jak prać materac

Jak prać materac?

Wygodny materac zapewnia komfort snu. Ważna jest przede wszystkim jego twardość, ale i odpowiednia higiena. Czysty i wywietrzony materac ładnie pachnie, co daje nam przyjemność. Trzeba jednak wiedzieć, jak o niego dbać. Dlatego w tym artykule podpowiem, jak prać materac. Dowiesz się, co robić, aby był czysty i odkażony, na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam dobrze spać każdej nocy.

Pokrowiec na materac

Pokrowiec materaca to ta jego część, na której zanieczyszczenia odkładają się w pierwszej kolejności. Warto więc kupić taki materac, który ma zdejmowany pokrowiec. Najlepszy będzie taki, który ma zamek błyskawiczny. Takie pokrowce wystarczy rozpiąć i zdjąć z materaca. Alternatywnym rozwiązaniem są rzepy, te jednak mogą uszkodzić powierzchnię materaca.

Pranie pokrowca

Producenci materaców zalecają prać pokrowiec materaca raz w miesiącu. Pokrowiec materaca spokojnie możemy wyprać w pralce. Należy się wcześniej zapoznać z metką producenta i wyprać pokrowiec w najwyższej temperaturze, jaką poleca producent. Wypranie pokrowca często wystarczy, jeśli chodzi o pranie materaca. Większość plam powstaje na pokrowcu, tylko niektóre z nich przenikają do wnętrza materaca.

Większość pokrowców można prać w pralce, ale zanim to zrobimy, zapoznajmy się z etykietą. Specjalne pokrowce, np. antyodleżynowe, mogą wymagać szczególnego traktowania. Zanim zaczniemy czyszczenie, dobrze jest sprawdzić wymaganą temperaturę i kupić odpowiednie gotowe środki.

Wietrzenie materaca

Producenci materaców zalecają również comiesięczne wietrzenie materaca. Materac należy wtedy strzepać energicznie w płaszczyźnie góra-dół oraz prawo-lewo, a następnie pozostawić w przewiewnym, suchym miejscu. Może to być taras lub balkon w słoneczny dzień. Pozostawiamy materac na kilka godzin. Po tym czasie możemy położyć go spokojnie na łóżko. Będzie dużo świeższy. Takie postępowanie pomoże wyeliminować nieprzyjemny zapach potu i w zupełności wystarczy, jeśli na materacu nie ma widocznych plam.

Odkurzanie materaca

Jeśli konieczne jest czyszczenie materaca, to trzeba się do tego dobrze przygotować. Zanim zabierzemy się za pranie materaca, należy go dokładnie odkurzyć. Odkurzacz wessie kurz, paprochy i rozmaite pyłki, które osiadły na powierzchni materaca. Regularne odkurzanie materaca zwiększy komfort spania, bo nie będziemy narażeni na kurz, pyłki i drobnoustroje. Takie dbanie o higienę jest zalecane zwłaszcza alergikom.

jak prać materac - odkurzanie
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak prać materac, musisz go odkurzyć z kurzu i okruchów.

Mycie materaca sodą oczyszczoną

Środkiem, który przyda się przy praniu materaca, jest niezastąpiona soda oczyszczona, która ma wiele zastosowań w kuchni, ale również podczas sprzątania. Możemy jej użyć w praniu na sucho i na mokro. W praniu suchym posypujemy cały materac sodą niezbyt grubo. Odczekujemy około godziny i odkurzamy materac. Metoda ta spowoduje wchłonięcie wilgoci z materaca przez sodę oczyszczoną. Jednak suche pranie materaca nie usunie wszystkich zabrudzeń. Plamy z potu, jedzenia, krwi, moczu czy wymiocin wymagać będą mokrego prania sodą oczyszczoną. Rozrabiamy sodę z niewielką ilością wody — w proporcji 1:1. Powstałą pastę kładziemy na plamę. Odczekujemy kilka minut i zmywamy ją wilgotną ściereczką.

Pranie materaca wodą z cytryną

Równie dobrym sposobem usunięcia plam z materaca jest użycie wody z cytryną. Mieszamy wodę z sokiem z cytryny w proporcjach 1:1. Taką mieszanką spryskujemy obficie plamy na materacu. Po kilku minutach wycieramy te miejsca wilgotną ściereczką.

Pranie i odkażanie materaca octem

Ocet ma właściwości odkażające. Zabija większość bakterii i wirusów zapewniając niezwykłą czystość materaca. Z nim usuwanie plam będzie proste i skuteczne. Robimy mieszankę octu z wodą w proporcji 1:1, wlewamy do spryskiwacza i bardzo obficie spryskujemy cały materac. Jeśli boimy się, że zapach octu utrzyma się, możemy dodać do mieszanki kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Po wyschnięciu materac będzie dobrze oczyszczony i pięknie pachnący, co wpłynie na poprawę jakości snu.

Spirytus do odkażania materaca

Zamiast octu możemy użyć spirytusu. Łączymy go z wodą w takiej samej proporcji jak ocet. Spirytus nie ma tak ostrego zapachu, jak ocet, poza tym szybciej paruje. Oczywiście można do mieszanki wody i spirytusu dodać kilka kropli olejku eterycznego. Sen w otoczeniu ulubionego zapachu na pewno będzie głębszy i przyjemniejszy, a dokładna dezynfekcja materaca korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, szczególnie układ oddechowy.

Wyczyścić materac pomoże też woda utleniona. Stosuje się ją do odkażania ran, co oznacza, że doskonale usuwa brud, a jednocześnie jest delikatna. Można ją wykorzystać np. w przypadku materaca na łóżku dziecięcym.

Jak reagować na plamy na materacu?

Na plamy, które znajdą się na materacu, najlepiej jest reagować jak najszybciej. Świeże plamy z krwi należy przetrzeć wilgotną, zimną szmatką. Jeśli to nie pomoże, posypujemy ją solą kuchenną, odczekujemy kilkanaście minut i spłukujemy zimną wodą. Plamy z moczu najlepiej jest potraktować sokiem z cytryny zaraz po ich pojawieniu się. Sok z cytryny wywabi plamę i zmieni zapach. W przypadku innych plam najlepiej zacząć od sody oczyszczonej, a jeśli nie zadziała, użyć delikatnego detergentu.

Jak usunąć plamy z różnych typów materaca?

Podane wyżej sposoby prania materaca sprawdzą się przy każdym jego rodzaju. Zarówno materace piankowe, jak i te sprężynowe, można spokojnie wyprać sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny, octem lub spirytusem. Uważać trzeba jedynie z materacami z wypełnieniem pochodzenia roślinnego. Zwłaszcza łuski gryki są mało odporne na wilgoć. Dlatego, jeśli posiadamy materac z wypełnieniem z łusek gryki, lepiej oddać go w profesjonalne ręce.

Co, jeśli domowe sposoby zawiodły?

Pozbycie się trudnych plam może wymagać mocniejszych substancji. Może okazać się konieczne użycie środków chemicznych. Można kupić gotowy płyn do czyszczenia materacy i użyć go samodzielnie. Czasem jednak lepiej oddać materac do profesjonalnego prania. Pracownik pralni przyjedzie do nas, zabierze materac, a po kilku dniach odwiezie czysty i odkażony. Można też zamówić profesjonalne czyszczenie materaca w domu. Usunięcie plam z materaca jest trudniejsze niż pranie śpiwora ze względu na jego rozmiar.

Jak dbać o materac?

Jak już wspominałam, materac należy często wietrzyć. W tym celu zdejmujemy z niego pokrowiec, przetrzepujemy w kierunku góra-dół oraz prawo-lewo i wystawiamy w przewiewne suche miejsce. Podczas gdy materac się wietrzy, możemy wyprać pokrowiec. To na nim w pierwszej kolejności pojawiają się zabrudzenia. Należy pamiętać też o przewracaniu materaca tak, aby nie zawsze spać na tej samej jego stronie. To pomoże nie tylko dbać o higienę materaca, ale i jego stan — nie będzie się zapadał.

Poza tym warto każdego ranka zostawić na kilkadziesiąt minut rozścielone łóżko i otworzyć okno w pokoju. W ten sposób materac wyschnie. W nocy, kiedy się pocimy, cała wilgoć potu trafia wszak do materaca. Codzienne przewietrzenie łóżka sprawi też, że wieczorem będzie pachniało świeżością.

Jak prać materac — podsumowanie

W tym artykule podałam kilka metod czyszczenia materaca. Soda oczyszczona, ocet czy spirytus są środkami łatwo dostępnymi i warto je mieć zawsze pod ręką. Podałam też kilka wskazówek, jak zapobiegać tworzeniu się zabrudzeń i przykrych zapachów w i na naszym materacu. Stosując moje wskazówki, będziecie mieli zawsze czyste, odkażone i świeżo pachnące materace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *