jak się pozbyć zapachu stęchlizny

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny? Praktyczne porady, domowe sposoby

Zapach stęchlizny jest jednym z tych, które szczególnie drażnią. Pojawienie się nieprzyjemnej woni oznacza też podwyższoną wilgotność, która może przysłużyć się powstawaniu pleśni i grzybów. Dlatego należy zadziałać szybko i sprawnie, aby usunąć przyczynę zapachu wilgoci.

Brzydki zapach może pojawić się w pomieszczeniach, szafie, na ubraniach, w zawilgłych książkach, na dywanie lub tapicerce. Dotyka również firan i zasłon. Odpowiednie i szybkie działanie zapobiegnie tworzeniu się grzybów i pleśni i przywróci miły zapach czystości. W artykule podpowiemy, jak się pozbyć zapachu stęchlizny.

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny z szafy?

Zapach stęchlizny w szafie powstaje najczęściej wtedy, kiedy włożymy do niej wilgotne ubrania. Wystarczy jedna koszulka, aby po jakimś czasie brzydki zapach wypełniał szafę. Dlatego pierwszym krokiem będzie odkażenie ubrań.

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?

Nieprzyjemny zapach ubrań pochodzi najczęściej z wilgoci. Pojawia się, kiedy włożymy wilgotną odzież do szafy lub innej zamkniętej przestrzeni (np. kosza na pranie). Najprostszym sposobem odkażenia ubrań jest ich wypranie. Do proszku warto wtedy dodać sodę oczyszczoną, a zamiast płynu do płukania użyć mieszanki octu z wodą, w stosunku 1:1. Innym sposobem jest posypanie ubrań sodą oczyszczoną i zamknięcie na kilka godzin w szczelnym worku. Po upływie tego czasu wyjmujemy odzież i wytrzepujemy sodę, a następnie dokładnie wietrzymy. Można również skropić ubrania mieszanką wody i spirytusu.

Sposoby czyszczenia szafy

Jeśli, po wyjęciu i odkażeniu ubrań, szafa nadal śmierdzi, należy zastosować sposoby na czyszczenie i odkażenie całej szafy.

Najpierw poszukajmy zawilgoconych miejsc w szafie. Należy je posypać sodą oczyszczoną i odczekać godzinę. Po upływie tego czasu odkurzamy dokładnie posypane miejsca. Można również umyć szafę mieszanką wody i octu, w proporcjach trzy do jeden lub wody i spirytusu, w tych samych proporcjach. Pomóc może również mydło malarskie. Mieszamy je z wodą, zanurzamy w mieszaninie miękką ściereczkę, przemywamy nią fragment szafy, po czym wycieramy go suchą ściereczką.

Takie postępowanie jest żmudne i długotrwałe, ale przynosi bardzo dobre efekty. Po każdym z rodzajów mycia szafy należy szafę dobrze wysuszyć. Dobrze jest ją wtedy wystawić na dwór pod wiatę lub na zadaszony taras. Uwaga, musi być wtedy suchy, wietrzny dzień, najlepiej mroźny. Nie każdy ma oczywiście taką możliwość. Musi wtedy wystarczyć postawienie otwartej szafy w pokoju, otworzyć okno i drzwi, aby spowodować przewiew, który dobrze wysuszy naszą szafę. W skrajnych przypadkach możemy wstawić do szafy garnek z zagotowanym mlekiem i poczekać, aż ostygnie.

jak się pozbyć zapachu stęchlizny
Chcesz mieć świeże i pachnące ubrania? Wysusz je dobrze przed włożeniem do szafy.

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny z tapicerki?

Tapicerka jest miejscem, w którym zapach stęchlizny utrzymuje się bardzo długo. Dlatego, kiedy czyścimy tapicerkę na mokro, pamiętajmy, aby ją dobrze wysuszyć. W przeciwnym razie wilgoć zgromadzona wewnątrz tapicerki wytworzy przykry zapach stęchlizny i sprzyjać będzie namnażaniu się grzybów i pleśni. Jeśli jednak mleko już się rozlało i nasza tapicerka pachnie stęchlizną, możemy skorzystać z kilku prostych sposobów.

Soda oczyszczona jest niezastąpionym środkiem osuszającym. Możemy ją wymieszać z odkażającym olejkiem eterycznym: sosnowym, herbacianym lub goździkowym i taką mieszankę dokładnie rozmieścić na całej powierzchni kanapy, sofy czy wersalki. Po upływie godziny proszek należy dokładnie odkurzyć. Podobnie zadziała rozsypana na powierzchni mąka kukurydziana lub żwirek koci. Substancje te bardzo dobrze wchłaniają wilgoć, jednak trzeba im zostawić kilka godzin, a nawet dobę. Potem należy powierzchnię tapicerki odkurzyć.

Jeśli jednak wilgoć dotarła do środka tapicerki, te sposoby mogą nie wystarczyć. Jeśli to możliwe, wystawiamy kanapę, wersalkę czy sofę na świeże powietrze. Stawiamy ją pod zadaszeniem w suchy i wietrzny dzień. W ten sposób tapicerka może wyschnąć. Jeżeli to nie pomoże, mebel, niestety, trzeba będzie wymienić na nowy.

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny z książek?

Może się zdarzyć, że sąsiad zaleje naszą bibliotekę. Nawet jeśli nie jest ona okazała i nie zawiera rękopisów, czy ważnych dokumentów, to utrata książek, zeszytów, notatników, pamiętników jest bardzo bolesna. Jak osuszyć zamoczone książki i zeszyty tak, aby stęchlizna w nie nie weszła i nie rozpoczęła procesów gnilnych?

Między kartki książek wkładamy złożone płaty ligniny, książkę zamykamy i obciążamy. Po kilku godzinach ligninę wyciągamy i zastępujemy ją nową, suchą. Powtarzając tę czynność kilka razy, wysuszymy książkę i zapobiegniemy marszczeniu się kartek. Ligninę można zastąpić zwykłym papierem toaletowym lub ręcznikami papierowymi.

Soda oczyszczona równie dobrze pochłania wilgoć i zastąpi osuszacze. Wystarczy wsypać ją między kartki, zamknąć książkę i poczekać. Następnie trzeba wysypać proszek i gotowe. Ten sposób jednak nie daje stuprocentowej pewności, że kartki się nie pomarszczą.

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny z pomieszczeń?

Zdarza się, że powróciwszy z podróży, wycieczki czy wczasów, wchodząc do domu, czujemy przykry, lekko stęchły zapach. W takim wypadku wystarczy dobrze wywietrzyć mieszkanie. Jeśli jednak problem się utrzymuje, trzeba podjąć bardziej konkretne działania, gdyż utrzymująca się w mieszkaniu stęchlizna może doprowadzić do pojawienia się grzybów na ścianach.

Stęchlizna pojawia się zawsze tam, gdzie długo utrzymuje się wilgoć. Należy znaleźć źródło owej wilgoci lub miejsce, w którym się ona znajduje. Czasem wystarczą gruntowne porządki: odkurzenie, umycie powierzchni mebli, umycie podłogi i gruntowne wywietrzenie. Czasem jednak trzeba mieszkanie wysuszyć. Do wysuszania pomieszczeń służą specjalne osuszacze. Można je wypożyczyć albo kupić. Wypożyczenie osuszacza to cena około 40 złotych dziennie lub 150 złotych tygodniowo.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach stęchlizny z dywanu?

Jeśli nasz dywan brzydko pachnie, trzeba go w pierwszej kolejności wytrzepać i wywietrzyć. Producenci dywanów zalecają, aby taką czynność wykonywać raz na miesiąc. W wytrzepany i wywietrzony dywan wcieramy mieszankę amoniaku i wody, dwie łyżki amoniaku na litr wody, lub mieszankę octu i wody w proporcji jeden na jeden. Jeśli te zabiegi nie pomogą i dywan nadal pachnie stęchlizną, konieczne jest pranie na wskroś. W tym wypadku lepiej polecić zadanie profesjonalnym firmom. Pracownicy takiej firmy przyjadą i zabiorą dywan, a później odwiozą już czysty i pachnący.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z firan i zasłon?

Jeśli firany i zasłony przesiąkną zapachem stęchlizny, najprostszym sposobem, aby się jego pozbyć, jest ich wypranie. Firany pierzemy w najwyższej temperaturze, na jaką pozwala producent. Do przegródki z proszkiem dodajemy sodę oczyszczoną, a zamiast płynu do płukania używamy octu. Zasłony i firany można też spryskać mieszanką wody i octu w proporcji trzy do jeden. Jeśli obawiamy się zapachu octu, możemy zmieszać wodę ze spirytusem w tej samej proporcji i dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Płyn wlewamy do spryskiwacza i spryskujemy zasłony i firany, a także tapicerkę i dywan. Taki zabieg pozwoli zabić większość bakterii i wirusów, a także pozbyć się przykrego zapachu z powietrza.

Zapobieganie gromadzeniu się zapachu stęchlizny

Ten artykuł podaje kilka sposobów, jak sobie radzić z zapachem stęchlizny, jak się go pozbyć z mieszkania. Warto jednak zapobiec pojawieniu się tego brzydkiego zapachu. W tym celu często wietrzymy mieszkanie, dbamy o to, żeby ubrania wkładane do szafy były idealnie suche. Do środków zapobiegawczych należy również natychmiastowe wycieranie zawilgoceń z tapicerki i dywanu. Częste wietrzenie i trzepanie dywanu również zapobiegną tworzeniu się na nim brzydkiego zapachu stęchlizny.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz, co robić, gdy w twoim mieszkaniu pojawi się zapach stęchlizny. Wiesz, jakich sposobów użyć do pozbycia się zapachu stęchlizny z dywanu, firan i zasłon, tapicerki i szafy. Znasz też sposoby zapobiegania się tworzeniu się stęchlizny. Staraj się, aby stęchlizna nigdy nie zagościł w twoim mieszkaniu, ale jeśli się pojawi, skorzystaj z tych rad, które umieściłam w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *