyż jest delikatniejszy i nie odbarwi koloru

Firany białe – proszek do prania z wybielaczem lub sodą oczyszczoną

Tłuste plamy – płyn do mycia naczyń lub ocet

Im dłuższe moczenie firanek, tym lepszy efekt późniejszego prania. W przypadku silnego zabrudzenia firanek warto kilkukrotnie wymienić wodę z detergentem podczas namaczania. Pranie właściwe będzie wtedy bardziej efektywne.

Pranie ręczne czy w pralce?

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczniejsze jest ręczne pranie firanek, gdyż są one wtedy najmniej narażone na uszkodzenia. Jednak jeśli na metce nie ma wymogu prania ręcznego czy przeciwwskazań do prania w pralce, wtedy bez większych problemów można posłużyć się automatem, gdyż jest to prostsze i mniej pracochłonne.

Pranie firan w pralce automatycznej

Bez wątpienia to najszybszy i najwygodniejszy sposób prania firanek. Jeśli zastosujemy się do zaleceń zamieszczonych na metce, z pewnością  nic im się nie stanie.  Jeśli brak jest metki lub została sprana, należy zachować wszelkie parametry prania tkanin delikatnych lub ewentualnie skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej.

Składanie firanek

Przed włożeniem firanek do pralki warto je złożyć wzdłuż linii pionowej lub w kostkę. Można też włożyć je do ażurowego worka do prania lub użyć zwykłej poszewki na poduszkę, szczególnie jeśli mają np. falbany czy frędzle. Pozwoli to uniknąć nadmiernego pogniecenia firny podczas prania czy np. splątania frędzli. Warto też pamiętać, by nadmiernie nie przeładowywać pralki. Im mniej firanek w bębnie tym mniejsza ilość zagnieceń. Nie powinny one zajmować więcej niż 1/3 pojemności bębna.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Najbezpieczniej jest prać firany w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Cieplejsza woda może zdeformować tkaninę firanki, odbarwić ją lub doprowadzić do wyblaknięcia kolorów czy farbowania. Piorąc firany kolorowe, zawsze należy pamiętać o chusteczkach wyłapujących kolory, co pozwoli zapobiec ewentualnym przebarwieniom.

Program prania firan

Zależy on od modelu pralki, jednak zawsze wybierajmy programy przeznaczone dla delikatnych tkanin np. pranie ręczne, pranie delikatne czy pranie firan (w nowszych modelach pralek). Zwróćmy uwagę, by wybrany program był krótki z jak najwolniejszymi obrotami w trakcie wirowania.

Czy można wirować firany?

Jeśli nie ma przeciwwskazań na metce, firanki można lekko odwirować na niskich obrotach. Jednak często trzeba się liczyć z koniecznością ich późniejszego prasowania. Rezygnując z wirowania, należy pozostawić wyprane firanki w bębnie na kilka minut, by ociekły z nadmiaru wody.

Detergenty do prania firanek

Obecnie można już zakupić detergenty dedykowane do prania firanek. Pozwalają one nie tylko dobrze wyprać firany, ale mogą również niwelować zagniecenia. Zawsze stosujmy preparaty przeznaczone do tkanin delikatnych z dodatkiem wybielaczy dla firan białych czy  delikatny detergent zachowujący kolory do firan kolorowych.  Warto też dodać płyn do płukania, aby uniknąć późniejszego elektryzowania się firanek.

pranie firanek
Pranie firanek. Kompletny poradnik jak prać firanki? 5

Naturalne sposoby wybielania firanek

Mimo zmieniających się trendów mody i aranżacji wnętrz wciąż najpopularniejsze są firany białe. Niestety pod wpływem słońca, kurzu i innych zanieczyszczeń  z czasem żółkną lub szarzeją. Poza chemicznymi wybielaczami istnieje kilka bardziej naturalnych sposobów pozwalających firanom odzyskać śnieżnobiały koloryt. Jest to szczególnie istotne dla alergików, których chemiczne środki mogą uczulać.

Soda oczyszczona

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów naturalnego wybielenia firan jest dodanie do prania 1 – 3 łyżeczek sody oczyszczonej wymieszanej z proszkiem do prania. Można też namoczyć firany przed praniem w płukance z czubatej łyżki stołowej sody na 5 l wody.

Proszek do pieczenia

Wymieszany z proszkiem do prania lub wsypany bezpośrednio do bębna pralki (1 łyżeczka) wzmocni wybielające działanie detergentów. Wcześniej można też na 15 minut zanurzyć firany w roztworze proszku do pieczenia (1 opakowanie na 5 l wody) i mydlin.

Amoniak

Amoniak w proszku można dostać w sklepach z chemią gospodarczą. Tworzymy z niego wodny roztwór – 1 łyżka stołowa amoniaku na 1 l wody, w którym namaczamy firankę. Dodatkowo można też dodać sok z cytryny. Odświeży on firany i nieco zniweluje zapach amoniaku. Następnie firankę należy wyprać.

Sól kuchenna

Najlepiej zrobić z niej płukankę (5 – 7 łyżek soli kamiennej na 5 l wody), w której możemy namoczyć firanki, przed lub po praniu, przez około 30 minut. Jeśli chcemy zastosować roztwór po praniu, warto firany najpierw wysuszyć, osiągniemy lepszy efekt.

Ocet

Warto go zastosować szczególnie do firan z włókien sztucznych, gdyż pozwoli zapobiec elektryzowaniu się materiału. Można dodać pół szklanki octu bezpośrednio do prania lub zrobić z niego płukankę, w której namoczymy firany. Warto do niej dodać sok z cytryny, który nieco zniweluje zapach octu.

Sok z cytryny

Wodny roztwór soku z cytryny szczególnie polecany jest do wybielania firanek przesiąkniętych niemiłymi zapachami np. dymem z papierosów. Nada on blasku firanom i ożywi ich kolory.

Ręczne pranie firanek

Zalecane jest do prania firan haftowanych, wykonanych z lnu, bawełny, tiulu, woalu oraz z innych delikatnych włókien. Podczas prania należy pamiętać, by nie pocierać tkaniny, a jedynie lekko ją ugniatać. Firanki pierzemy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania tkanin delikatnych lub mydła. Wyjątek stanowią firany woalowe, które pierzemy w letniej wodzie.

Czy warto krochmalić firanki?

Krochmalenie firanek powoduje, że wchłaniają one mniej kurzu, mniej się gniotą i zachowują czystość na dłużej. Warto je więc stosować ze względów praktycznych. Jeśli pierzemy firany w pralce automatycznej, możemy zastosować gotowy krochmal, który będzie bezpieczniejszy dla urządzenia. Można również samodzielnie wykonać krochmal i zanurzyć w nim wyprane firany, odsączyć z nadmiaru krochmalu i rozłożyć do wyschnięcia.

Krochmal z mąki ziemniaczanej

Z 1 l wody odlewamy niewielką ilość, w której rozpuszczamy 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Pozostałą część wody gotujemy i wlewamy rozpuszczoną w wodzie mąkę. Gotujemy, aż krochmal zgęstnieje. Kiedy nieco przestygnie wlewany do miski i uzupełniamy ciepłą wodą.

Suszenie firanek

Najlepiej wilgotne firany zawiesić w oknie by tam doschły. Pozwala to zapobiec większym zagnieceniom i sprawia, że lepiej się układają oraz często nie wymagają prasowania. Należy jednak uważać, by nie były zbyt mokre, gdyż pod wpływem ciężaru mogą ulec wydłużeniu czy odkształceniu.

Czy konieczne jest prasowanie firanek?

Część firan, szczególnie te ze sztucznych włókien, odpowiednio wyprana i rozwieszona, ‘prostuje się’ w oknie i nie wymaga prasowania. Jednak będzie to konieczne w przypadku firanek wykonanych z łatwo gniotących się tkanin. Najlepiej zrobić to parownicą, żelazkiem ze stacją parową lub steamerem, które pozwalają rozprostować już wiszące firanki. Jeśli nie posiadamy takich urządzeń, można firany delikatnie wyprasować na desce, zabezpieczając je tkaniną. Zawsze należy się upewnić, że materiał firanek można prasować.

W ilu stopniach prać firanki?

Pranie firanek w pralce najlepiej ustawić na temperaturę ok. 30 stopni.

Jaki program w pralce do prania firan?

Odpowiedź na pytanie, na jakim programie prać firanki w pralce automatycznej, zależy od rodzaju urządzenia. Trzeba pamiętać o wybieraniu programu prania delikatnych tekstyliów o użyciu delikatnego detergentu.

Jak wybielić firanki?

Zszarzałe firanki wybielamy specjalistycznymi produktami zgodnie z zaleceniami producenta. Warto zastosować też produkty z własnej kuchni. Najbardziej skuteczne będą ocet, soda, sok z cytryny, sól. Należy rozpuścić je w roztworze wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *