Sposoby na czyszczenie dywanów
Dywan jest wyznacznikiem elegancji mieszkania. Kupując go, kierujemy się różnymi względami – ma być puszysty o długim włosiu albo szorstki, o włosiu krótkim, duży lub mały, do sypialni albo do salonu. Zawsze jednak dywan prezentuje sobą część naszej osobowości. Co zrobić, kiedy jest brudny? Jak usunąć plamy z czerwonego wina, sosu albo krwi? Postaram się znaleźć odpowiedzi i przedstawić skuteczne sposoby na czyszczenie dywanów i wykładzin.
Metka producenta
Zanim przystąpimy do prania dywanu, warto zapoznać się z metką producenta. Jest ona zawsze umieszczona na spodzie dywanu. Zawiera informacje o tym, jak można dany dywan prać: na sucho czy mokro, domowymi sposobami czy środkami chemicznymi. A może najlepiej byłoby oddać dywan do pralni? Dobrze wykonane pranie dywanów usunie nieprzyjemne zapachy i plamy bez szkody dla koloru i materiału.
Dlaczego warto odkurzać dywan?
Zanim przystąpimy do czyszczenia dywanu różnymi środkami, na sucho i na mokro, dywan należy dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się kurzu i innych osadzających się na włosiu dywanu substancji. Jeszcze lepiej byłoby dywan wytrzepać. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy potrzebne jest odkurzanie. Aby zrobić to porządnie, nie wystarczy zwykły odkurzacz. Warto nabyć ssawki przeznaczone do odkurzania dywanów, które wyciągną brud z głębszych warstw dywanu.
Zwłaszcza dywan shaggy wymaga dużej mocy, aby dało się zassać nieczystości z wnętrza włosia. Dywany „długowłose” warto po odkurzaniu również porządnie wytrzepać. Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze pozbycie się kurzu z dywanu.
Czyszczenie dywanów – Pranie dywanu na sucho
Nie każdy dywan można prać na mokro. W takich sytuacjach musimy sięgnąć do innych metod. Jednym ze sposobów prania dywanów jest pranie na sucho. Jest to najprostsza metoda czyszczenia, ale bardzo skuteczna. Można do tego przygotować domowy roztwór piorący z mąki ziemniaczanej i płatków mydlanych lub starkowanego na drobnych oczkach szarego mydła.
Pięć łyżek płatków mydlanych mieszamy z półtorej lub dwiema szklankami mąki ziemniaczanej. Powstały proszek rozsypujemy po całym dywanie. Można dywan lekko przeczesać ręką, aby proszek dotarł również do głębszych warstw dywanu. Zostawiamy na pół godziny, po czym znów dokładnie odkurzamy.
Pranie dywanu solą kuchenną
W podobny sposób możemy użyć zwykłej soli kuchennej. Rozsypujemy sól kuchenną na całym dywanie. Przy dywanach z długim włosiem lekko ją wcieramy, aby dotarła do głębszych warstw dywanu. Zostawiamy na minimum pół godziny, po czym starannie odkurzamy.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z dywanu?
Zdarza się, że nasz dywan zaczyna brzydko pachnieć. Można jednak w bardzo prosty sposób usunąć woń stęchlizny i przywrócić przyjemny zapach. Wystarczy sodę oczyszczoną wymieszać z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Taką mieszankę rozsypujemy na dywanie i po upływie pół godziny dokładnie odkurzamy.
Soda oczyszczona słynie ze swojej umiejętności wchłaniania zapachów. Olejek eteryczny natomiast nada przyjemnej woni. Warto użyć olejku lawendowego lub eukaliptusowego, gdyż oprócz walorów zapachowych, mają właściwości odkażające. Dodatkowo soda oczyszczona usuwa również brud, więc tę metodę można stosować również przy czyszczeniu dywanu na sucho.
Czyszczenie dywanu na mokro
W przypadku plamy z wina lub soku, uporczywych, starych i zaschniętych zabrudzeń warto dywan wyczyścić na mokro. Środek do prania dywanu na mokro możemy zrobić sami z łatwo dostępnych substancji lub kupić gotowy w drogeriach. W przypadku tych metod można wykorzystać dyfuzor. Wlewamy do niego roztwór czyszczący i spryskujemy całą powierzchnię dywanów bądź namaczamy samą plamę.
