pranie czapki z daszkiem

Pranie czapki z daszkiem. Praktyczne i skuteczne porady, jak prać czapkę

Pranie czapki z daszkiem – jak to dobrze zrobić? Czapka z daszkiem to element ubioru, który towarzyszy nam zwłaszcza podczas letnich upałów lub sportowych wydarzeń. Są to najczęściej momenty, w których nakrycie głowy może zostać ubrudzone, a w miejscu kontaktu z głową powstają plamy potu. Niestety usuwanie zanieczyszczeń z tego elementu garderoby nie jest proste do wykonania. Pranie czapki z daszkiem może uszkodzić materiał. W artykule podpowiadamy, jak oczyścić nakrycie głowy skutecznie i bezpiecznie.

Pranie czapki z daszkiem – Metka producenta

Zacząć należy od przeczytania metki producenta. Jest ona najczęściej przyszyta do otoku czapki, pod spodem. Na metce od producenta znajdują się wszystkie zalecenia, dotyczące prania: w jakiej temperaturze je wykonywać, jakimi środkami i jak suszyć. Jeśli jednak wyrzucasz metkę nowych produktów zaraz po przyniesieniu ich do domu, ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, które pomogą wyprać ulubioną czapkę z daszkiem tak, aby zachowała swój kształt i kolory.

Przygotowanie czapki z daszkiem do prania

Zanim rozpoczniemy właściwe pranie naszej czapki, należy z niej usunąć wszelkie zabrudzenia suche: trawę, włosy, sierść zwierząt, piasek i temu podobne. Przy tym zabiegu warto użyć szczoteczki oraz rolki do zbierania sierści. Po otrzepaniu nakrycia głowy z zanieczyszczeń można zacząć zastanawiać się, jak usunąć tłuste plamy z potu i brud, który wsiąkł w materiał.

Czy czapkę z daszkiem można prać w pralce?

Zanim pomyślimy o włożeniu czapki z daszkiem do pralki, sprawdźmy, z czego jest zrobiony jej daszek. Jeśli jest tekturowy, o praniu w pralce natychmiast zapominamy. Wypranie elementu z tektury w pralce doprowadziłoby, do całkowitego i nieodwracalnego zniekształcenia.

W pralce możemy wyprać czapkę z daszkiem z tkaniny syntetycznej, bawełny i lnu. Warunkiem jest daszek z plastiku. Pranie w pralce jest możliwe przy zachowaniu pewnej dozy ostrożności. Czapki z plastikowym daszkiem nie należy prać wraz z innymi ubraniami. Wkładamy ją do pustej pralki. Obroty prania i wirowania muszą być niskie. Niewskazana jest też wysoka temperatura prania, dlatego wybieramy program o najniższej temperaturze i wolnych obrotach. Najlepszy będzie ten do prania ręcznego. Jeśli nasza pralka nie posiada takiej opcji, wybieramy pranie delikatne. Używamy też delikatnych detergentów.

Jak prać czapkę z daszkiem ręcznie?

Dużo bezpieczniejsze będzie pranie ręczne. Mamy wtedy pewność, że się nie pogniecie w praniu. Lepiej kontrolujemy też zmiany jej struktury. Czapka z daszkiem jest podatna na niszczenie. Pierzemy więc w chłodnej, a nie ciepłej wodzie. Wysokie temperatury mogą zniszczyć ten element garderoby. Dodajemy delikatny detergent. Czasem wystarcza płyn do mycia naczyń lub dziecięcy szampon. Czapki z tekturowym daszkiem nie zamaczamy w całości. Straciłaby bezpowrotnie fason. Pamiętajmy również, że do prania czapki z daszkiem nie dodajemy wybielaczy. Spowodowałyby wyblaknięcie kolorów i mogłyby bezpowrotnie uszkodzić naszą czapkę.

Jak wyprać czapkę z daszkiem w zmywarce?

Aby oszczędzić sobie wiele czasu, czapkę można wyprać w zmywarce. Czapkę z daszkiem kładziemy w górnym koszu zmywarki i ustawiamy ją na najniższą temperaturę. Zmywarka musi być, oczywiście, pusta. Zamiast tabletki, używamy proszku do zmywarek i pierzemy bez soli i płynu do nabłyszczania.

pranie czapki z daszkiem
Pranie czapki z daszkiem w zmywarce jest skuteczne i bezpieczne, jeśli przestrzegasz zasad.

Co przygotować, aby wyczyścić czapkę z daszkiem?

Aby przystąpić do prania czapki z daszkiem, przygotowujemy miskę z letnią wodą i dodatkiem delikatnego środka piorącego. Szykujemy delikatną gąbkę oraz szczoteczkę do zębów. Ta ostatnia pomoże dokładnie oczyścić zewnętrzną i wewnętrzną opaskę, szwy oraz ozdobne elementy wykonane z różnych materiałów, na przykład filcu. Czapkę z daszkiem najlepiej prać miękką, delikatną gąbką. Zanurzamy czapkę i gąbkę w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, odciskamy i przejeżdżamy nią po brudnych miejscach. Taki sposób prania czapki poradzi sobie bez problemu z plamami z potu. Szwy od środka czapki doczyszczamy miękką szczoteczką do zębów.

Niektórzy producenci czapek z daszkiem zalecają czyścić tylko wewnętrzny otok. Prawdą jest, że ta część najbardziej zbiera brud: przede wszystkim pot, plamy z olejków do opalania i inne. Aby dobrze wyczyścić otok naszej czapki, przejeżdżamy bardzo dokładnie dookoła gąbką zanurzoną wcześniej w wodzie z detergentem. Czynimy to tak długo, aż wszystkie zabrudzenia znikną. Czapkę w trakcie prania trzymamy za daszek. Jest to skuteczny sposób na usunięcie większości zabrudzeń i przywrócenie czapce ładnego zapachu.

Jak bezpiecznie odświeżyć czapkę z daszkiem?

Na rynku są dostępne metalowe i plastikowe kształtki pomagające zachować formę czapki, a zwłaszcza daszka. Jeśli czapka jest mało używana, jednak brzydko pachnie, możemy ją odświeżyć, zanurzając w wodzie, trzymając za daszek i przeciągnąć palcami kilka razy po plamach z potu, które w wyniku tych czynności się rozpuszczą.

Krochmalenie czapki z daszkiem

Jeśli chcemy nadać naszej czapce z daszkiem sztywność, możemy do miski z wodą dodać trochę mąki ziemniaczanej — trzy łyżki na litr wody. Zanurzona w takiej mieszance i wysuszona później na dmuchanej piłce czapka, będzie miała ładny kształt. Stanie się też sztywna, niczym krochmalony obrus lub pościel, więc nie będzie się tak szybko odkształcać.

Jak sprać z czapki z daszkiem plamy po olejku do opalania?

Jeśli na naszej czapce pojawiły się plamy od olejku do opalania, będzie ona potrzebować dokładniejszej przepierki. Chcąc prać czapkę z daszkiem plastikowym, nie musimy się obawiać. Możemy zanurzyć ją na kilka godzin w wodzie z dodatkiem detergentu. Po upływie tego czasu wystarczy przetrzeć gąbką.

Większy problem jest wtedy, gdy daszek czapki usztywniony jest tekturą. Takiej czapki absolutnie nie wolno zostawić w wodzie. Czapkę, która posiada usztywnienie z tektury, trzeba tak długo pocierać gąbką i szorować szczoteczką, aż usuniemy wszystkie plamy.

Jak usunąć z czapki uporczywe plamy z potu?

Do usunięcia z naszej bejsbolówki uporczywych plam z potu używamy pasty z sody oczyszczonej i wody. Mieszamy obie substancje w równych proporcjach, na przykład pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki wody. Nanosimy pastę na szczególnie brudne miejsca i szorujemy szczoteczką do zębów. Czapkę zostawiamy na około dwie godziny. Następnie spłukujemy pastę letnią wodą.

Przepocone i mocno zabrudzone miejsca można również wyczyścić przy pomocy mydła. Czapkę nacieramy wodą z mydłem i zostawiamy na jedną do trzech godziny. Spłukujemy w zimnej wodzie.

Uporczywe plamy z potu usuniemy również roztworem aspiryny. W szklance wody rozpuszczamy trzy tabletki aspiryny. Nanosimy roztwór na plamy i pocieramy gąbką, aż do skutku. Tę metodę możemy zastosować również w przypadku kolorowych czapek z daszkiem.

Jak wyprać skórzaną czapkę z daszkiem?

Do czyszczenia skórzanej bejsbolówki używamy wody z mydłem. Zanurzamy w płynie gąbkę i czyścimy nią całą bejsbolówkę, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Następnie wycieramy lekko wilgotną szmatką. Do czyszczenia czarnej skórzanej bejsbolówki możemy użyć kawowych fusów. Między warstwy poskładanej gazy umieszczamy fusy po kawie. Taką „ściereczką” myjemy dokładnie całą skórzaną bejsbolówkę. Innym sposobem na wypranie skórzanej czapki z daszkiem jest użycie roztworu amoniaku. Łyżkę amoniaku rozpuszczamy w dwustu pięćdziesięciu mililitrach wody. Zanurzamy w roztworze gąbkę i rozprowadzamy dokładnie po skórzanej czapce.

Suszenie czapki z daszkiem

Czapki z daszkiem nie należy suszyć na kaloryferze ani na słońcu. Doprowadziłoby to do wyblaknięcia kolorów. Nie używamy też suszarki do włosów ani bębnowej. Czapkę z daszkiem suszymy w cienistym, przewiewnym miejscu, położoną na suszarce do ubrań. Dla lepszego utrzymania kształtu możemy ją umieścić na dmuchanej piłce, dnie odwróconego do góry nogami wazonu lub kuli zrobionej z ręcznika. Wypchanie wnętrza mokrej czapki pozwoli zachować kształt.

Jak wyprostować bejsbolówkę?

Jeśli daszek naszej czapki się pogniótł i nie wygląda estetycznie, możemy go wyprostować w bardzo łatwy sposób. Spryskujemy daszek bejsbolówki wodą, kładziemy na nim złożony ręcznik i prasujemy żelazkiem rozgrzanym do wysokiej temperatury. Kiedy daszek zrobi się płaski, zostawiamy czapkę do wyschnięcia.

Przechowywanie czapek z daszkiem

Czapkę z daszkiem możemy ułożyć w szafie, włożoną wcześniej w kształtkę. Czapki nie można przechowywać utkniętej między innymi ubraniami. Najlepiej jest, jeśli nasza czapka swobodnie wisi i nie jest niczym ściskana. Na rynku można kupić również specjalne stojaki na bejsbolówki. Możemy też przechowywać je w pudełkach dobranych kształtem i rozmiarem. Jeśli chcesz nosić ją długo, to przechowuj czapkę z daszkiem bezpiecznie.

Pranie czapki z daszkiem – Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak czyścić czapkę z daszkiem. Wiesz, że nie jest to bardzo trudne ani żmudne. Zdajesz sobie sprawę, jakich środków możesz użyć do prania czapki, czym ją prać, jak ją suszyć, aby nie straciła właściwego kształtu. Dlatego przed zbliżającymi się wakacjami wyjmij swoją czapkę z daszkiem z szafy, dokładnie obejrzyj i usuń ewentualne zabrudzenia tak, aby na tegorocznym szlaku twoja bejsbolówka prezentowała się idealnie.

W trakcie sezonu pamiętaj, że najlepszym sposobem dbania o czapkę z daszkiem jest regularne pranie. W ten sposób unikniesz powstawania uciążliwych plam z potu. Świeże zabrudzenia łatwiej będzie usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *