Jak prać jeansy?

Jak prać jeansy? Czyść spodnie nie niszcząc ich

Jeansy towarzyszą nam od wielu lat i odkąd powstały, niezmiennie znajdują się na szczycie modowych trendów. I choć Lewi Strauss, opracowując jeans, miał na myśli przede wszystkim górników i rolników, to dzisiaj w jeansach chodzą wszyscy: mężczyźni i kobiety, młodzi i starsi. Z tego materiału szyje się nie tylko spodnie, ale również koszule, kurtki, spódnice, a nawet torebki. Jak jednak dbać o odzież z jeansu? Jak prać jeansy, aby nie pozbawić ich właściwości i koloru? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest jeans?

Jeans jest tkaniną bawełnianą, tkaną skośnie, co sprawia, że lepiej się układa i staje się bardziej wytrzymała na uszkodzenia fizyczne. Nazwa jeans pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego kolor indygo. Inne nazwy jeansu to denim i teksas. Nazwa denim pochodzi od francuskiego miasta, w którym produkowano jeansy, teksas zaś od stanu w USA, gdzie jeans zyskał sławę jako strój robotniczy.

Rodzaje jeansów

Wyróżniamy kilka rodzajów jeansów. Podzielić je możemy ze względu na krój nogawki oraz ze względu na wysokość stanu. Przy podziale ze względu na wysokość stanu wyróżnimy:

  • wysoki stan — high rise, spodnie kończą się kilka centymetrów ponad pępkiem,
  • bardzo wysoki — super high rise, kończą się tuż pod żebrami, średni stan, medium rise, spodnie kończą się dokładnie na wysokości pępka,
  • niski stan — low rise, który kończy się na wysokości bioder, popularnie zwany biodrówkami.

Ze względu na krój nogawek jeansy możemy podzielić na:

  • slim fit o zwężającej się do dołu nogawce, ale nie przylegającej do ciała,
  • skinny z nogawkami zwężającymi się i bardzo obcisłymi,
  • dzwony z nogawkami przylegającymi do ciała na odcinku od kolan do bioder, poniżej kolan mocno rozszerzane,
  • regular stight, nogawka jest jednakowej szerokości na całej długości.

Gama krojów i rodzajów jeansowych spodni jest bardzo szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu jednak na to, które spodnie wybierzesz, o każde trzeba dbać tak samo.

Pranie jeansów — co mówi metka producenta?

Zanim wrzucimy jeansy do pralki, powinniśmy najpierw przeczytać dokładnie metkę producenta. Jest ona wszyta zwykle z tyłu, od wewnętrznej strony. Znajdziemy na niej informacje o tym, w jakiej temperaturze należy prać jeansy, czy można je prać w pralce, czy można je suszyć w suszarce bębnowej i inne ważne kwestie. Należy prać ulubione spodnie zgodnie z zaleceniami, aby nie uległy zniszczeniu.

Przygotowanie jeansów do prania

Zanim przystąpimy do prania jeansów, musimy sprawdzić, czy kieszenie są puste. Dokładnie wytrzepujemy tak, aby wyleciały z nich nawet najdrobniejsze paprochy. Zasuwamy suwaki i zapinamy guziki, aby jeansy nie uszkodziły się od nich w trakcie prania. Przewracamy materiał na lewą stronę, aby spodnie nie straciły koloru. Dopiero tak przygotowane jeansy można prać.

Czy jeansy można prać w pralce?

Jeans lubi delikatne pranie, ale możliwe jest usunięcie plam w pralce. Jeśli jest w niej program pranie jeansu, spokojnie możesz go użyć, gdyż zapewni twoim ubraniom dokładnie takie warunki, jakich potrzebują. Jeśli nie masz tego programu, wybierz taki o niskiej temperaturze, nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj, żeby ustawić również wirowanie na niskie obroty i krótki cykl. Dobrym rozwiązaniem będzie program do prania ręcznego.

Pranie ręczne jeansów

Ręczne pranie jeansów może znacznie wydłużyć żywotność naszych ulubionych dżinsowych spodni. Pozwala nam kontrolować proces czyszczenia, co jest szczególnie istotne, jeśli nasze jeansy mają nietypowe zdobienia, kolorowe akcenty lub są wykonane z delikatniejszego materiału. Pranie ręczne minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkaniny. Ręcznie najlepiej prać czarne jeansy, które mogą odbarwiać się podczas tradycyjnego prania.

Należy zacząć od namoczenia ich wodzie o niskiej temperaturze, z dodatkiem delikatnego detergentu przez około 15-20 minut. Następnie delikatnie pocieramy ubranie, skupiając się na miejscach, które są zabrudzone. Po dokładnym płukaniu należy delikatnie wycisnąć wodę i ułożyć na ręczniku, a następnie pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Ręczne pranie jeansów wymaga trochę więcej wysiłku, ale miłośnicy jeansów powinni poświęcać na to czas.