Pranie dywanu octem i sodą oczyszczoną
Czyszczenie dywanu sodą jest proste i skuteczne. Nie tylko wchłania ona nieprzyjemne zapachy, ale też pomaga pozbyć się uporczywych plam. W połączeniu z octem, który jest silnym środkiem odkażającym, tworzą mieszankę zdolną wyczyścić wszystko.
Pół litra wody mieszamy ze szklanką octu i dwiema czubatymi łyżkami sody oczyszczonej. Roztwór będzie buzował. Wlewamy go do butelki z dyfuzorem i spryskujemy dokładnie cały dywan. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, a następnie odkurzamy.
Czyszczenie dywanu amoniakiem
Inną substancją dobrze radzącą sobie z zabrudzeniami na dywanie jest amoniak. Robimy roztwór amoniaku w proporcjach: jedna szklanka amoniaku na dwa litry wody. W mieszance zanurzamy gąbkę i pocieramy zabrudzone miejsca. Pamiętajmy, że gąbka nie może być zbyt mokra i że nie należy zbyt mocno pocierać włosia dywanu. Lewa strona musi pozostać sucha. W innym wypadku dywan będzie długo sechł. Może to doprowadzić do powstawania zapachu stęchlizny, a w skrajnych przypadkach do gnicia dywanu.
Pranie dywanu solą kuchenną i octem
Sól kuchenna rozpuści się w occie, tworząc mieszankę idealną do usuwania uporczywych plam. Do pół szklanki octu dodajemy dwie łyżki soli. Ilość środka czyszczącego dopasowujemy do wielkości dywanu. Pranie dywanu tym roztworem odbywa się z pomocą gąbki, tak samo, jak w przypadku czyszczenia amoniakiem.
Usuwanie brudu pastą sodową
Przy większych powierzchniach lub bardziej uporczywych plamach, można zastosować pastę sodową. Tworzymy ją, mieszając ze sobą sodę oczyszczoną i wodę w jednakowych proporcjach, czyli na jedną szklankę sody przypada jedna szklanka wody. Taką pastę nanosimy na plamy i przecieramy. Robimy to zawsze ruchem okrężnym od zewnątrz plamy do jej środka. Postępując odwrotnie, możemy rozetrzeć plamę na większej powierzchni. Dywan z nałożoną pastą sodową zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Kiedy woda odparuje, na dywanie zostanie sama soda, którą łatwo usuniemy, odkurzając dywan.
Czyszczenie starych zabrudzeń
Stare zabrudzenia możemy usunąć, wykorzystując domowe sposoby, m.in. pastę z octu i skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej. Mieszamy łyżkę octu z jedną łyżką skrobi. Pastę rozprowadzamy po całym dywanie i zostawiamy do wyschnięcia. Skrobię odkurzamy.
Gotowe środki do czyszczenia dywanów
Kiedy nie chcemy używać domowych sposobów lub czyszczenie nie przyniosło pożądanego efektu, trzeba przejść do czyszczenia chemicznego. W drogeriach można znaleźć gotowe środki do prania dywanów. Są to najczęściej pianki, które rozpylamy na całej powierzchni dywanu. Jest to bardzo prosta metoda, gdyż wystarczy poczekać, aż pianka wyschnie. Dla uzyskania lepszego efektu możemy ją wcześniej lekko wetrzeć w strukturę dywanu, zwłaszcza w stare plamy.
Czyszczenie tłustych plam na dywanie
Tłuste plamy na dywanie przysparzają zmartwień niejednej gospodyni. Uchodzą za trudne do usunięcia, podczas gdy wystarczy posypać je obficie talkiem lub mąką ziemniaczaną. Posypaną plamę zostawiamy na godzinę lub dwie, następnie odkurzamy.
Talk i mąka ziemniaczana mają właściwości higroskopijne, czyli pochłaniają wilgoć. Tłuszcz w plamie na dywanie jest najczęściej cieczą, więc cały wsiąknie w mąkę ziemniaczaną i talk. Jeśli po odkurzeniu plamy zostanie zabrudzenie, domywamy je wodą z mydłem. Na tłuste plamy powstające z sosów, czekolady, olejów czy masła skutecznie zadziała również alkohol.
Uwaga! Musi to być alkohol czysty, niebarwiony. Spirytusem, spirytusem salicylowym lub wódką spryskujemy plamę i nacieramy.
Jak wyprać plamy z kawy i herbaty?
Z plamami po kawie lub herbacie, również poradzi sobie świetnie woda z mydłem. Najpierw jednak należy plamę osuszyć, zaraz po jej pojawieniu się. Plamy osuszamy bibułką lub papierowym ręcznikiem. Delikatnie przykładamy, bez pocierania. Spowoduje to wtarcie brudu w głębsze warstwy dywanu, skąd będzie je trudniej usunąć. Plamę czyścimy delikatnie okrężnymi ruchami od zewnątrz do środka.
Usuwanie plam po winie
Plamy po winie, zwłaszcza czerwonym, należy usuwać zaraz po ich powstaniu. Absolutnie nie można czekać z tym ani chwili. Plamę najpierw lekko osuszamy, a następnie posypujemy grubo solą. Po godzinie odkurzamy. Jeśli na dywanie zostaną ślady, doczyszczamy je wodą z mydłem.
Jak usunąć plamy z moczu?
Z plamami moczu na dywanie mamy do czynienia wtedy, gdy w naszym domu pojawią się dzieci lub zwierzęta. Świeże plamy z moczu usuwamy solą, postępując tak samo, jak w przypadku plam z wina. Zaschnięte, stare plamy z moczu usuwamy mieszanką dwóch szklanek wody, dwóch szklanek octu i czterech łyżeczek sody oczyszczonej. Taką mieszankę rozprowadzamy po plamie i dokładnie szorujemy szczotką ryżową. Po wyschnięciu dywanu odkurzamy.
Jak usunąć krew z dywanu?
Krew jest jednym z najtrudniejszych płynów do usunięcia z dywanu. Przy krwi na dywanie należy działać szybko, zanim krew zaschnie. Miejsce zabrudzone krwią spłukujemy zimną wodą. Może nam się przydać woda utleniona, która ma właściwości wybielające. Następnie doczyszczamy plamę wodą z proszkiem do prania.
Zmoczoną plamę dobrze jest potrzeć mydłem, a następnie spłukać wodą. Czynność powtarzamy tak długo, aż po plamie nie zostanie ślad. Plamę krwi możemy również potraktować roztworem wody z solą kuchenną w proporcji: jeden litr wody i pół szklanki soli. Zabrudzenie należy zmoczyć mieszanką i pozostawić na minimum pół godziny. Po wyschnięciu odkurzyć.
Sprawdź też, jak usunąć trudne plamy z kanapy.
Jak wyczyścić kanapę
Jak usunąć gumę do żucia i wosk z dywanu?
Kiedy na naszym dywanie pojawi się guma do żucia, nie należy używać wody ani mydła. Gumę należy zamrozić, na przykład przykładając kostki lodu. Gdy guma zamarznie, zdejmujemy ją z runa dywanu, np. tępą stroną noża. Nie powinna zostawić żadnych śladów.
Kiedy na dywanie pojawią się zaschnięte plamy z wosku lub stearyny, należy użyć żelazka. Na plamie układamy kilka warstw ręczników papierowych i prasujemy żelazkiem ustawionym na średnią temperaturę. Wosk lub stearyna się rozpuści i wsiąknie w ręczniki papierowe. Następnie plamę przecieramy szmatką zanurzoną w wodzie z delikatnym detergentem, potem szmatką zanurzoną w czystej wodzie. Po wyschnięciu dywanu nie powinno być na nim śladu plamy.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak wyczyścić dywan z różnych zabrudzeń. Te wskazówki przydadzą się, aby nie była konieczna wymiana dywanów. Dbając o nie, nie tylko zapewnisz piękny wygląd. Regularne odkurzanie i zapobieganie powstawaniu stęchlizny pomoże utrzymać czystość, co przydaje się przede wszystkim w przypadku alergików.