Jak prać kurtkę puchową? Porady dla Ciebie
Jak prać kurtkę puchową? Kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera, kiedy pachnie już zimą i grudzień szroni drzewa, zaczynamy myśleć o ciepłym okryciu. Jedną z najcieplejszych propozycji jest odzież z puchem. Daje dużo ciepła i jest przy tym bardzo lekka. Trzeba jednak odpowiednio o nią dbać. Jak prać kurtkę puchową, aby nie uszkodzić materiału, z którego jest uszyta i przede wszystkim puchu, który ją wypełnia? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Rodzaje kurtek puchowych
Parametrami, według których dzielimy kurtki, są przede wszystkim rodzaje puchu, a co za tym idzie jego właściwości. Na rynku możemy znaleźć kurtki wypełnione puchem gęsim lub kaczym oraz sztucznym puchem Primaloftem.
Puch gęsi jest najlepiej izolującym od zewnętrznego zimna. Jednocześnie jest puchem o najwyższej sprężystości i najlepszej kompresji. Oznacza to, że kurtka z gęsim puchem jest najlżejsza, najcieplejsza i da się złożyć do najmniejszych rozmiarów. Niestety, jest również najdroższa.
Puch kaczy ma nieco niższą sprężystość, co powoduje, że przy tej samej izolacji cieplnej co puch gęsi, kurtka z puchem kaczym będzie cięższa. Ma to znaczenie, kiedy wybieramy się w góry i każde sto gramów dodatkowego obciążenia jest istotne.
Sztuczny puch ma jeszcze niższą sprężystość, za to jest bardziej odporny na wilgoć.
Dlatego do intensywnego marszu po górach zdecydowanie lepiej jest wybrać kurtkę z puchem gęsim, do spacerów po miejskim parku lub okolicznych łąkach czy lasach wystarczy kurtka z puchu kaczego lub sztucznego.
Pranie kurtki puchowej
Kurtki puchowej nie należy prać w pralni chemicznej. Specyfiki stosowane przy takim praniu mogłyby uszkodzić zarówno wierzchnią warstwę, jak i puch. Kurtkę puchową spokojnie możemy wyprać w domu, w pralce automatycznej. Należy jedynie stosować zalecane przez producenta wytyczne umieszczone na metce. Wiele osób jednak pozbywa się metek, ponieważ mogą podrażniać skórę. Dlatego podaję kilka podstawowych zasad prania kurtki puchowej.
Kurtkę puchową pierzemy osobno, nie dołączamy jej do prania innych rzeczy. Przed praniem należy dokładnie sprawdzić kieszenie kurtki, czy nie zostały w nich jakieś śmieci. Następnie zapinamy wszystkie suwaki, rzepy, napy i przewracamy kurtkę na lewą stronę. Odpinamy także kołnierze i kaptury i wyciągamy paski. Kurtka puchowa jest na tyle wrażliwa, że zostawione na zewnątrz mogłyby ją uszkodzić.
Temperatura prania puchu
Kurtka puchowa jest uszyta z wrażliwego na wysoką temperaturę materiału. Dodatkowo puch również nie lubi wysokich temperatur, w wysokich temperaturach pierze mogą się zapalić, Dlatego kurtkę puchową pierzemy w 30-40 stopniach Celsjusza. Dobrym wyborem będzie program do prania wełny. Przed włożeniem do pralki kurtkę moczymy w zimnej wodzie i dokładnie wyciskamy powietrze z puchu.
Do pralki, w której pierzemy kurtkę puchową, warto włożyć kilka piłek tenisowych. Obracając się w pralce razem z kurtką, będą rozbijać puch, co zapobiegnie utworzeniu się zbitych puchowych grudek.
Dobra rada: jeśli mamy pralkę starego typu, bez programu prania delikatnego, kurtkę puchową pierzemy ręcznie. Uważamy, żeby zbyt mocno jej nie trzeć, gdyż mogłoby to uszkodzić materiał, z którego uszyta jest kurtka. Po ręcznym wypraniu kurtki wkładamy ją do pralki w celu odwirowania.
Środki do prania kurtki puchowej
Do prania kurtki puchowej używamy delikatnych środków czyszczących. Najlepiej wybrać te, przeznaczone tylko do prania kurtek puchowych. Dobrym wyborem będzie również środek do prania wełny lub jedwabiu. Środki takie są delikatniejsze od tych do prania ogólnego. Nie dodajemy płynu do płukania dlatego, że puch mógłby się wtedy zbrylić nieodwracalnie. Zbyt silne środki do prania mogłyby natomiast uszkodzić materiał, z którego uszyta jest kurtka, a także pozostawić bardzo trudne do usunięcia zacieki.
Aby resztki proszku lub płynu do prania i do płukania nie zmieszały się z delikatnym środkiem do prania kurtki puchowej, najpierw dokładnie czyścimy dozownik na środki piorące, który znajduje się w każdej pralce automatycznej. Skrupulatnie czyścimy również samą pralkę. Najlepiej przepłukać ją czystą wodą, ustawiając pustą pralkę program prania bez dodatku żadnych środków.
Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej
Wyjmując kurtkę puchową z pralki, zauważymy, że zrobiła się cienka, a cały puch jakby gdzieś znikł. Bez obaw. Po wysuszeniu kurtka znów będzie gruba i ciepłodajna. Wybór suszarki bębnowej do suszenia kurtki puchowej jest bardzo dobry. Pamiętać trzeba jedynie, żeby ustawić temperaturę niższą niż 45 stopni Celsjusza. Długość suszenia jest uzależniona od wielkości kurtki. Im większa kurtka, tym dłużej ją suszymy. Do suszenia dodajmy kilka czystych piłek tenisowych. Podobnie jak podczas prania, podczas suszenia również będą rozbijać puch.
Suszenie kurtki puchowej w domu
Jeśli nie posiadamy suszarki bębnowej, spokojnie można ją wysuszyć, rozwieszając lub rozkładając na równej powierzchni. Kurtkę puchową można rozwiesić na stojącej suszarce do prania. Rozpiętą kurtkę rozkładamy na wszystkich prętach suszarki. Pamiętajmy, aby co 2-3 godziny kurtkę ugniatać i przetrzepywać. Przywróci to właściwą konsystencję puchowi w kurtce. Niestety, schnięcie kurtki puchowej na suszarce może trwać nawet kilka dni.
Zamiast na suszarce do ubrań kurtkę można również rozłożyć na ręczniku. Ręcznik rozkładamy na podłodze lub stole — na powierzchni, na której nie znajduje się nic, oprócz niego. Na ręczniku rozkładamy rozpiętą kurtkę. Postępujemy tak samo, jak w przypadku suszenia kurtki puchowej na suszarce do prania. Co jakiś czas przetrzepujemy ją dokładnie. Taki sposób suszenia kurtki puchowej też będzie bardzo długo trwał.
Kurtka puchowa po praniu
Po wypraniu w pralce automatycznej i wysuszeniu kurtka puchowa powinna być czysta, puch powinien być znowu suchy, miękki i dający ciepło. Można więc kurtkę spokojnie powiesić do szafy. Jeśli jednak zauważymy, że pozostały jakieś przebarwienia, można je doczyścić wilgotną gąbką. Gąbkę namaczamy w wodzie z delikatnym płynem piorącym i delikatnymi, lecz zdecydowanymi ruchami przecieramy przebarwione miejsca. Nie robimy tego ruchami okrężnymi. Wtedy wilgoć z gąbki mogłaby dostać się do kurtki puchowej, ponownie zmoczyć puch, więc trzeba by dosuszać kurtkę puchową. Taki sam zabieg możemy wykonać przed praniem, zauważywszy duże przebarwienia, z którymi mógłby sobie nie poradzić jeden cykl prania.
W czystej i suchej kurtce chcemy jak najszybciej udać się na spacer po parku, wśród oszronionych drzew i słyszeć, jak pod stopami miękko chrzęści śnieg.
Jak często prać kurtkę puchową
Kurtkę puchową należy prać jak najrzadziej. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy kurtkę puchową przetrzeć wilgotną gąbką. Zbyt częste pranie pozbawi puch w kurtce jego wspaniałych właściwości. Puch zbyt często moczony w końcu utraci swoją sprężystość i żadnym suszeniem ani rozbijaniem niczego nie osiągniemy. Pamiętajmy, że wraz ze sprężystością puch traci swoje walory ciepłodajne. Tylko puch o wysokiej sprężystości jest w stanie dać nam pożądaną ochronę przed chłodem.
Odświeżanie kurtki puchowej
Odświeżenie kurtki puchowej służy do dezynfekcji oraz usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Aby odświeżyć kurtkę puchową, rozwieszamy ją na wieszaku i kierujemy na nią parę wodną z parownicy. Pamiętajmy jednak, aby dysza nie dotykała kurtki, a parownica nie była ustawiona na zbyt mocny program. Wtedy skroplona para dotarłaby do środka kurtki i trzeba byłoby ją suszyć.
Jak dbać o kurtkę puchową?
Kurtka puchowa to wielki skarb, który może nam służyć przez wiele lat. Musimy jednak o niego dbać.
Częste moczenie puchu powoduje jego zbrylanie. Jeśli spodziewamy się opadów śniegu lub śniegu z deszczem, wychodząc z domu, załóżmy dodatkowo cienki przeciwdeszczowy płaszcz na kurtkę puchową.
W celu utrzymania sprężystości puchu należy kurtkę często wietrzyć. Wystarczy wtedy rozwiesić ją na wieszaku i powiesić w przewiewnym miejscu. Tak traktowany puch dłużej zachowa doskonałą sprężystość.
Pamiętajmy też, że kurtka puchowa potrzebuje więcej miejsca w szafie niż cienki jesienny płaszcz. Nie wciskajmy kurtki puchowej między inne ubrania na siłę. Zostawmy jej miejsce dookoła, aby do puchu wewnątrz kurtki stale dopływało powietrze.
Jak prać kurtkę puchową? Podsumowanie
W tym artykule umieściłam kilka porad dla ciebie, dotyczących prania kurtki z puchem. Stosując się do nich, sprawisz, że twoja odzież puchowa będzie użyteczna przez wiele lat. Pamiętaj, że w razie wątpliwości co do prania tej konkretnej kurtki, należy się zapoznać z metką producenta. Jeśli ją odcinasz, bo podrażnia twoją skórę, zachowaj metki w takim miejscu, żeby wiedzieć zawsze, gdzie one są i móc po nie sięgnąć. Pamiętaj, że kurtka puchowa to twój wielki skarb i musisz o niego dbać pedantycznie, a odwdzięczy ci się w dwójnasób.
Czy kurtkę puchową można prasować?
Kurtki puchowej absolutnie nie prasujemy. Ta odzież wierzchnia uszyta jest z poliestru, który bardzo źle reaguje na wysoką temperaturę. Puch, jak już wspomniałam, może się nawet zapalić w temperaturze wyższej niż 70 stopni. Dlatego pod żadnym pozorem nie używamy żelazka do wygładzania kurtki puchowej.
Czy można wirować kurtkę puchową?
Po wypraniu kurtkę należy odwirować. Nie zaszkodzi to w żaden sposób kurtce, a ręcznie byłoby ją bardzo trudno wycisnąć. Nie ustawiamy jednak wirowania na więcej niż 600 obrotów na minutę. Intensywniejsze wirowanie mogłoby doprowadzić do zbicia się puchu w grudki i to nieodwracalnie. Poza tym materiał, z którego uszyta jest kurtka, bardzo by się pogniótł, a kurtki puchowej absolutnie nie wolno prasować.
Czy można prać kurtkę w pralce?
Kurtkę puchową możemy włożyć do pralki automatycznej. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu delikatnych detergentów. Ustawiamy cykl prania ręcznego albo do tkanin delikatnych i pierzemy w niskiej temperaturze.