jak pozbyć się zapachu potu z ubrań

Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań? Porady na szybkie odświeżenie rzeczy

Brzydki zapach potu niejednemu odebrał odwagę i pewność siebie, powodując dyskomfort. Odór potu nie dość, że jest trudny do zniesienia, to w dodatku trudno go usunąć. Dodatkowo mogą pojawiać się wilgotne plamy. Wygląda to nieestetycznie i źle wpływa na nasze kontakty z ludźmi. Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań? Dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego pot brzydko pachnie?

Zwykle pot nie ma zapachu. Jest to wydzielina naszego ciała służąca przede wszystkim do chłodzenia organizmu. Zdarza się jednak, że pachnie brzydko, a nawet śmierdzi. Czynników odpowiadających za zapach potu jest kilka. Do przyczyn takiej sytuacji należą choroby, zła dieta, zażywane leki. Za nieprzyjemny zapach potu odpowiedzialny jest również stres i nadpotliwość. Jest to przypadłość, która sprawia, że osoba nią dotknięta poci się bezustannie. Częściami ciała najbardziej narażonymi na skutki nadpotliwości są pachy, stopy i dłonie.

Zapach potu a cukrzyca

Nieprzyjemny zapach potu może pojawiać się przy rozmaitych schorzeniach. Kiedy zaczyna pachnieć acetonem, zmywaczem do paznokci, warto zbadać się w kierunku cukrzycy. Aceton ma bardzo nieprzyjemny zapach. Na szczęście można sobie z nim poradzić. Wystarczy, po wcześniejszych badaniach, wprowadzić leczenie przeciwcukrzycowe: zmienić dietę i regularnie brać zalecone przez lekarza leki.

Zapach potu a choroby nerek

Kiedy nasz pot pachnie amoniakiem, należy zwrócić uwagę na to, jak mają się nasze nerki. Zapach amoniaku w pocie świadczy o niewydolności nerek. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia, tak jak w przypadku cukrzycy, zlikwiduje ten przykry zapach. Dlatego, kiedy poczujesz w swoim pocie zapach amoniaku, od razu udaj się do lekarza.

Zapach potu a choroby genetyczne

Przy niektórych poważnych chorobach genetycznych również zmienia się zapach potu. Pot o zapachu ryby towarzyszy trimetyloaminurii, a pot o zapachu myszy zauważymy w przypadku Fenyloketonurii.

Zapach potu a dieta

Przy niewłaściwej diecie również będzie nam towarzyszył bardzo nieprzyjemny zapach potu. Wpływ na niego mają zwłaszcza: zbyt mały pobór wody, wysoko przetworzona żywność i spożywanie jedzenia typu fast food, a także duża ilość soli i ostrych przypraw. Przy takiej diecie zapach potu staje się ostry i bardzo nieprzyjemny. Przyczynić się do tego mogą również spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa, cebuli, czosnku, szparagów i warzyw kapustnych. Jeśli chcemy, aby nasz pot nie śmierdział, uważajmy, co jemy.

Zapach potu a leki

Woń potu zależy także od tego, jakie leki zażywamy. Do leków, którym towarzyszy przykry zapach potu, należą zwłaszcza antybiotyki z grupy penicylinowych oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pamiętajmy, że pot, oprócz funkcji regulowania temperatury ciała, posiada również funkcję oczyszczającą organizm. Obok moczu to właśnie pot pozwala wydalać chemiczne resztki leków. Na woń potu wypływa też niski poziom witamin i minerałów.

Co robić, aby pot nie pachniał brzydko?

Wiesz już, z czego może wynikać woń potu. Teraz dowiesz się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Po pierwsze – higiena

Pamiętaj, aby miejsca szczególnie narażone na pocenie się (pachy, stopy, dłonie) myć co najmniej dwa razy dziennie. Często zmieniaj przepocone ubrania. Pot pozostawiony na koszulce jest dobrą pożywką dla bakterii. Możesz też depilować pachy. Gromadzący się na włoskach pot również jest wspaniałym środowiskiem dla drobnoustrojów.

Po drugie – dobre kosmetyki

Nie każdy antyperspirant lub dezodorant jest dobry dla Ciebie. Kosmetyk, który wspaniale pomaga koledze lub koleżance, niekoniecznie będzie tak samo skuteczny w Twoim przypadku. Wypróbuj więc różne kosmetyki i wybierze ten, który Tobie najbardziej odpowiada. Wiele kosmetyków działa na określone problemy, dlatego bywają nieskuteczne. Przed ich zastosowaniem pamiętaj o oczyszczeniu gruczołów potowych.

jak pozbyć się zapachu potu z ubrań

Co zrobić, aby pranie nie śmierdziało potem?

Przepocone koszulki, koszule, marynarki pierz od razu. Nie wkładaj ich do kosza z resztą brudnych ubrań. Zamknięta, ciemna i ciepła przestrzeń kosza na brudy, to idealne warunki dla wszelkich drobnoustrojów. W takim środowisku rozmnażają się niezwykle szybko i wkrótce całe pranie pachnie tak, jak przepocone ubrania. Dodatkowo wszystkie brudy pełne są bakterii, które zabije tylko bardzo wysoka temperatura. Jeśli wśród naszych ubrań są tkaniny z dodatkiem tworzywa sztucznego, wypranie ich w wysokich temperaturach jest niemożliwe. Dlatego usuwanie potu z ubrań należy wykonać jak najszybciej.

Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań? Domowe sposoby na radzenie sobie z zapachem potu na ubraniach

Potu z ubrań można się pozbyć przy użyciu prostych środków, dostępnych w każdym domu. Najczęściej są to substancje stosowane w kuchni, ale także te z łazienki, a nawet z barku.

Jak użyć sody oczyszczonej do usunięcia zapachu potu?

Aby ten produkt skutecznie walczył z nieprzyjemnym zapachem, wsypujemy pół szklanki sody do bębna pralki, przed włączeniem prania. Soda oczyszczona pomaga regulować pH wody, zmiękcza ją, co sprawia, że woda lepiej rozpuszcza brud. Dodatkowo soda oczyszczona zabija bakterie skórne, które nagromadziły się na ubraniu. Wyprana w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej odzież po wyjęciu z pralki powinna pachnieć świeżo i przyjemnie.

Jak użyć octu winnego do usuwania zapachu potu?

Ocet winny również jest substancją towarzyszącą nam na co dzień. Aby usunąć nieestetyczne plamy z potu, spryskaj je octem winnym i zostaw na około 40 minut. Po tym czasie wypierz ubranie w pralce. Ocet nie dość, że usunie brzydkie żółte plamy, to jeszcze zabije wszystkie drobnoustroje. Co ważne, octu winnego używa się do barwienia tkanin i utrwalania kolorów. Świetnie sprawdzi się więc gdy chcemy usunąć zapach potu z kolorowych ubrań.

Pranie w wysokiej temperaturze

Kolejnym prostym sposobem na pozbycie się plam z potu oraz brzydkiego zapachu, jest wypranie odzieży w wysokiej temperaturze. Należy pamiętać, że tego sposobu nie można zastosować na sztucznych tkaninach. Temperaturą, która świetnie poradzi sobie z potem, jest minimum 90 stopni, a jeszcze lepiej 100. Tak wysoka temperatura pozwoli skutecznie usunąć zapach potu z ubrań i odkazi tkaninę, zabijając niemal wszystkie bakterie odpowiedzialne za rozwój chorób skóry.

Czy można usunąć zapach potu bez prania?

Jeśli nie możesz wyprać swoich ubrań, skuteczną metodą na pozbycie się potu będzie przeprasowanie ich. Najlepiej, jeśli żelazko posiada generator pary. Tak jak w przypadku prania, wysoka temperatura odkazi ubranie, ułatwiając usunięcie bakterii. Jeśli użyjemy pary wodnej, której temperatura jest wyższa niż 100 stopni, nasze ubranie będzie doskonale odświeżone i odkażone.

Co, jeśli nie mamy dostępu ani do pralki, ani do żelazka?

Co zrobić, kiedy zauważymy na swojej koszuli plamy potu, a musimy natychmiast ją założyć i wyjść z domu? Jest kilka sposobów na szybkie odświeżanie ubrań.

Możemy wewnętrzną stronę stroju posypać dużą ilością sody oczyszczonej i zostawić na około godzinę. Ten produkt usuwa bakterie i skutecznie pozwala pozbyć się zapachu potu z ubrań.

Można również spryskać przepocone miejsca wysokoprocentowym alkoholem, może to być po prostu spirytus.

Przepocone miejsca można też spryskać sokiem z cytryny, który zadziała podobnie do octu winnego, zostawiając dodatkowo miły zapach.

Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań? Podsumowanie

Teraz wiesz, co może powodować nieprzyjemną woń potu na Twoich ubraniach. Wiesz, jakie niechciane zapachy mogą wskazywać na cukrzycę, choroby nerek lub choroby genetyczne. Znasz też sposoby na wywabienie plam potu i pozbycie się jego brzydkiego zapachu z ubrań. Wiedza ta poprawi komfort twojego życia i ułatwi kontakty z innymi ludźmi. Pozwoli też łatwo i bezpiecznie odświeżyć ulubione koszulki i stroje formalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *