Jak wyczyścić zamszowe buty?
Zamszowe obuwie oraz zamszowe torebki i kurtki zawsze były uważane za bardzo eleganckie i stylowe. Lubimy je za ich miękkość. Zwłaszcza buty zamszowe świadczą o dobrym stylu tego, kto je nosi. Zamszowe szpilki na damskich stopach, czy zamszowe mokasyny na męskich, wyglądają pięknie i dostojnie. Jednak jak wyczyścić zamszowe buty? Jak dbać o zamsz, aby nie uległ zniszczeniu? Czy można je prać w pralce? Na te pytania odpowiem w tym artykule.
Co to jest zamsz?
Zamsz jest wytwarzany najczęściej ze skóry owczej lub jagnięcej, jeleniej, sarniej, skóry renifera, rzadziej skóry bydlęcej. Cudowne włoski uzyskuje się poprzez garbowanie odwrotnej strony skóry, w stosunku do skóry licowej. Wierzchnia strona skóry — ta, po której rośnie sierść — po dokładnym zgoleniu sierści i wyprawieniu skóry jest gładka. Tak wyprawioną skórę nazywamy licową.
Spodnia strona skóry ta, która przylega do ciała zwierzęcia, po zdjęciu jest lekko porowata. Zamsz uzyskujemy, wyprawiając skórę z porowatą na wierzchu. Zamsz wyprawia się poprzez nacieranie skóry tłuszczami morskich ryb i ssaków. Tłuszcz dostaje się między włókna skóry, tam utlenia i właśnie to utlenianie tłuszczu tak cudownie wyprawia skórę, że otrzymujemy miękki, elegancki zamsz.
Zamsz jest podobny do nubuku. Nubuk jest jednak skórą licową poddaną specjalnemu procesowi, w trakcie którego powstają na niej krótkie włoski.
Domowe sposoby czyszczenia butów zamszowych
Zanim sięgniemy po specjalne preparaty do czyszczenia zamszu, spróbujmy wyczyścić buty domowymi sposobami. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, będą to specyfiki i przedmioty używane w kuchni. W każdej kuchni jest nieprzebrane bogactwo substancji, które oprócz zastosowań kulinarnych, pomagają w utrzymaniu porządku i czystości. Do czyszczenia butów wykonanych ze skóry zamszowej wykorzystać możemy popularne produkty, których każdy z nas używa.
Jak wyczyścić zamszowe buty sodą oczyszczoną?
Soda oczyszczona ma nieocenione właściwości. Przydaje się w kuchni i przy czyszczeniu wielu materiałów i powierzchni. Buty zamszowe, choć delikatne, też mogą być nią czyszczone. W tym celu musimy rozpuścić sodę oczyszczoną w mleku. W szklance mleka rozpuszczamy łyżeczkę sody oczyszczonej. W takiej mieszance moczymy ściereczkę i delikatnie czyścimy buty zamszowe.
Uwaga! Zawsze czyścimy zamszowe buty z włosem, nigdy nie pod włos. Czyszczenie zamszowych butów pod włos skutkuje nastroszeniem się zamszu. Skórzany materiał wygląda wtedy jak szczoteczka z krótkim włosiem. Dodatkowo tworzą się na zamszu nieestetyczne smugi.
Czyszczenie butów zamszowych skórką chleba
Wydaje się to niemożliwe, ale skórka od chleba najlepiej ściąga z zamszowych butów zabrudzenia z błota, nawet te zaschnięte, kurz i inne trudne plamy. Czyszczenie zamszu w ten sposób jest bardzo proste. Wystarczy pocierać but wewnętrzną stroną skórki, aż plamy znikną. Czasem taki zabieg okazuje się najskuteczniejszym i nie trzeba robić nic więcej ani przed nim, ani po.
Gumka do ścierania
Podobnie do skórki chleba zadziała zwykła gumka do ścierania ołówka. Pocieranie taką gumką z powodzeniem usuwa plamy z zaschniętego nawet błota, ściera kurz, ściera tłuste plamy. Gumka jest rzeczą, która znajduje się w każdym domu i zawsze po nią łatwo sięgnąć. Zanim spróbujemy, użyć któregoś z preparatów dedykowanych czyszczeniu zamszu, wyciągnijmy gumkę do ścierania ołówków i zobaczmy, na co ją stać.
Ocet do zamszu — czy to dobry pomysł?
Ocet nie wydaje się środkiem korzystnym dla zamszu, przecież jest to kwas. A jednak mieszanka octu z wodą posłuży naszym butom i na pewno im nie zaszkodzi. Ocet mieszamy z wodą w proporcji 1:1, w takiej mieszance zanurzamy ściereczkę i odciśniętą z nadmiaru wody czyścimy buty zamszowe.
Profesjonalne akcesoria do czyszczenia butów zamszowych
W wielu sklepach obuwniczych można kupić akcesoria do czyszczenia butów zamszowych. Kupując taki produkt, dostajemy specjalną szczoteczkę do czesania zamszu i specjalną gumkę do jego czyszczenia. Gumkę możemy z powodzeniem zastąpić tą, do ścierania ołówka, o czym już pisałam, ale szczoteczkę warto mieć. Szczoteczka do czesania zamszu jest na tyle miękka, aby nie uszkodzić naszych butów, ale doskonale wyczesze zaschnięty brud. To niewielkie akcesorium sprawi, że nasze buty zamszowe znów będą cudownie miękkie i puchate.
Profesjonalne środki do czyszczenia zamszu
W sklepach obuwniczych dostępne są również środki do czyszczenia zamszu. Mają one zwykle postać pianki. Taką pianką dokładnie spryskujemy buty zamszowe, chwilę zostawiamy, żeby miała czas zadziałać i wycieramy buty miękką, suchą ściereczką. Po takim zabiegu warto wyczesać buty zamszową szczoteczką.
Impregnacja butów zamszowych
Skóra zwierzęca, także zamsz, łatwo chłonie wilgoć. Wychodzenie na deszcz, nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy zachować obuwie w dobrym stanie. Jest jednak sposób na to, żeby buty z zamszu nie przemakały w przypadku niespodzianego wdepnięcia w kałużę, która została po wczorajszym deszczu. Nawet przy pełnym zanurzeniu możemy uchronić buty przed zniszczeniem. Warto regularnie impregnować zamszowe buty. W dobrym sklepie obuwniczym dostępne są impregnaty do zamszu. Mają one postać aerozolu. Spryskujemy takim impregnatem nasze buty i zostawiamy, aby impregnat mógł wsiąknąć w skórę oraz wytworzyć na niej warstwę ochronną. Po tym zabiegu również warto „uczesać” nasze buty.
Czy buty zamszowe można prać w pralce?
Buty zamszowe, jak już pisałam, są bardzo wrażliwe na moczenie. Oczywiście niewielka, krótkotrwała wilgoć nie zniszczy butów z zamszu, ale zanurzenie ich w wodzie i potrzymanie trzydzieści minut zniszczyłoby je całkowicie. Włożone do pralki buty nie dość, że przebywają w wodzie tych parędziesiąt minut, to jeszcze są w pralce obracane, pocierają o siebie, a źle dobrane środki piorące dodatkowo odbarwiają skórę i niszczą jej strukturę. Skóra zamszowa absolutnie nie może znaleźć się w pralce!
Jak przechowywać buty zamszowe?
Buty z zamszu nie wymagają szczególnych warunków do przechowywania. Należy uważać na to, żeby przy wkładaniu i wyjmowaniu ich z szafy nie ocierały o inne obuwie. To mogłoby uszkodzić zamsz i sprawić, że nie wyglądałby ładnie. Miejsce, w którym trzymamy buty zamszowe, nie może być oczywiście wilgotne. Przetrzymując buty zamszowe w ten sposób, będziemy mogli się nimi długo cieszyć.
Podsumowanie
Ten artykuł wyjaśnił Ci, czym jest zamsz. Wiesz już także, jak go rozróżnić od nubuku. Znasz zasady przechowywania butów zamszowych oraz specyfiki naturalne, pochodzące z twojej kuchni, którymi możesz z łatwością skutecznie wyczyścić twoje zamszowe pantofelki. Wiesz także, że w sklepach obuwniczych możesz kupić gotowe preparaty do czyszczenia i impregnowania butów zamszowych. Posiadasz również wiedzę o tym, jakie akcesoria służą do szczegółowej pielęgnacji butów zamszowych.
Wyposażony w tę wiedzę, na pewno poradzisz sobie nie tylko z butami zamszowymi, ale także z zamszową kurtką lub torebką. Skórę zamszową zawsze czyści się bowiem tak samo, nie ma znaczenia produkt, który został z niej wykonany. Pozostaje mi życzyć Ci wygodnych butów z zamszu, które będą Ci służyć latami.