Pranie tapicerki samochodowej. Jak skutecznie wyprać tapicerkę?
Chcesz mieć czystą tapicerkę samochodową, bez oddawania samochodu do myjni? Artykuł „Pranie tapicerki samochodowej — jak zrobić to dobrze?” jest dla Ciebie. Z tapicerki da się samodzielnie usunąć wszystkie rodzaje plam. Trzeba jedynie wiedzieć, jakiego pochodzenia są występujące zabrudzenia: czy są to plamy z kurzu, zabrudzeń z odzieży lub obuwia, z jedzenia, napojów, tłuszczy, czy z sierści zwierząt. Da się również usunąć z wnętrza samochodu różne przykre zapachy.
Postaram się w tym artykule odpowiedzieć na pytania:
- jak dobrze wyprać tapicerkę,
- czym ją prać,
- jak pielęgnować.
Dowiesz się też, kiedy lepiej zrezygnować z samodzielnego prania i jednak oddać tapicerkę swojego samochodu w profesjonalne ręce. Podpowiemy także, że nie zawsze konieczne jest używanie specjalistycznych środków piorących. Zawierają one substancje chemiczne, które mogą wywoływać alergie, mogą być też szkodliwe dla środowiska. Na niektóre zaplamienia pomogą produkty, które na pewno znajdują się w twojej kuchni, niemalże pod ręką. Przekonasz się też, że własnoręczne pranie tapicerki samochodowej jest dużo tańsze od prania jej w profesjonalnych pralniach i przyniesie ci satysfakcję, oraz zadowolenie.
Czyszczenie tapicerki — etapy
Samodzielne pranie tapicerki samochodowej, zwane również bonetowaniem, składa się z kilku etapów. Wyróżniamy trzy podstawowe etapy czyszczenia tapicerki.
Pranie tapicerki samochodowej krok po kroku
- Pierwszym etapem jest przygotowanie tapicerki do prania. Jest on równie ważny co pozostałe, może nawet ważniejszy, gdyż dobre przygotowanie przed zmyciem plam z tapicerki sprawi, że późniejsze etapy będą łatwiejsze do wykonania.
- Drugim etapem jest samo pranie. Trzeba jednak wiedzieć jakich środków użyć, aby tapicerka samochodowa była czysta jednocześnie jak jej nie uszkodzić, a także jakich urządzeń, akcesoriów użyć do prania tapicerki. To, jakich użyjemy środków, które wybierzemy akcesoria, zależy od tego, czym pokryta jest tapicerka. Inaczej czyścimy tapicerkę tekstylną lub welurową, innych natomiast substancji użyjemy do czyszczenia tapicerki skórzanej lub z ekoskóry.
- Trzecim etapem zaś jest suszenie samochodu, gdyż w trakcie prania następuje proces zamoczenia pokryć foteli i kanapy, a także drzwi, dywaników, oraz podsufitki.
Niezbędna czynność przed i po praniu tapicerki samochodowej — odkurzanie
Należy najpierw tapicerkę dokładnie odkurzyć. Pozostawione na fotelach okruchy ciastek lub czekolady w wyniku zamoczenia mogą się wetrzeć w tapicerkę i stać się tym bardziej trudne do usunięcia. Natomiast zaschnięte na dywanikach błoto przy myciu będzie się rozmazywać, więc proces prania będzie trwał dłużej.
Odkurzyć należy zarówno siedzenia foteli, kanapy, ich oparcia, boczki, jak i zagłówki. Nie można zapomnieć o dywanikach i tapicerce wyściełającej bagażnik, a także drzwi. Szczególnie wrażliwe na pozostawanie okruchów są powierzchnie styczne między siedzeniami a oparciami. Warto odkurzyć je końcówką szczelinową. Do reszty powierzchni używamy szczotki: miękkiej do skóry, twardszej do tkanin i weluru. Proponujemy w tym celu użyć odkurzacza piorącego, ponieważ najdokładniej odkurzy wnętrze samochodu.
Chemiczne środki do profesjonalnego prania tapicerki samochodowej
Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej odbywa się za pomocą specjalistycznych substancji. Na rynku jest wiele środków czyszczących przeznaczonych do prania tapicerki samochodowej. Są to przede wszystkim pianki oraz płyny w spreju.
Oprócz tego znajdziemy szeroką gamę odżywek i balsamów, przede wszystkim do skóry. Sprawdzą się one przy zabrudzeniach niewielkich, a w użyciu miejscowym pomogą usunąć bardziej uciążliwe zaplamienia. Dzięki zaopatrzeniu się w odpowiednie środki chemiczne jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie prania tapicerki samochodowej, a nie ręce fachowców, które sporo kosztują.
Kompleksowe pranie pokrycia wnętrza samochodu można naprawdę wykonać we własnym zakresie. Czyszczenie wnętrza auta nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. Wyczyśćmy również tunel środkowy. Zadbajmy dobrze o bagażnik, pojawia się tam często nieprzyjemna woń po wylaniu jakiejś substancji. Przechodzimy teraz do ostatniej czynności związanej z czyszczeniem samochodu, a mianowicie porządne mycie szyb. Mycie szyb to banalnie prosta czynność.
Metody prania tapicerki samochodowej
Pranie tapicerki samochodowej możemy wykonywać na kilka sposobów. Do czyszczenia zabrudzeń używamy środki chemiczne albo pochodzenia naturalnego. Nie zależnie od metody do czyszczenia trzeba wcześniej przygotować auto.
Przeczytaj również: Jak odświeżyć ubrania bez prania?
Pranie tapicerki pianką
Pianka ma tę właściwość, że doskonale rozpuszcza brud. Jest ona skutecznym środkiem w plamach każdego rodzaju. Rozpuszcza tłuszcz, plamy z napojów, lodów i inne powstałe w wyniku jedzenia w samochodzie. Pomaga usunąć nawet przyklejone i zaschnięte gumy do żucia. Piankę możemy zastosować w przypadku obić tekstylnych i welurowych, a także w przypadku skóry perforowanej. Sprzątanie wnętrza pojazdu pianką jest bardzo skuteczne niezależnie od stopnia zabrudzenia oraz czyszczoną powierzchnię.
Jak używać pianki do prania
Pianką spryskujemy całą powierzchnię, którą chcemy wyczyścić. Ustawiamy wylot dyszy na mniej więcej dwadzieścia centymetrów od tapicerki i obficie spryskujemy. Zostawiamy tapicerkę na trzy minuty tak, żeby pianka mogła wsiąknąć w głąb i rozpuścić cały brud. Rozpuszczony już ścieramy ścierką z mikrofibry.
Pamiętajmy o tym, żeby wycierać piankę krótkimi, zdecydowanymi ruchami wzdłuż wycieranej powierzchni. Okrężne, długotrwałe ruchy spowodują, że cały rozpuszczony brud wsiąknie w tapicerkę i stanie się o wiele trudniejszy do usunięcia. W ten sposób możemy wyczyścić całe fotele i kanapę wraz z siedzeniami, oparciami, boczkami i zagłówkami, a także wyściółkę drzwi, wyściółkę bagażnika i podsufitkę.
Szczególnie uporczywe zabrudzenia możemy spryskać ponownie, miejscowo, znów dać piance trzy minuty na zadziałanie i zetrzeć ją suchą ściereczką. Pianka to idealny sposób na to, aby mocno zabrudzona powierzchnia była naprawdę czysta. W ten prosty sposób naprawdę da się to zrobić samemu.
Zastosowanie sprejów do prania tapicerki
Płynów w spreju możemy używać w formie aerozolu. Spryskujemy wtedy konkretną plamę mgiełką, czekamy, aż opadnie, po czym wycieramy suchą ściereczką.
Spreje możemy zastosować w praniu każdego rodzaju tapicerki. Sprawdzą się przy praniu siedzeń, oparć, drzwiczek, dywaników i podsufitki. Płyny w spreju występują także w postaci koncentratów. Należy je wówczas rozcieńczyć z wodą i prać tapicerkę przy pomocy ścierki zanurzanej regularnie w roztworze. Spray to również bardzo skuteczny sposób, aby wyprać tapicerkę
Akcesoria do czyszczenia tapicerki samochodowej
Oprócz dobrych środków piorących do czyszczenia obić potrzeba również właściwych akcesoriów. Są to:
- różne rodzaje szczotek i ściereczek,
- rolki z taśmą klejącą do usuwania sierści zwierząt,
- rękawice ochronne,
- odkurzacz domowy, nie samochodowy, ponieważ posiada końcówki wąskie, szczotki i szczotki o miękkim włosiu.
Szczotki możemy podzielić na manualne i mechaniczne. Manualnymi łatwiej doczyścić określony fragment tapicerki, mechaniczne zaś to głównie szczotki obrotowe, zakładane na wkrętarkę. Tymi z łatwością czyści się całą tapicerkę. Poradzą sobie doskonale z usunięciem elementów plastikowych. Oba rodzaje szczotek dostępne są w wersji miękkiego włosia i twardego włosia.
Ścierki, których używamy do przepierki obić wnętrza samochodu, są z mikrofibry. Znajdziemy mokre ściereczki oraz suche. Mokre warto ze sobą wozić. Świetnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy poplamimy tapicerkę napojem albo lodem. Zastosowane bezpośrednio na plamę, zaraz po jej powstaniu, usuną ją i nie pozostanie po niej śladu.
Domowe środki do czyszczenia tapicerki — czego używać?
Istnieją jednak prostsze, domowe środki na czyszczenie tapicerki samochodowej. Do sprania plam możemy użyć sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub octu, a także amoniaku.
Soda oczyszczona rozsypana na powierzchni foteli samochodowych oraz tylnej kanapie skropiona gorącą wodą zachowa się podobnie do pianki. Sposobem, który jest równie skutecznym, jest skropienie tapicerki sokiem z cytryny lub dziesięcioprocentowym roztworem kwasku cytrynowego. Ta metoda oprócz tego, że rozpuści plamy, to odświeży nam samochód, zneutralizuje zapachy po dymie papierosowym i odzwierzęce. Rozpuszczony w wodzie amoniak podziała podobnie, dodatkowo odkażając tapicerkę. Zadziała przeciwgrzybiczo, przeciw roztoczom i przeciw drożdżom.
Te domowe środki piorące są tańsze niż profesjonalne i chociaż pranie nimi tapicerki jest bardziej uciążliwe i na pewno dłuższe, warto po nie sięgać.
Pranie tapicerki sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona jest produktem niezwykle łatwo dostępnym. Gości w kuchni, ale można ją wykorzystać również do prania tapicerki samochodowej. W tym celu rozsypujemy sodę oczyszczoną na odkurzonych powierzchniach, skrapiamy bardzo ciepłą, niemalże gorącą, wodą i zostawiamy na godzinę lub dwie. Mieszanka sody oczyszczonej i ciepłej wody zadziała podobnie do pianki w spreju. Mieszanka ta świetnie się pieni i również wnika głęboko w tapicerkę i rozpuszcza zabrudzenia. Po dwóch godzinach, kiedy soda oczyszczona jest znowu proszkiem, po prostu odkurzamy ją.
Taki sposób czyszczenia tapicerki samochodowej zabija roztocza i grzyby, wybiela plamy i niweluje zapachy papierosów i zwierząt. Zarówno siedzenia jak oparcia foteli i kanapy, wyściółka drzwiczek, podłogi i podsufitka dobrze znoszą sodę oczyszczoną. Warto jednak wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, na przykład na wyściółce bagażnika, czy nie zaszkodzi tapicerce. Mieszankę ciepłej wody z sodą oczyszczoną można bez obaw stosować w przypadku tapicerki tekstylnej i z weluru.
Pranie tapicerki sokiem z cytryny
Sok z cytryny także jest dobrym środkiem do usuwania plam. W niejednym poradniku jest on polecany do wywabiania plam z dywanów, odzieży lub obić mebli. W przypadku tapicerki samochodowej zadziała podobnie. Sok z cytryny możemy dodać do sody oczyszczonej. Powstałą pianą przecieramy fotele oraz obicia drzwiczek, podłogi, a także podsufitkę, po czym wycieramy szmatką zmoczoną w czystej wodzie i bardzo mocno odciśniętą. Jest to doskonały sposób prania tapicerki z uciążliwych plam.
Sok z cytryny dodatkowo działa bakteriobójczo i jeszcze lepiej poradzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Możemy go zastąpić pięcioprocentowym lub dziesięcioprocentowym roztworem kwasku cytrynowego.
Inne domowe sposoby prania tapicerki samochodowej
Oprócz sody oczyszczonej i soku z cytryny do prania tapicerki samochodowej możemy użyć płynu do mycia naczyń, proszku do prania lub mydła.
Każdą z wymienionych substancji należy rozrobić wodą w odpowiednich proporcjach. Potem zanurzamy w niej szmatkę i wycieramy nią wszystkie powierzchnie. W razie szczególnie trudno schodzących plam można dodać alkoholu, który dobrze rozpuszcza tłuszcze lub kilka kropel rozpuszczalnika, sprawdzającego się dobrze w przypadku plam po kredkach świecowych. Te mieszanki poradzą sobie bardzo dobrze z plamami po smarach.
Plamy z wina lub piwa oraz innych kolorowych alkoholi usuniemy łatwo wodnym roztworem amoniaku. Z tłustymi plamami dobrze sobie radzi również talk. Posypujemy nim tłustą plamę i czekamy około piętnastu minut. Po upływie tego czasu talk odkurzamy. Po praniu takimi sposobami należy zawsze przetrzeć tapicerkę wilgotną szmatką bez żadnych środków, aby spłukać użyte specyfiki.
Pamiętajmy też zawsze najpierw wypróbować każdy środek w niewidocznym miejscu.
Pranie skórzanej tapicerki samochodowej
Wyżej opisane sposoby dotyczyły innego rodzaju materiału, głównie tapicerki tekstylnej lub z weluru. A jak czyścić skórę, która jest na wyposażeniu w samochodzie?
Skórzaną tapicerkę najlepiej wyprać octem. Sporządzamy mieszankę wody z octem w proporcji pół szklanki octu na jeden litr wody. W tym środku zanurzamy ściereczkę z mikrofibry i nią przecieramy dokładnie wszystkie elementy tapicerki. Zostawiamy ją do całkowitego wyschnięcia.
Następnie nacieramy skórę olejkiem eukaliptusowym lub herbacianym. Oba te specyfiki mają działanie antyseptyczne. Świetnie poradzą sobie z bakteriami, grzybami i roztoczami. Dodatkowo zadbają o skórę, aby tapicerka skórzana była elastyczna i żeby nie pękała. Eukaliptus dodatkowo wspaniale rozprawi się ze wszystkimi niemiłymi zapachami. Kiedy olejek dokładnie wsiąknie w skórę, tapicerkę wycieramy suchą, miękką ścierką. Nadajemy w ten sposób połysku i blasku skórze.
Pranie podsufitki
Do prania podsufitki używamy tych samych środków, co do prania reszty tapicerki. Podsufitka ma jednak tę właściwość, że robi się ciężka w miarę namakania. Namoczona i ciężka podsufitka może się odklejać i zwisać później z dachu. Dlatego przy praniu podsufitki należy uważać na to, ile środka piorącego zastosujemy. Warto też wybrać ten, który wiąże się z najmniejszym namoczeniem obiektu prania. Dobrym wyborem wydaje się więc pianka, która łatwo wychodzi na powierzchnię i wystarczy ją zetrzeć suchą ściereczką.
Niezłą opcją na czyszczenie podsufitki są też talk lub soda oczyszczona. Wówczas wyschnięty już środek po prostu odkurzamy.
Suszenie samochodu
Po praniu tapicerki niezależnie jakim środkiem to robiliśmy, tapicerka samochodowa jest mokra. Powoduje to zmywanie każdego ze środków piorących, czy pianki w spreju, czy wody z płynem, wody z octem lub amoniakiem.
Jedyny sposób, który pozostawia tapicerkę suchą to użycie sody oczyszczonej lub talku.
Samochód suszymy poprzez otworzenie wszystkich drzwiczek. Dlatego najlepiej jest prać tapicerkę samodzielnie w ciepły dzień latem, wiosną lub wczesną jesienią, ale nie w deszczowe dni. Pozostawienie otwartego samochodu na czas od dwóch do czterech godzin gwarantuje dobre jego wyschnięcie i wywietrzenie.
Jeśli dysponujemy swoim garażem, możemy zostawić samochód do wyschnięcia otwarty w garażu. Kiedy jednak mamy jedynie miejsce na parkingu podziemnym lub zostawiamy samochód „pod chmurką”, wysuszenie samochodu późną jesienią i zimą jest niemożliwe. Wtedy lepiej oddać samochód do profesjonalnej pralni. Są to usługi na życzenie klienta.
W takich pralniach używa się odkurzaczy ekstrakcyjnych, które wyciągają z tapicerki nie dość, że cały rozpuszczony brud, to jeszcze całą wilgoć i czyszczą wnętrze auta. Dlatego auto odebrane myjni samochodowej jest czyste, pięknie pachnie i na pewno jest suche, nawet zimą. Z jednej strony jest to może droga inwestycja, ale oszczędzamy czas i nie martwimy się o suszenie.
Ozonowanie samochodu — dodatkowa usługa
Pisałam o trzech etapach prania tapicerki: przygotowanie, pranie i suszenie. Ozonowanie jest opcjonalnym czwartym, ostatnim etapem. Dokonujemy go za pomocą urządzenia, które nazywa się ozonatorem. Urządzenie takie produkuje ozon, który jest rozprowadzany po całym samochodzie. Po co w ogóle to ozonowanie?
Ozon jest od lat używanym środkiem odkażającym. Jest to tlen, którego cząsteczki jednak nie zawierają dwóch atomów, tylko trzy. W niektórych miastach w Polsce woda w kranach nie jest chlorowana, tylko ozonowana. Użycie ozonu w samochodzie zadziała podobnie do spirytusu użytego na skaleczenie. Dodatkowo ozon z ozonatora ustawionego przed przednim siedzeniem dla pasażera, odkazi również drogi wentylacyjne. Ozon zabija grzyby, drożdżaki, roztocza. Działa również przeciwbakteryjnie. Dlatego warto go zastosować szczególnie wtedy, kiedy samochodem jeżdżą osoby mające alergię lub dzieci.
Do ozonowania warto oddać samochód specjalistom. Tę czynność samodzielnie trudno jest wykonać.
Podsumowanie
Teraz wiesz, że tapicerkę samochodową możesz wyprać sememu. Jest to praca długotrwała, ale można ją wykonać tak samo dobrze, jak w profesjonalnej myjni, a na pewno poniesiesz mniejszy koszt. Wiesz też jakich środków używać i że wcale nie muszą to być super profesjonalne środki, lecz wystarczą substancje używane w twojej kuchni. Jeśli jednak wynik twojej pracy jest niezadowalający i po praniu tapicerki zostały jednak na niej plamy, oddaj swój samochód do profesjonalnej myjni.
Brud w samochodzie, miejscu, w którym spędzasz dużą część dnia, to prosta droga do wielu rozmaitych chorób. Pamiętaj też, odkurzać samochód regularnie co dwa tygodnie. Umożliwi to szybsze dostrzeżenie zabrudzeń wewnątrz auta. Spowoduje też łatwiejsze ich usunięcie. Rób to systematycznie!
Warto też zaopatrzyć swój samochód w gumowe dywaniki i zadbać, aby pokryły całą podłogę auta. Odpadnie nam wtedy czyszczenie podłogi pojazdu. Gumowe dywaniki wystarczy dobrze wytrzepać i przetrzeć mokrą ścierką. Możesz też użyć pary wodnej do odkażenia i prostego, szybkiego wyprania tapicerki i czyszczenia plastików. Dbaj więc o swój samochód i spraw, żeby zawsze miał czystą, odkażoną tapicerkę.