Ważne jest, aby prać jeansy ręcznie w delikatnych środkach, po lewej stronie.

Jak prać jeansy?
Jeansy warto prać ręcznie. Ta metoda jest delikatniejsza dla materiału niż pranie w pralce.

Czym prać jeansy, aby nie zniszczyć?

Chociaż jeansy są odporne na uszkodzenia fizyczne, to jest to tkanina delikatna, więc stosowane środki muszą być dedykowane delikatnym materiałom. Absolutnie nie można jeansów potraktować zwykłym proszkiem czy kapsułką do prania. Musi być to delikatny detergent. Jeśli nie posiadamy płynu do prania delikatnych tkanin, możemy użyć płynu do mycia naczyń. Pod żadnym pozorem nie używamy wybielaczy i płynu do płukania. Zanadto zmiękczy włókna jeansu i stanie się on bezpowrotnie rozwlekłą szmatą bez kształtu.

Jak często prać jeansy?

Najlepsze dla tkaniny będzie ograniczenie częstotliwości prania. Producenci jeansów mówią, że nie częściej niż raz na rok. Jeansy pomiędzy okresami noszenia, możemy spokojnie włożyć do szafy. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawią się na nich plamy. Producenci zalecają, aby prać nowe jeansy dopiero po pół roku noszenia.

Co zrobić, kiedy jeansy zaczną brzydko pachnieć?

W wyniku noszenia jeansy mogą zacząć brzydko pachnieć. Mają przecież styczność z naszym potem, kurzem i brudem. Jeśli nie widać na nich plam, warto jednak poczekać z praniem. Jak zatem pozbyć się brzydkiego zapachu? Jak odkazić jeansy?

Sposób jest niezwykle prosty. Wystarczy włożyć spodnie do zamrażarki. Niska temperatura zabije bakterie tak samo skutecznie, jak wysoka temperatura. Za brzydki zapach odpowiadają przede wszystkim bakterie, zatem pozbywszy się ich, pozbywamy się też nieprzyjemnej woni. Przed włożeniem jeansów do zamrażarki należy je złożyć i włożyć do worka zapinanego struną. Jeansy trzymamy w zamrażarce dwadzieścia cztery godziny. Po upływie tego czasu spodnie będą na pewno wolne od wszelkich bakterii.

Jak prać jeansy, aby nie traciły koloru?

Przed pierwszym praniem warto wykonać zabieg, który pomoże zachować kolor ubrań jeansowych. W tym celu zanurzamy je na okres od jednej do dwóch godzin w roztworze zimnej wody, octu i soli lub wody, octu i sody oczyszczonej. Do miski wlewamy pięć litrów wody, dodajemy szklankę octu i pół szklanki soli kuchennej lub szklankę sody oczyszczonej. Jeansy przygotowane do prania zanurzamy dokładnie w cieczy. Pamiętajmy, że woda powinna być chłodna.

Jak suszyć jeansy?

Jeans jako tkanina wrażliwa na wysokie temperatury, nie może być suszona w suszarce bębnowej. Zbyt wysoka temperatura uszkodziłaby włókna. Dodatkowo denimowe spodnie zostałyby bardzo pogniecione, a prasowanie jeansów nie jest wskazane. Wiąże się z użyciem wysokiej temperatury. Dlatego jeansów nie suszymy w suszarce bębnowej. Nie robimy tego również na kaloryferze ani w słońcu. Zniszczyłoby to kolor spodni.

Jeansy najlepiej suszyć rozłożone na płasko, na przykład na grubym ręczniku. Muszą być ułożone w przewiewnym, zacienionym miejscu. W ten sposób nie zostanie uszkodzona tkanina i barwa. Inną metodą suszenia jeansów jest powieszenie ich na suszarce do ubrań. Przypinamy jeansy za pasek tak, aby swobodnie zwisały. W ten sposób się nie pogniotą, zachowają swój kształt i właściwości.

Podsumowanie

Jeans jest tkaniną delikatną, choć bardzo wytrzymałą. Trzeba o nią dbać, aby służyła nam jak najdłużej. Sposoby na to, jak dbać o jeansy, przekazałam w tym artykule. Jeśli zastosujesz te wskazówki i zadbasz o swoje jeansy odpowiednio, będziesz się nimi cieszyć przez naprawdę długie lata. Jeansy nie tracą uroku z upływem czasu. Od lat są na topie mody, więc twoje jeansy nawet za dziesięć lat, będą jeszcze modne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *