jak wyczyścić kanapę

Jak wyczyścić kanapę? Sposoby na różne zabrudzenia

Na pewno w każdym domu znajdziemy kanapę lub sofę, na której chętnie siadasz, aby obejrzeć dobry film albo mecz. Często w trakcie takiego oglądania podgryzasz przekąski lub pijesz napoje, które z czasem zostawiają ślad na twojej kanapie. Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem z różnych plam? Jak pozbyć się nieczystości, aby nie powstały zacieki? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czyszczenie kanapy materiałowej — od czego zacząć?

Odkurz kanapę materiałową, zanim przystąpisz do dalszego czyszczenia. Przed czyszczeniem kanapy sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny, czy octem, kanapę należy dokładnie odkurzyć. Warto wtedy użyć różnych końcówek do rury naszego odkurzacza. Szczelinówki i inne tego typu wąskie końcówki wejdą we wszystkie szpary, w których lubi zostawać brud. Pamiętajmy o odkurzeniu całego siedziska, oparcia i boczków. Dopiero kiedy oczyścimy naszą kanapę z kurzu i okruchów, zobaczymy dokładnie jakiego rodzaju plamy się na niej znajdują i będziemy mogli zastosować odpowiedni środek czyszczący.

Przeczytaj również: Jak prać czarne ubrania?

jak wyczyścić kanapę - odkurzanie

Czyszczenie kanapy materiałowej sodą oczyszczoną

Jedną z najczęściej wykorzystywanych do sprzątania w domu substancją jest soda oczyszczona. Na co dzień gości w kuchni, ale przyda się i przy czyszczeniu kanapy.

Jednym ze sposobów użycia sody oczyszczonej jest rozsypanie jej po całej powierzchni tak, aby przykryła wszystko cienką warstwą. Pozostawiamy kanapę posypaną sodą na chwilę, a po upływie kilku minut dokładnie odkurzamy.

Innym sposobem użycia sody oczyszczonej do wyczyszczenia kanapy jest użycie mieszanki sody oczyszczonej i soku cytrynowego Do 2 szklanek sody oczyszczonej dodajemy 20-30 kropli soku cytrynowego. Taką mieszankę rozsypujemy na kanapie i zostawiamy na dwie godziny. Następnie odkurzamy. Pamiętajmy, żeby wypróbować tę metodę na niewidocznym fragmencie naszej kanapy. Czynimy tak, aby upewnić się, czy nie uszkodzimy kanapy, używając sody oczyszczonej. Taką próbę w niewidocznym miejscu wykonujemy przed użyciem każdego ze sposobów, które podam w niniejszym artykule.

Czyszczenie kanapy materiałowej octem

Jeśli sposoby czyszczenia na sucho zawiodą, możesz spróbować umyć swoją kanapę wodą i octem. Mieszamy je w proporcji 1:1. Kanapę czyścimy okrężnymi ruchami, miękką ściereczką zanurzoną w roztworze. Pamiętajmy, jeśli mamy kanapę z pokryciem welurowym, czyścimy ją zawsze z włosem, nie pod włos. Czyszczenie weluru pod włos doprowadziłoby do tego, że krótkie, welurowe włoski stanęłyby na sztorc i nasza miękka i miła kanapa stałaby się szorstka.

Czyszczenie kanapy materiałowej sokiem z cytryny

Kolejnym sposobem czyszczenia kanapy jest użycie wody i soku z cytryny. Sporządzamy mieszankę w proporcji: na litr wody sok z połowy cytryny i łyżeczka sody oczyszczonej. W takiej mieszance moczymy miękką gąbkę i okrężnymi ruchami przemywamy dokładnie całą powierzchnię kanapy.

Czyszczenie kanapy materiałowej płynem do mycia naczyń

Jeśli plamy wniknęły w głąb tkaniny, domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Do tłustych plam warto użyć płynu do mycia naczyń. Na dwa litry ciepłej wody dajemy nakrętkę od butelki płynu. Do czyszczenia mebla używamy miękkiej ściereczki, którą rozprowadzamy wodę z płynem po całej powierzchni kanapy. Pamiętajmy, że następnie kanapę należy dokładnie spłukać. Tę samą gąbkę dokładnie płuczemy w czystej wodzie i przejeżdżamy nią w tych miejscach, w których używaliśmy płynu.

Dobrze wypłukana kanapa nie będzie miała zacieków po wyschnięciu. Płyn do mycia naczyń jest delikatniejszy niż inne środki czyszczące takie jak: płyny do prania, mleczka czyszczące, a tym bardziej chlorowe wybielacze. Wybór najdelikatniejszego środka czyszczącego zapewni nas, że materiał kanapy nie zostanie uszkodzony w trakcie czyszczenia.

Czyszczenie kanapy materiałowej szarym mydłem

Szare mydło również jest delikatnym środkiem czyszczącym. Spokojnie możemy nim umyć swoje ciało, kanapie więc też nie powinno zaszkodzić. Przy tym jest to bardzo łatwy i szybki sposób prania kanapy. Wystarczy wilgotną ściereczką lub gąbką z nałożonym szarym mydłem dokładnie wyczyścić zabrudzone miejsca. Następnie płuczemy naszą gąbkę i wilgotną ponownie przejeżdżamy po namydlonych miejscach, aby je spłukać. Dobre wypłukanie środków czyszczących, jakich użyjemy do czyszczenia kanapy, skutkuje tym, że nie powstaną na niej żadne zacieki.

jak wyczyścić kanapę
Jeśli wiesz, jak wyczyścić kanapę, możesz na niej swobodnie wypoczywać.

Czyszczenie skórzanej kanapy

Czyszczenie skórzanej kanapy jest trochę inne od czyszczenia kanapy pokrytej materiałem. Przede wszystkim staramy się nie używać wody. Wykluczone jest również użycie sody czy soku z cytryny. Cały proces czyszczenia zaczynamy tak samo, czyli od dokładnego odkurzenia kanapy. Uważamy jednak, aby końcówką rury od odkurzacza nie zarysować skórzanego pokrycia naszego ulubionego mebla.

Czyszczenie skórzanej kanapy octem

Kanapę skórzaną najlepiej czyścić mieszanką oleju i octu. Olej mieszamy z octem w proporcji 1:1. W takiej mieszance zanurzamy miękką ściereczkę i dokładnie wycieramy skórzane pokrycie kanapy. Ocet rozpuści każdą plamę powstałą z kawy, czekolady, tłuszczu, a nawet tą, której źródłem było czerwone wino. Olej zaś wsiąknie w skórę, pielęgnując ją.

Czyszczenie zamszowej kanapy

Zamsz jest specyficznym rodzajem skóry. Jego przyjemny aksamitny dotyk sprawia, że siedzenie na kanapie pokrytej tym materiałem staje się szczególnie dużą przyjemnością. Jak jednak wyprać kanapę z zamszu, aby nie stracił tych cudownych właściwości, za które tak go cenimy? Przede wszystkim zamsz nie cierpi wody.

Usuwanie plam z zamszu musi odbywać się na sucho. Resztki jedzenia, okruchy i pył usuniemy z łatwością gumową szczoteczką do czyszczenia zamszu. Jeśli szczoteczka nie daje rady, pomoże nam mąka ziemniaczana lub talk. Wystarczy posypać plamy, poczekać kilka minut i ściągnąć proszek z kanapy. Cały brud znajdujący się wcześniej na zamszowej okrywie, powinien był wsiąknąć w zasypkę. Ewentualnie można użyć mieszanki mleka z sodą oczyszczoną, pamiętając jednak, żeby szybko osuszyć zamsz papierowym ręcznikiem.

Czyszczenie kanapy zamszowej z mokrych plam

Od osuszenia zaczynamy też usuwanie mokrych plam – po soku, kawie czy innymi napoju. Uwaga, podczas suszenia papierowymi ręcznikami, nie pocieramy nimi plamy, tylko kładziemy i lekko dociskamy tak, żeby cała wilgoć w nie wsiąkła. Cudownym środkiem do usuwania plam z zamszu jest zwykła skórka od chleba. Pocieramy nią plamę tak długo, aż zabrudzenie zniknie. Faktura skórki chleba i zamszu jest do siebie podobna, dlatego pocieranie jedną o drugą przynosi tak dobre efekty. Jak już zawiodą wszystkie te metody, warto sięgnąć po specjalne pianki czyszczące do zamszu. Absolutnie nie próbujmy czyścić zamszu choćby odrobiną wody z dodatkami. Używając takich środków, sprawilibyśmy, że cudowny zamszowy meszek posklejałby się i zmienił w nieprzyjemną w dotyku skorupę.

Jak wyczyścić kanapę welurową?

Welur jeszcze bardziej przypomina aksamit niż zamsz. Ma nieco dłuższe włoski i jest miększy. Weluru również nie można moczyć. Utraciłby swój kształt i po wyschnięciu mogłoby się okazać, że zrobiło się go jakby za dużo, bo zwisa smętnie z kanapy. Dlatego w pierwszej kolejności każdą mokrą plamę na welurze suszymy. Dobrym domowym sposobem na pranie kanapy welurowej jest amoniak. Do litra wody wrzucamy dwie łyżki amoniaku, w takiej mieszance zanurzamy miękką gąbkę, przecieramy kanapę.

Uwaga, kanapę welurową przecieramy zawsze w kierunku włosia, nigdy nie pod włos. Doprowadziłoby to do nieodwracalnej zmiany kształtu naszego welurowego pokrycia kanapy.

jak wyczyścić kanapę z sierści
Masz zwierzaka? Musisz wiedzieć, jak wyczyścić kanapę z sierści pupila!

Jak zdjąć zwierzęcą sierść z kanapy?

Nasze kochane pupile też lubią się wylegiwać na kanapie. Jako główny mebel salonu przyciąga ona zarówno ludzi, jak i psy lub koty. Z czasem sierści ulubieńca na kanapie jest tyle, że koniecznie trzeba ją usunąć. Są 3 sposoby usuwania sierści i włosów z kanapy.

Pierwszy to zmieść je za pomocą suchej, miękkiej gąbki. Przesuwając ją po kanapie, utworzymy małe pole elektrostatyczne. I tak jak elektryzujące się włosy lgną do szczotki, którą je czeszemy, tak sierść naszych ulubieńców będzie lgnąć do gąbki.

Można też użyć rolki do ubrań z lepiącymi się warstwami. Przejeżdżamy taką rolką po kanapie, a gdy cała jej powierzchnia zapełniona jest sierścią, zdejmujemy jedną lepiącą warstwę, ukazując drugą, czystą. Powtarzamy, aż cała sierść i włosy znikną z kanapy.

Trzecim, niezwykle prostym sposobem jest przejechanie po sofie mokrą ręką w lateksowej rękawiczce. Pod wpływem wilgoci sierść kotów i psów będzie się zwijała w wałeczki, które będzie już łatwo usunąć. Dzięki zastosowaniu lateksowej rękawiczki uniknęliśmy przykrego przyklejania się owych wałeczków do dłoni.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak wyczyścić twoją kanapę domowymi sposobami. Pamiętaj, że jeśli wszystkie one zawiodą, są pralnie, w których można wyprać kanapy i fotele. Jeśli to zawiedzie, to wykorzystaj gotowe preparaty przeznaczone do czyszczenia kanapy. Niszczeniu tapicerki kanapy pomoże zapobiec regularne odkurzanie kanapy i szybka reakcja. Świeże plamy usuwa się stosunkowo łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *